Môžu šváby prežiť jadrový výbuch? Toto je pravda o ich úžasnej odolnosti

419

Šváby – malé, odpudivé a hlavne odolné tvory. Už desaťročia kolujú rôzne mýty o ich schopnosti prežiť v extrémnych podmienkach, vrátane jadrových výbuchov. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa šváby vyvíjali a ako evolúciou získali svoju neuveriteľnú odolnosť. 

1. Ako sa šváby vyvíjali

Šváby existujú už približne 350 miliónov rokov, čo ich robí jedným z najstarších hmyzích druhov na Zemi. Ich evolučná história sa datuje do obdobia, keď sa na planéte vyvíjali prví obrúčkovaní bezstavovce. Tieto malé tvory sa prispôsobili rôznym prostrediam a postupne vyvinuli schopnosti, ktoré im umožňujú prežiť v extrémnych podmienkach.

6e6a7c98 91c5 4507 9a54 d72b0e5edd84
Cockroach“ by Anthony Kei C is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

2. Ako sú evolúciou odolnejšie

Odolnosť švábov je výsledkom ich adaptácií na prežitie v rôznych prostrediach. Majú tuhý vonkajší kryt, známy ako exoskelet, ktorý poskytuje ochranu pred fyzickými útokmi a dehydratáciou. Taktiež majú schopnosť prežiť bez jedla počas niekoľkých týždňov a bez vody niekoľko dní. Tieto prispôsobenia im umožňujú prežiť aj v nepriaznivých podmienkach a dáva im náskok pred inými organizmami.

cockroach, animals, nature
Photo by Beeki on Pixabay

3. Je mýtus že prežijú aj jadrový výbuch pravda?

Mýtus o tom, že šváby môžu prežiť jadrový výbuch, vznikol po skúsenostiach v Hirošime a Nagasaki počas druhej svetovej vojny. Po týchto ničivých atómových výbuchoch sa zistilo, že šváby boli jedným z mála živých tvorov, ktoré sa v miestach výbuchov stále nachádzali. Toto viedlo k presvedčeniu, že šváby sú schopné prežiť aj také extrémne udalosti.

4. Pokus Búračov mýtov s ožiarením švábov

Búrači mýtov z Discovery Channel urobili pokus, ktorý otestoval koľko žiarenia sú schopné šváby vydržať. Pre tento experiment si vybrali druh nemeckého švába. Rozdelili švábov do troch skupín a každú skupinu vystavili rôznym žiareniam na mesiac. Prvú skupinu 10 sievertov, druhú 100 sievertov a poslednú až 1000 sievertov. Pre porovnanie v Hirošime bolo približne 100 sievertov. 

Po 30 dňoch ostalo v prvej skupine nažive polovica z nich. V druhej skupine iba 10% a v poslednej skupine 1000 sievertov neprežil ani jeden. Výsledky teda ukázali, že niektoré šváby prežijú, ale nevydržia dlho, ak je dávka príliš vysoká, alebo ak sú žiareniu vystavený na dlhý čas. Napriek tomu sú na tom oveľa lepšie ako ľudia, alebo iné živé tvory.

Screenshot 20230616 2349532
Zdroj: YouTube

5. Zopár zaujímavostí o týchto malých tvoroch 

  • Šváby sú schopné prežiť až niekoľko týždňov bez hlavy, pretože ich dýchacie otvory sa nachádzajú na ich telách.
  • Majú schopnosť pohybovať sa rýchlosťou až 80 centimetrov za sekundu, čo je neuveriteľná rýchlosť pre ich malú veľkosť.
  • Tieto tvory majú vynikajúci zmysel pre dotyk a reagujú aj na najmenšie vibrácie, čo im pomáha vyhýbať sa nebezpečenstvu.
brown and black fish on white ice
Photo by Erik Karits on Unsplash

Šváby sú neuveriteľne odolné tvory s bohatou evolučnou históriou. Ich schopnosť prežiť v extrémnych podmienkach, vrátane jadrových výbuchov, je založená na adaptáciách, ktoré získali počas dlhého časového obdobia. Aj keď mýtus o ich schopnosti prežiť jadrový výbuch je v niektorých prípadoch prehnaný, šváby sú skutočne úžasné tvory so zaujímavými vlastnosťami a schopnosťami, ktoré im umožňujú prežiť v rôznych prostrediach.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.