Pestrec Mariánsky – Čo hovoria skúsenosti a recenzie ľudí na internete?

4193

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je pichľavá rastlina, ktorá má výrazné fialové kvety a biele žilky. Extrakt z pestreca mariánskeho je bylinný liek, ktorý obsahuje vysoké množstvo silymarínu (medzi 65-80%). Ten má významné antioxidačné, antivírusové a protizápalové účinky.

Používa sa ako doplnková terapia na liečbu porúch pečene a žlčníka, podporuje tvorbu materského mlieka, slúži ako prevencia a liečba rakoviny a tiež je účinný pri ochrane pečene pred uštipnutím hada, alkoholom a inými jedmi. Aké skúsenosti a recenzie zanechali ľudia, ktorý sa rozhodli túto bylinu užívať? Čítajte ďalej.

 

...

 

Pestrec Mariánsky

Skúsenosti a recenzie pestreca maríanskeho ľudí zo zahraničia

Tí, ktorí majú skúsenosť s pestrecom mariánskym, ho začali užívať z rôznych dôvodov. Jedným z nich boli problémy s pečeňou, či črevné problémy, ktoré sa objavili po užívaní antibiotík, či nadmernom pití alkoholu. V tomto prípade užívatelia zaznamenali ustúpenie bolestí, avšak nie hneď, ale po dlhodobejšom užívaní a to vzhľadom k tomu, že rastlina pomáha prečistiť organizmus a zbaviť telo toxických látok a to chvíľu trvá.

Aj užívateľ, ktorý sa stravoval  nezdravo a začal užívať dve kapsuly doplnku denne, zaznamenal už počas prvých pár dní mäkšiu stolicu, čo je podľa neho vždy prospešné. Ďalším dôvodom užívania rastliny bolo nealkoholické stukovatenie pečene a v dôsledku toho zvýšená hladina pečeňových enzýmov. Po 90 dňoch užívania pestreca mariánskeho boli hladiny enzýmov opäť normálne. Pestrec mariánsky účinkuje aj pri ochorení primárna biliárna cirhóza.

Silybum marianum

Užívateľ s touto diagnózou zaznamenal ústup bolestí už po dvoch dňoch. V prípade ďalšieho užívateľa bolo dôvodom užívania rastliny akné, ktorého výskyt bol znížený a pleť bola zdravšia v priebehu menej ako dvoch mesiacov. Aj v prípade problémov s kruhmi pod očami sa užívanie doplnkov pestreca mariánskeho zdá byť priaznivé. Iný užívateľ vo svojej recenzii povzbudzuje ostatných k užívaniu pestreca mariánskeho v prípade problémov s pečeňou avšak upozorňuje tiež na potrebu zmeny v životnom štýle.

V niektorých prípadoch užívatelia zaznamenali aj negatívne dôsledky užívania doplnkov pestreca mariánskeho. Medzi ne patrili depresia, náladovosť, nervozita, silné nafukovanie brucha, zápcha, zvýšenie krvného tlaku, či búšenie srdca. Po vysadení doplnkov vedľajšie účinky ustúpili.

pestrec zihlava

...

V prípade užívateľky, ktorá prekonala rakovinu prsníka, užívanie pestreca mariánskeho nebolo priaznivé a to vzhľadom  na jeho vplyv na estrogén. V takomto prípade ako aj pri spozorovaní vedľajších účinkov je potrebné byť ostražitý. Podľa užívateľov, užívanie doplnkov a ich účinok je individuálnou záležitosťou a je rozdielny od jednotlivca k jednotlivcovi.

15 1

Slovenské skúsenosti a recenzie

Užívatelia na Slovensku, podobne ako v zahraničí, siahli po doplnkoch pestreca mariánskeho väčšinou z dôvodu problémov s pečeňou. Niektorí užívali jednu alebo dve lyžice pomletého alebo rozdrveného pestreca mariánskeho denne alebo ho jednoducho rozhrýzli podobne ako slnečnicové semienka.

Iní si kúpili v lekárni doplnok výživy v podobe tabliet alebo čaju. Tehotné ženy uvádzajú, že počas tehotenstva vysadili užívanie doplnkov. V niektorých prípadoch bolo zaznamenané mierne zvýšenie tlaku, tupé bolesti v pravom boku alebo únava.

 

Pestrec mariánsky a jeho účinky

A aké účinky sa pripisujú užívaniu pestreca? Poďme sa na nich spoločne pozrieť.

Ochrana pečene

Ľudia, ktorí majú poškodenú pečeň v dôsledku alkoholizmu, alebo v prípade nealkoholického stukovatenia pečene, hepatitídy či rakoviny pečene, pravidelne používajú extrakt z Pestreca mariánskeho. Ten účinne chráni pečeň aj pred toxínmi ako je amatoxín produkovaný hubou posmrtnou, ktorá má smrteľné následky. Taktiež znižuje poškodenie pečene v dôsledku voľných radikálov, zlepšuje funkciu pečene u ľudí s ochorením pečene, znižuje zápal a poškodenie pečene.

Môže zabrániť poklesu funkcií mozgu, ktorý súvisí s pribúdajúcim vekom

Protizápalové a antioxidačné vlastnosti Petrenca mariánskeho znamenajú, že je pravdepodobne neuroprotektívny. To znamená, že by mohol pomáhať chrániť mozog a jeho funkcie pred úpadkom s pribúdajúcim vekom. Preto sa pravidelne, už viac ako dvetisíc rokov, používa ako tradičný liek pri Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe.

Štúdie, ktoré boli doposiaľ zrealizované, boli iba v skúmavkách alebo na zvieratách, a ukázalo sa, že silymarín zabraňuje oxidačnému poškodeniu mozgových buniek, čo môže pomôcť mentálnemu úpadku.

Potrebné sú štúdie na ľuďoch.

drvený pestrec mariánsky

Môže chrániť kosti

V štúdiách v skúmavke a na zvieratách sa ukázalo, že Pestrec mariánsky spomaľuje mineralizáciu kostí a pravdepodobne chráni pred stratou kostnej hmoty. Vedci tak naznačujú, že Pestrec mariánsky môže pomôcť pri prevencii alebo oddialení straty kostnej hmoty u žien po menopauze. Potrebné sú výskumy na ľuďoch.

Môže pomôcť pri liečbe rakoviny

Antioxidačné vlastnosti silymarínu môžu mať protirakoviné účinky, čo by mohlo pomáhať ľuďom, ktorí sa liečia na rakovinu. Niektoré štúdie, ktoré boli doposiaľ realizované len na zvieratách ukazujú, že Pestrec mariánsky môže byť tiež nápomocný pri znížení vedľajších účinkov, ktoré vznikajú pri liečbe rakoviny. V niektorých prípadoch môže spôsobiť, že chemoterapia bude pôsobiť účinnejšie a za istých okolností zničí rakovinové bunky.  Štúdií realizovaných na ľuďoch bolo doposiaľ len málo a preto je potrebný ďalší výskum.

Môže zvýšiť produkcia materského mlieka

Predpokladá sa, že pestrec mariánsky podporuje produkciu hormónu prolaktínu produkujúceho materské mlieko. Na základe toho môže byť jedným z jeho účinkov pomoc pri produkovaní materského mlieka u dojčiacich žien.

Môže pomôcť pri liečbe akné

Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam môže Pestrec mariánsky pomôcť v boji proti akné, ktoré vzniká aj v dôsledku oxidačného stresu v tele a patrí k chronickému zápalovému ochoreniu kože.

Môže znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou

Zistilo sa, že Pestrec mariánsky obsahuje jednu zo zlúčenín, ktorá môže zlepšiť citlivosť na inzulín a znižovať tak hladinu cukru v krvi. Ide o zlúčeninu, ktorú obsahujú aj niektoré diabetické lieky. Vďaka jeho antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam môže tiež znížiť riziko vzniku diabetických komplikácii, medzi ktoré patrí aj ochorenie obličiek.

16 1

Nepriaznivé účinky spojené s užívaním pestreca mariánskeho

Vo všeobecnosti sa Pestrec mariánsky považuje za bezpečný. Medzi prípadné vedľajšie účinky spojené s užívaním doplnkov Pestreca mariánskeho patria črevné poruchy ako je hnačka, nevoľnosť, nadúvanie. Tehotné ženy, alergici na rastliny z čeľade Astraceae, ľudia s cukrovkou a tí, ktorí prežívajú stavy citlivosti na estrogén, by mali byť pri užívaní tejto rastliny opatrní a pred začatím užívania rastliny sa poradiť s lekárom.

 

Aká je vaša skúsenosť s pestrecom mariánskym?

Máte vlastnú skúsenosť s touto bylinou? Podeľte sa v diskusií so svojou vlastnou recenziou. Čím lepšie popíšete svoju skúsenosť v recenzií tým viac pomôžete ľuďom, ktorý tento článok vyhľadali. Radi uverejníme každú dobrú radu !

...

Užitočné zdroje:

Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.