Poznáme Penicilín, ktorý zachraňuje životy. Okolo nás sú ale aj plesne, ktoré môžu zabíjať.

251

Predstava, že okolo nás existuje nespočetné množstvo rôznych mikroorganizmov cez rôzne baktérie, vírusy až po plesne, je niečo naozaj desivé. Nemôžeme ich vidieť na vlastné oči, no obklopujú nás. Ešte horšia je predstava, čo nám môžu spôsobiť. Vedeli ste o tom, že sa môžete nakaziť tak vážnou plesňovou chorobou, že vám bude hroziť smrť? 

Prirodzene máme proti plesniam istú ochranu v podobe vonkajšej dezinfekcie alebo nášho vnútorného imunitného systému, ani jedno ale nemusí byť vždy dostatočné. 

Ak sa nebojíte poznania a chcete vedieť, ktoré plesne sú pre človeka nebezpečné, v našom článku sa to dozviete. 

Pleseň Penicillium produkuje “dobré” aj “zlé” mykotoxíny 

Zdroj: flickr

Pleseň Penicillium sa pomerne bežne vyskytuje na rôznych miestach v domácnosti – napríklad v kobercoch, v obyčajnom prachu alebo na zhnitej zelenine ako sú jablká, pomaranče alebo cibuľa. Zvyčajne má zelenú, modrozelenú či sivozelenú farbu. Penicillium môže tiež doprevádzať ťažký, zatuchnutý zápach.

Ako viete, istý druh Penicilliumu sa používa ako antibiotikum, iné druhy môžu spôsobovať alergické alebo astmatické reakcie. 

Úplne asi najnebezpečnejší je Penicillium marneffei, ktorý má schopnosť infikovať celý lymfatický systém, kožu, pľúca, pečeň, slezinu a dokonca aj kosti. Spóry plesne sa najčastejšie dostávajú do tela vdýchnutím. 

Stachybotrys chartarum vám môže zničiť kostnú dreň 

Zdroj: ranker.com

Stachybotrys chartarum (občas sa nazýva aj ako „čierna pleseň“) má v skutočnosti zeleno-čiernu farbu a práškovú konzistenciu. K prežitiu ale potrebuje veľa vlhkosti, preto rastie na materiáloch, ktoré dobre držia vodu ako je drevo alebo seno.  

Spóry tejto plesne sú nadmieru odolné, pretože dokážu prežiť teploty až do 260 stupňov Celzia a žiadny vplyv na ňu nemajú ani kyseliny či zásady. Ak sa dostane do vášho organizmu začne produkovať mykotoxíny, ktoré poškodzujú lymfoidné tkanivo a kostnú dreň. Príznaky zahŕňajú bolesť hrdla, tlak na hrudníku, únavu, horúčku a dermatitídu. 

Aspergillus vám v pľúcach vytvorí “hrčky”

Zdroj: wikimedia common

Plesne rodu Aspergillus sa v prostredí nachádzajú pomerne bežne. Vo voľnej prírode sa vyskytujú v rozkladajúcej sa rastlinnej hmote a vo vnútri ich nájdete napríklad v izoláciách, klimatizačných a vykurovacích potrubiach a niektorých potravinách a koreninách. 

Môžete mať na ich spóry alergiu, ktorá sa prejaví horúčkou, kašľom a prípadným zhoršením astmy. Väčšina druhov teda nie je životu nebezpečná. Problémom je ochorenie zvané Aspergilóza (spôsobené plesňou Aspergillus fumigatus). Pri nej sa v pľúcach tvoria útvary pozostávajúce z plesní, ktoré postupom času vedú k vykašliavaniu krvi, únave a dýchavičnosti. V najhoršom prípade sa spóry môžu rozšíriť do srdca, obličiek a dokonca i mozgu. 

Acremonium by mohla byť potenciálna biologická zbraň

purple cells
Autor tejto fotografie je National Cancer Institute

Ide o oportúnneho patogéna, ktorý spôsobuje problémy zväčša jedincom, ktorí z istého dôvodu podstupujú terapiu steroidmi, majú zavedený katéter alebo berú imunosupresívne lieky. Postihnutí môžu pociťovať nevoľnosť, vracať, mať hnačku, artritídu, peritonitídu alebo dostať zápal pľúc. 

Táto pleseň produkuje mykotoxíny, ktoré sa môžu stať inhibítormi DNA, RNA a tým ovplyvňovať spracovanie a rozklad bielkovín v tele. Ich mykotoxíny sa takisto považujú za karcinogény. Majú schopnosť ničiť vnútorné orgány, kostnú dreň a dokonca aj mozog. V skutočnosti sa táto pleseň študuje najmä kvôli obavám z jej potenciálneho zneužitia v biologickom boji.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre