Počas II. svetovej vojny bol tento ikonický kostol v Drážďanoch zbombardovaný, no po rokoch ho dokázali postaviť nanovo

1323

Paríž sa momentálne zotavuje z ničivého požiaru, ktorý poškodil jeden z jeho symbolov – katedrálu Notre Dame. Avšak, po tejto udalosti je dôležité zostať v nádeji a pripomenúť si, že naprieč históriou nájdeme množstvo podobných stavieb, ktoré boli zbombardované resp. iným spôsobom zničené a nanovo vybudované.

Ako príklad si uvedieme mesto Drážďany, konkrétne kostol Frauenkirche. Dokončený bol v roku 1743, no počas druhej svetovej vojny ho rozbombardovali niekoľkými bombami. „Želanie obnoviť Frauenkirche existovalo hneď od jeho kolapsu,“ napísala cirkev na svojej internetovej stránke. Po skončení druhej svetovej vojny však ani cirkev v Sasku, ani mesto Drážďany nemali finančné prostriedky, nieto ešte technické či personálne zdroje na to, aby sa mohlo so stavbou kostola nanovo začať.

No už rok po skončení druhej svetovej vojny spustila evanjelická luteránska cirkev v Sasku darcovskú kampaň. Štátny úrad pamiatkovej starostlivosti vykonal prvé šetrenia k prípadnej archeologickej rekonštrukcii na základe vypracovanej dokumentácie. Politické podmienky v Nemeckej demokratickej republike však neumožnili pokračovať v začatej práci. Až na konci 80. rokov sa opäť začali ozývať osobnosti a na obnovu Frauenkirche opäť začali zbierať peniaze.

Revolúcia v roku 1989 a znovuzjednotenie Nemecka v roku 1990 priniesli veľkú zmenu aj v prípade tohto kostola. Dňa 20. februára 1992 mestská rada v Drážďanoch súhlasila s prestavbou kostola Frauenkirche a práce sa začali dva roky neskôr. Postupy sa však riadili tromi zásadami:

– Frauenkirche by mal byť v najväčšej možnej miere v súlade s pôvodnými stavebnými plánmi prestavaný, a to s použitím pôvodného stavebného materiálu.
– Všetko by sa malo urobiť pomocou moderných technológií.
– Venovať by sa mala náležitá pozornosť všetkým požiadavkám vyplývajúcim z používania budovy v 21. storočí.

Celá obnova bola napokon dokončená v roku 2005 s celkovými nákladmi vo výške 182,6 miliónov €.

Zdroj: boredpanda

Foto: youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre