Ohrozeným ázijským levom sa momentálne darí vzdorovať vyhynutiu a ich populácia rastie

909

Ohrozený ázijský lev, ktorý žije len v jednom lese v Indii, bojoval s hrozbou vyhynutia no jeho počet sa teraz zvýšil na viac ako 600 kusov.

Tento lev kedysi putoval po celej juhozápadnej Ázii, no teraz je jeho pohyb obmedzený na územie pri Giráre v štáte Gujarat, a to s rozlohou 1 400 kilometrov štvorcových. V roku 2000 bol v kritickom ohrození a celý tento druh bol ohrozený najmä lovom a ľudským zasahovaním do biotopu.

asian lion fotografia
Foto od ahisgett

Nedávny neoficiálny údaj ukazoval, že v tejto oblasti je viac ako 600 levov. Tento počet sa navýšil z 523 od roku 2015, uviedol hlavný minister Gujarat Vijay Rupani. „Naše úsilie o zachovanie levov s podporou miestnych obyvateľov prinieslo dobré výsledky. Ich počet v Gujarate teraz vzrástol na 600, „povedal Rupani.

V neskorých šesťdesiatych rokoch sa predpokladalo, že zostalo asi iba 180 ázijských levov, ale zvýšenie počtu výziev a upozornení viedlo ochranárov prírody k tomu, aby posúdili danú situáciu už v roku 2008. Ich populácia v súčasnosti rastie asi o dve percentá ročne, tvrdí A.P. Singh – štátny lesník a prírodovedec.

Priyavrat Gadhvi, ktorý je člen predstavenstva Gujaratu pripisoval toto zachovanie a dobrú ochranu najmä dobre vyškolenému personálu a veterinárom, ako aj pomoc od poľnohospodárov.

lion in gujarat fotografia
Foto od Arian Zwegers

„Existuje obrovská podpora od miestneho obyvateľstva v Gujarate, ktorí sú tolerantní napriek tomu, že levy útočia na dobytok. Je to tiež spojené s efektívnym riadením ochrany a kvalifikovaným personálom na úrovni krajiny, „povedal pre agentúru AFP. Ďalšie oficiálne sčítanie levov sa bude konať v roku 2020.

Ochranári prírody navrhli presunúť niektoré mačkovité šelmy na iné miesto, znížiť konflikt medzi ľuďmi a zvieratami a vyhnúť sa riziku, že ázijský lev vyhynie kvôli chorobe alebo prírodnej katastrofe.

Zdroj: dailymail

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre