Paríž plánuje do roku 2024 zaviesť lietajúce taxíky, no nie je to jediné mesto, ktoré tak učiní

373

Takmer ako z Harryho Pottera. Mesto Paríž oznámilo svoj prevratný plán. O pár rokov pri jeho návšteve už budete môcť cestovať lietajúcim taxíkom! Aj keď to znie až neuveriteľne, no nie je to žiaden výmysel, ale holý fakt. Paríž však nie je jediný.

Foto od youtube

Výrobca lietadiel Airbus aktívne spolupracuje s francúzskym dopravcom RATP Group, aby mohli zrealizovať túto myšlienku. Lietajúce taxíky by sa mali dostať do prevádzky už do roku 2024, kedy sa tam budú konať letné olympijské hry. Štúdia sa teraz sústredí na riadenie dopravy, integráciu miest, údržbu, projektovanie a výrobu. Na tento projekt už vyčlenili celkovo 11,4 milióna dolárov, no náklady môžu rásť. Tieto lietajúce taxíky chcú navrhnúť tak, aby ich bol dostatočný počet a dokázali previezť čo najviac ľudí.

Tento nápad vznikol najmä kvôli tomu, že pozemná doprava je veľmi zdĺhavá a v takom veľkom meste, akým je Paríž, sa často tvoria obrovské kolóny. Ak sa napríklad chcete dostať z medzinárodného letiska Charles de Gaulle do centra mesta, tak cesta taxíkom zvyčajne trvá viac ako polhodinu, zatiaľ čo cesta autobusom vám zaberie 45 až 90 minút.

Foto od youtube

Airbus však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá plánuje spustiť leteckú taxi službu. Ďalšou takou je spoločnosť Uber, ktorá na svojom leteckom programe Elevate dokonca spolupracuje priamo s NASA. Obe značky dúfajú, že prvé lietajúce taxíky budú k dispozícii už v roku 2023, čiže ešte o rok skôr, ako v Paríži. Predstavitelia Uberu oznámili, že Melbourne by sa tak mohlo stať prvým mestom mimo USA, ktoré dostane svoje lietajúce taxíky. Známe firmy Rolls-Royce a Boeing už taktiež oznámili svoje plány vytvoriť lietajúce dopravné prostriedky. Takže takýchto smelých plánov je hneď niekoľko.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre