Neviete vydržať bez telefónu? Tomuto ostrovu sa radšej vyhnite. Vstup je povolený len offline!

188

Leto je ideálnou príležitosťou na oddych a únik do prírody. Medzi idylickými ostrovmi Fínska sa nachádza jedno špeciálne miesto. Svojim návštevníkom ponúka digitálny detox a s telefónom to tu budete mať márne.

Zdroj Sten Ritterfeld

Ulko-Tammio, ktorý patrí k Fínskemu národnému parku je považovaný za prvý turistický ostrov na svete bez telefónu. Návštevníkov vyzýva, aby sa odpojili od svojich telefónov a naplno si užili prítomný okamih v objatí prírody. Nachádza východne od pobrežia Haminy v južnej časti Fínska. Hoci je tento digitálny detox dobrovoľný, má potenciál priniesť nové zážitky a zlepšiť celkovú pohodu. Ostrov je domovom vzácnych druhov rastlín a vtákov. Ponúka tiež dobre značené turistické chodníky a vyhliadkovú vežu.

Vedenie ostrova zdôrazňuje, že tento krok má za cieľ povzbudiť návštevníkov, aby sa naozaj ponorili do prírody a vnímali jej krásu v plnom rozsahu. „Ostrov Ulko-Tammio bude oblasťou bez telefónov. Chceme vyzvať dovolenkárov, aby vypli svoje inteligentné zariadenia, zastavili sa a skutočne si užívali ostrovy,“ vysvetľuje Mats Selin, odborník na ostrovný cestovný ruch v spoločnosti Visit Kotka-Hamina.

Zdroj Tapio Haaja

Za touto iniciatívou stojí snaha prispieť k lepšiemu duševnému zdraviu ľudí, ktorí prichádzajú na ostrov. V dnešnej dobe sme neustále vystavení obrazovkám a sociálnym médiám. Preto je dôležité nájsť možnosti, ako sa na chvíľu odpojiť a nájsť vnútorný pokoj. „Ľudia nemajú byť neustále prilepení k obrazovkám. Dokonca aj krátky digitálny pôst môže byť užitočný, môže zlepšiť našu pohodu a pomôcť zmierniť príznaky úzkosti a depresie,“ zdôrazňuje Terhi Mustonen, psychológ a manažér programov Limitless Gaming a Limitless Social Media v nadácii Sosped.

Samotný výskum ukazuje, že odpojenie sa od technológií a priľnutie k prírode môže mať pozitívny vplyv na náš blahobyt.

„Vypnutie telefónu, objavovanie prírody a osobné stretnutia s ľuďmi určite zvýšia vašu náladu a pohodu. Trávime nespočetné hodiny posúvaním našich informačných kanálov sociálnych médií, takže krátka prestávka od nich znamená, že máte viac času na nové zážitky. Chcela by som vidieť viac takýchto iniciatív, ktoré podporujú digitálny pôst,“ dodáva Sari Castrén, psychologička a manažérka výskumu vo Fínskom inštitúte pre zdravie a sociálnu starostlivosť.

Pre turistov hľadajúcich únik z každodenného zhonu a digitálnej závislosti, môže byť ostrov Ulko-Tammio ideálnou destináciou. Jeho malebné pláže, úchvatné prírodné scenérie a pokojná atmosféra ponúkajú príležitosť oddýchnuť si a načerpať novú energiu.

Ak sa chcete nastávajúcu letnú sezónu vyhnúť rušivému vplyvu technológií a zažiť pravé potešenie z prírody, neváhajte vyraziť na sever.

Zdroj D-Stanley

Nech už sa rozhodnete pre krátku digitálnu pauzu alebo dlhšiu dovolenku bez telefónov budete v „bezpečí“. Ostrov pokrýva fungujúca mobilná sieť.

Tak, čo zvládli by ste to bez internetu a fotiek? Alebo sa od svojho mobilu nedokážete ani na chvíľu odpojiť?

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre