Vedci chcú oživiť mamutov: Ako to chcú spraviť?

273

Veda sa neustále uberá smermi, ktoré boli kedysi považované za sci-fi. Jedným z nich je proces, pri ktorom vedci pracujú na oživení vyhynutých druhov. 

Genetické inžinierstvo ako kľúč k de-extinkcii

Využitím najnovších technológií v genetickom inžinierstve majú vedci ambíciu nielen oživiť vyhynuté druhy, ale aj priniesť poznatky, ktoré môžu mať širokospektrálne uplatnenie v ochrane biodiverzity a ekosystémov. Manipuláciou s DNA sa snažia vytvoriť geneticky podobné organizmy vyhynutým druhom.

Autor tejto fotografie je rpongsaj. Original uploader was Gh5046 at en.wikipedia

Ekologický vplyv a etické otázky

De-extinkcia (proces zabraňujúci vyhubovaniu) vyvoláva otázky týkajúce sa ekologického vplyvu a etiky. Navrátenie druhov do prostredí, z ktorých už dávno vymizli, môže mať nepredvídateľné dôsledky. Otázka je, či je vhodné zasahovať do prírodných procesov a aké sú možné dôsledky pre existujúce ekosystémy. Mal by človek zasahovať takýmto spôsobom do prírody?

analysis, analyzing, beaker
Autor tejto fotografie je ckstockphoto

Budúcnosť de-extinkcie

Projekty ako ten od Colossal Biosciences otvárajú dvere pre diskusie o možnostiach a limitoch vedy. S pokrokom v genetickom inžinierstve môže byť de-extinkcia v budúcnosti realitou, ktorá prináša nové výzvy a možnosti pre ochranu našej planéty.

ai generated, molecular, research
Autor tejto fotografie je alanajordan

Projekt Colossal Biosciences je len začiatkom cesty plnej objavov a debát v oblasti de-extinkcie. Veda nám ukazuje, že hranice možného sú neustále posúvané a s každým novým objavom sa otvárajú nové otázky a príležitosti. Viete si predstaviť, že by medzi nami žili už dávno vyhynuté mamuty?

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre