Ochrana pokožky pred UV žiarením – Aké sú riziká ale aj benefity opaľovania?

369

Veď to každý z nás pozná. Prvé teplé letné lúče sú opojné. Najmä po dlhej zime. Ale človek si nedá pozor pri prvom slnení a je problém. Spálená pokožka je na svete. V článku si povieme o pozitívach a negatívach opaľovania.

opaľovanie

Aké sú benefity opaľovania?

Väčšinou sme zvyknutí počúvať len o negatívach, ktoré vyplývajú z nadmerného slnenia. Keďže príliš veľa slnečných paprskov môže byť predsa len škodlivých. Vedeli ste, že správna rovnováha môže mať veľa výhod? Napríklad vám môže zdvihúť náladu.

Slnečné svetlo a prirodzená tma spúšťa periodicky uvoľňovanie hormónov. Predpokladá sa, že vystavenie slnečnému žiareniu zvyšuje uvoľňovanie hormónu serotonínu. Ten sa spája s posilnením nálady a pomáha človeku cítiť sa pohodlne, pokojne a sústredene. Na noc sa zasa spúšťa hormón melatonín. Ten má telo ozaj rado. Veď kvôli nemu môžeme spať. Bez dostatočného prísunu slnečného žiarenia môže klesať hladina serotonínu. To môže viesť ku zvýšenému riziku vzniku depresie so sezónnym charakterom.

Vystavovanie organizmu slnečným lúčom pomáha vytvárať vitamín D. Ten hrá dôležitú úlohu v zdraví našich kostí. Nízka hladina vitamínu D vedie u detí k riziku vzniku chorôb ako osteoporóza. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie opaľovanie (samozrejme s mierou) môže pomôcť liečiť niektoré kožné problémy. Odporúča sa to najmä pri chorobách ako psoriáza, akné a ekzém. Ale nie je to vhodné pre každého. Preto je vhodné poradiť so svojim dermatológom. Inými pri prirodzenými zdrojmi vitamínu D sú niektoré potraviny ako losos, sardinky, vajíčkové žĺtka, krevety, mlieko či jogurt. Niekedy je náročné ho získať zo slnečného žiarenia, preto je dobré prijímať pestrú stravu.

vitamín D

Nie je všetko zlato (slnko) čo sa blyští?

Pokiaľ to preženiete s vyvaľovaním sa na slniečku môžete si vytvoriť závažný problém.  A to otravu slnkom čo je prípad ťažkého spálenia slnkom. Vyskytne sa potom, čo ste dlhšiu dobu vystavený UV žiareniu. Môže mať rôzne formy v závislosti na vašej citlivosti na slnko. Obvykle si tento stav vyžaduje lekárske ošetrenie aby sa predišlo komplikáciám.

Symptómy

Je dôležité rozoznať symptómy otravy slnkom. Príznaky sú horšie ako pri obyčajnom spálení. Okrem týchto obyčajných sa môžu vyskytnúť ďalšie.

A to :

 • Pľuzgiere
 • Olupovanie pokožky
 • Silné začervenanie a bolesť
 • Horúčka (niekedy zimnica)
 • Dehydratácia
 • Zmätok
 • Nevoľnosť až zvracanie
 • Bolesť hlavy
 • Závraty
 • Mdloby

Čo spôsobuje otravu slnkom?

Pojem ,,otrava´´ môže byť trochu zavádzajúci. Pretože sa predpokladá, že ste kvôli slnečnému žiareniu nejako „otrávený“. Avšak otrava sa v skutočnosti týka ťažkého popálenia vzniknutého z dlhej expozície UV žiareniu. Môže k tomu dôjsť, keď budete príliš dlho na slnku, nebudete mať na sebe opaľovací krém alebo zabudnete na zvláštne opatrenia vyplývajúce z prípadného vášho zvýšeného rizika spálenia.

Zvýšené riziko vzniku otravy slnkom sa vás týka ak:

 • Máte svetlú pleť
 • Máte príbuzných trpiacich rakovinou kože
 • Užívate perorálnu antikoncepciu
 • Konzumujete určité bylinkové doplnky ako trezalky bodkovanú
 • Pred slnením ste na seba naniesli citrusové oleje
 • Žijete v oblasti blízko rovníka
 • Nachádzate sa dlhodobo v oblastiach s vysokou nadmorskou výškou
 • Chodíte intenzívne na pláž (lepšie sa odráža slnko od piesku a vody)
 • V priebehu zimného obdobia sa venujete intenzívne zimným aktivitám (odrážanie lúčov od snehu)
 • Používate AHA kyseliny ( alfa hydroxy kyseliny), čo sú chemické peelingy.

opaľovací krém

Ako sa diagnostikuje otrava slnkom ?

Ak si myslíte, že máte otravu, musíte okamžite navštíviť lekára. Pomôže pri liečbe, aby sa zabránilo súvisiacim komplikáciám, ako poškodenie kože a ťažká dehydratácia. Pokiaľ máte závažnejší priebeh budete pravdepodobne zájsť na pohotovosť, najmä ak ste dehydratovaní a máte príznaky chrípky, ako horúčka a bolesti svalov.

Ako otravu slnkom vyliečime?

Pri ľahších stavoch dobre pomôže studená voda a obklady. Pitím tekutín môžete pomôcť navrátiť hydratáciu extrémne suchej pokožke.

Tiež je ju možné liečiť: intravenóznymi tekutinami, steroidnými krémami na bolestivé pľuzgiere, orálne steroidy proti bolesti a opuchom. Niekedy je potrebné dokonca predpísať antibiotiká.

Spálenie od slnka

Otrava spôsobená slnkom je vážnejší zdravotný problém. Ale nemusí to zájsť až do tohto štádia. Niekedy stačí obyčajné spálenie a už sa cítime nepríjemne a bolí nás telo. Väčšinou sa na začiatku prejavuje ako silné začervenanie kože na exponovaných miestach. Bežné je následné olupovanie pokožky. Je niekoľko tipov ako pomôcť nepríjemným pocitom zo spálenia. Pokiaľ cítite bolesť je dobré zobrať si lieky na bolesť (ibuprofen, aspirín). Použite protizápalový krém na podráždenú kožu. Niekedy úplne stačí krém alebo gél aloe vera. Dajte si studený kúpeľ. Pomáha upokojiť a schladiť poranenú pokožku. Vyhnite sa prudkej sprche a pokiaľ máte aj pľuzgiere. Môžu totiž popraskať a zhoršiť stav. Nepoužívajte mydlá a kúpeľné oleje. Buďte opatrní na svoju pokožku. Napríklad opatrne s uterákom.

Studené obklady sú tiež veľmi prospešné. Zostaňte hydratovaní, vypite aspoň 8 pohárov vody denne. Tiež to pomôže s redukciou suchej pokožky. Ochráňte kožu pred ďalším spálením používaním SPF ochrany aspoň 45.

Väčšinou trvá zlúpanie odumretej pokožky okolo troch dní po spálení. Väčšinou to prestane po tom ako je spálená koža vyliečená. Je dôležité kontrolovať spáleniny pre prípad, že by sa situácia s nimi nelepšila.

Rakovina kože

Je to stav abnormálneho rastu buniek kože. Väčšinou sa objavuje v oblastiach tela častejšie vystavovaných slnku. Sú dva základné typy rakoviny kože. Keratinocytový karcinóm – rakovina kože bazálnych a dlaždicových buniek. Jedná sa o najbežnejší typ rakoviny kože. Melanóm – vyvíja sa z buniek, ktoré dodávajú pleti farbu. Môžu sa vyvíjať kdekoľvek na vašom tele. Väčšinu melanómov je možné vyliečiť, pokiaľ sú včasne diagnostikované. Pokiaľ sa neliečia môžu sa rozšíriť do ďalších častí tela a liečia sa horšie.

Aby ste znížili riziko rakoviny kože, nevystavujte pokožku slnečnému žiareniu a iným zdrojom UV žiarenia dlhodobo. Nepoužívajte solária a slnečné lampy. Vyhnite sa slnečnému žiareniu, keď je slnko najsilnejšie. Aplikujte opaľovací krém proti slnku aspoň s SPF ochranou 30 a vyššou. Noste klobúk, pevné a tmavé látky a slnečné okuliare, ktoré majú ochranu proti UVA a UVB 100 %. Pravidelne si kontrolujte pokožku a v prípade zmien kontaktujte svojho lekára.

Slovo na záver

Slnko je potrebné nie len pre nás, ale pre celý život na planéte. Jeho východom a západom sú regulované dôležité životné cykly. Od rastlín cez živočíchov až po nás ľudí. Ale občas vie byť nebezpečné, ak si nedáme pozor a podceníme jeho silu. Preto buďte opatrní pri letných radovánkach. Používajte patričnú ochranu pred žiarením aby ste predišli možným komplikáciám spojených s nadmerným vystavovaním sa slnečným lúčom.

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre