Sochy a pamätníky venované najlepším bojovníčkam v histórii ľudstva. Prečítajte si o ich veľkolepých činoch.

282

V rôznych mestách by sme našli viaceré pamiatkové pomníky, budovy či predmety, no ak sa aspoň trochu zaujímate o históriu, isto ste si už všimli, že prevažná väčšina takýchto historických skvostov je zameraná na mužských velikánov. Ale čo ženy? História je plná bojovníčok, vedkýň alebo objaviteliek, ktoré by si tiež zaslúžili uznanie aj ďalších generácií. 

Aby sme však dokázali, že výnimka potvrdzuje pravidlo, aj keď je ich nepomerne menej, môžeme vo svete nájsť aj sochy niektorých silných ženských osobností. Príkladom je Johanka z Arku, Boudica alebo Hua Mulan (samozrejme je ich aj viac). To sú ženy, ktoré boli natoľko pôsobivé, že im ľudia vzdali úctu postavením monumentu. Pozrite si, kde sa nachádza, komu bol venovaný a akými činmi sa daná žena zapísala do histórie. 

Johanka z Arku – Paríž, Francúzsko

joan of arc photo u26
Zdroj: ranker.com

Johanka z Arku začala svoj život ​​ako nevzdelaná roľníčka, no postupne sa vypracovala až na hotovú hrdinku francúzskej histórie. Narodila sa totiž do obdobia trvania storočnej vojny – krutého konfliktu medzi Francúzskom a Anglickom. Napriek tomu, že nemala takmer žiadne vzdelanie, v srdci si držala vieru. Bola katolíčka. Vo veku 13 rokov začala počuť hlas, ktorý ju nabádal k boju proti Angličanom. Tvrdil jej, že jedného dňa sa jej navždy podarí vyhnať nepriateľov z územia Francúzska. 

Známe bolo jej ťaženie s armádou v snahe dobyť späť mesto Orléans, čo sa skončilo jej úspechom. Bohužiaľ, sama Joan bola Angličanmi zajatá a popravená vo veku 19 rokov. Jej odvaha a sila sa ale stala inšpiráciou pre budúce pokolenia. 

Na jej počesť vytvoril francúzsky umelec Emmanuel Frémiet v roku 1890 pozlátený bronzový pomník, ktorý sa nachádza v centre Place des Pyramides v Paríži.

Kráľovná Suriyothai – Thajsko

queen sri suriyothai photo u1
Zdroj: ranker.com

Poďme si povedať niečo o naozaj chladnej, no spravodlivej kráľovne Suriyothai – vládla so svojím manželom kráľom Maha Chakkraphatom kráľovstvu Ayutthaya v dnešnom Thajsku. V 16.storočí sa Ayutthaya stala terčom neľútostných barmskych útočníkov. Manžel Suriyothai sa vydal do boja, no ona sa tiež preobliekla za vojaka a svojho muža nasledovala. Počas veľkého boja ho takmer zabili, nebyť Suriyothai, ktorá mu zachránila život. V čase kedy bol zranený sa postavila pred neho a zúrivo útočila na protivníkov. Jej manžel sa zatiaľ mohol odplaziť do bezpečia. Pri tomto zásahu však sama prišla o život. 

Jej statočnosť pripomína mohutný pamätník pri Ayutthayi.

Jeanne Hachette – Beauvais, Francúzsko

jeanne hachette photo u1
Zdroj: ranker.com

Jeanne Hachette bola ďalšou francúzskou hrdinkou, ktorá robila česť svojmu menu. Jej priezvisko Hachette je v podstate prezývka, ktorú dostala po tom, čo viedla vojsko s cieľom oslobodiť obliehané mesto Beauvais. Ženy boli vyzbrojené mečmi a sekerami. Využili moment prekvapenia a úspešne sa im podarilo vyhnať burgundských vojakov a oslobodiť mesto. 

Jeanne bola osobne odmenená kráľom Ľudovítom XI. za jej udatnosť. Dnes nájdete sochu Jeanne Hachette práve v meste, ktoré oslobodila.

Boudica – Spojené kráľovstvo

boudica photo u7
Zdroj: ranker.com

Boudica je považovaná za jednu z najznámejších hrdiniek v ponímaní britského folklóru. Vládla keltskému kmeňu Iceni, bola revolucionárka, ktorá udatne bojovala počas rímskeho vpádu a okupácie Veľkej Británie. Spolu so svojim vojskom mala pripraviť o život približne 70 tisíc rímskych vojakov. 

Zostrojila revolúciu, začo ale bola verejne zbičovaná a jej dve dcéry boli rímskymi vojakmi pripravené o panenstvo. To ju rozhnevalo ešte viac. Aj napriek jej snahe, žiaľ, prišla na bojisku o život. V pamäti ľudí však zostala ako symbol boja za spravodlivosť.

Veľkú sochu Boudicy a jej dcér nájdete na Westminster Bridge.

Rani Rudrama Devi – Socha v Chandupatla, India

rani rudrama devi u1
Zdroj: ranker.com

Rani Rudrama-Devi vládla medzi rokmi 1262-1289 kráľovstvu Kakatiya. Bola jednou z mála žien, ktoré zdedili trón po otcovi. 

Nakoľko boli v Indii ženy ako kráľovné veľmi nezvyčajné, často sa Rani na verejnosť obliekala ako muž. Dokonca používala aj mužský variant svojho mena a nechala sa oslovovať “kráľ”. Úspešne viedla boje, a tak sa k jej územiu darilo pridávať ďalšie. Na konci svojej vlády sa ale dostala do konfliktu s náčelníkom rebelov, a tak sa predpokladá, že zomrela v boji s ním. 

V Indii na ňu spomínajú ako na jednu z najväčších a najlepších vodcov krajiny, a tak je jej pamiatke je venovaných viacero sôch a pamätníkov. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.