Plány mladého Holanďana na vyčistenie morí sa začnú konečne realizovať

742

Tento rok na Deň Zeme mladý holandský génius oznámil, že je pripravený začať svoju prelomovú iniciatívu zameranú na očistenie morí a oceánov od neustále sa zväčšujúcimi odpadkami.

Táto iniciatíva je zameraná na znečistenú časť, ktorá sa nachádza medzi Kaliforniou a Havajom. Je tam zhromaždené obrovské množstvo odpadkov, ktoré momentálne plávajú spolu a rozprestierajú sa na obrovskej ploche, ktorá je dvakrát väčšia ako Texas.

Po objavení tejto mimoriadne znečistenej oblasti v deväťdesiatych rokoch vedci predpokladali, že to bude trvať tisíce rokov, kým sa niečo také vyčistí. No tento mladík, Boylan Slat sa vyjadril, že by sa mu to mohlo so svojimi vynálezmi podariť za menej ako desať rokov.

Aj keď jeho tvrdenie spôsobilo, že mnohí skeptici tomu vôbec neverili, Slat sa odhodlal ukázať im, že sa mýlia. Odišiel z vysokej školy preto, aby mohol svoje plány realizovať. Okrem doteraz získaných 2,2 milióna dolárov sa mu podarilo osloviť aj investorov, ktorí do tohto projektu investovali ďalšie milióny.

Slatova nezisková spoločnosť Ocean Cleanup Project momentálne zamestnáva 70 inžinierov, výskumníkov a vedcov, ktorí sa venujú čisteniu vôd. Po niekoľkých rokoch výskumu začne 60 zberačov zbierať odpad zo San Franciského zálivu v júli.

Každé toto plávajúce zariadenie je v podstate takmer 2 km dlhé „plátno“, ktoré bude využívať oceánske prúdy na pasívne zhromažďovanie plávajúcich odpadkov všetkých veľkostí a to bez spotrebovania veľkého množstva energie. Tento prístroj bude plávať na povrchu a ryby budú môcť bezpečne plávať popod neho bez akéhokoľvek poškodenia.

Lode budú prichádzať každých šesť až osem týždňov a všetok zozbieraný odpad odvezú. Slat odhaduje, že polovica tejto plávajúcej plochy odpadkov sa vyčistí za päť rokov.

„Vyčistenie svetových oceánov je za rohom,“ vyhlásil mladý Holanďan a je presvedčený o tom, že budú úspešní.

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre