Čo by sa stalo, ak by si spadol do čiernej diery?

1045

Pád do čiernej diery môže byť jedným z najtajomnejších a najdesivejších scenárov v našom vesmíre. Predstavme si túto neskutočnú situáciu a poodhalme, čo by sa mohlo diať, keby sme sa ocitli v jej temnom a nehostinnom objatí.

Cesta do temnoty

V momente, keď prekročíte hranicu čiernej diery, začne sa odohrávať nezvyčajná a nevysvetliteľná cesta do neznáma. Naša cesta začína v momente, keď gravitačné sily čiernej diery začnú pôsobiť na naše telo.

82aa3995 fad5 42e0 9be9 cb15cd222ac0
Autor tejto fotografie je Lights In The Dark

Rozťahovanie času a priestoru

Gravitácia čiernej diery nie je len neobyčajne silná, ale tiež deformuje priestor a čas okolo seba. Zákonité je, že čím bližšie k stredu čiernej diery, tým viac sa priestor a čas krivia. To by znamenalo, že vnímanie času sa bude meniť a rovina priestoru sa bude deformovať do nezrozumiteľných foriem.

Horizont udalostí

Čierna diera má oblasť nazývanú „horizon udalostí“, ktorá predstavuje bod, za ktorým nie je možné uniknúť gravitácii čiernej diery. Keď ju prekročíte, neexistuje žiadny návrat späť. Tento bod označuje nevratný útek a vstup do temného srdca čiernej diery.

an artist's impression of a black hole in the sky
Autor tejto fotografie je Aman Pal

Rozdielne skúsenosti pre pozorovateľov

Zaujímavým aspektom pádu do čiernej diery je, že pozorovatelia pozorujúci tento jav z diaľky budú sledovať, ako objekt padá do čiernej diery stále pomalšie. Z ich perspektívy bude objekt zdĺhavo klesať k horizontu udalostí, ale nikdy ho neprekoná.

Stretnutie so singulárnym bodom

Keď sme už prekročili horizont udalostí, náš osud smeruje k singulárnemu bodu čiernej diery. Ide o miesto, kde hmotnosť čiernej diery je sústredená do bodu s nekonečnou hustotou. Teoreticky by sme boli roztrhaní enormnými gravitačnými silami. Natiahli by sme sa ako špageta. Tento jav sa nazýva špagetizácia.

566e16f9 ef81 4eba 85e4 72be1a9ad600
Autor tejto fotografie je null

Koniec pozorovateľného života

Prečo padnúť do čiernej diery znamená aj koniec pozorovateľného života. Zo všetkých pozorovateľov sledujúcich tento strhujúci okamih z diaľky už neostane žiadna stopa. Pre nás, klesajúcich do čiernej diery, to znamená absolútny zánik, zmiznutie v nekonečnom temnom priestore.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.