Počasie: na Slovensku bude nezvyčajné teplo. Vráti sa ešte vôbec zima alebo môžeme odložiť kabáty ?

94

Slovensko zažíva mimoriadne teplé obdobie, aké je skôr typické pre začiatok jari. Nie je to len pocit, čísla to potvrdzujú. Teploty sú o zhruba 10°C vyššie než obvyklý dlhodobý priemer. A to nie len tu, ale aj naši susedia – Maďari, Rakúšania a Česi – sa potia pod podobne vysokými stupňami. V Budapešti dokonca padali teplotné rekordy informuje imeteo Počas nadchádzajúcich dní môžeme očakávať, že teploty budú ešte vyššie, niektoré dni prinesú až 17°C.

water splash in close up photography
Autor tejto fotografie je Ralph Katieb

Ani na severe nebude zima

Zdá sa, že ani sever krajiny neunikne pred touto teplotnou vlnou, teplomer tam môže ukazovať počas dňa viac ako 10°C. Obľúbené horské strediská budú svedkami topenia snehových pokrývok. Nočné teploty tiež neumožnia zjazdovkám, aby sa obnovili umelým snehom.

Vráti sa ešte studené počasie ?

Modely naznačujú, že s podobne teplým počasím by sme sa mohli stretnúť aj na začiatku nasledujúceho týždňa. Aj keď nedosiahneme tak extrémne hodnoty ako teraz, bude stále teplejšie ako zvyčajne.

A nakoniec dobrá správa pre všetkých milovníkov zimy – chladnejšie počasie by sme mohli očakávať v poslednej februárovej dekáde. Modely predpovedajú, že priemerná teplota klesne pod normál, čo znamená, že po teple by sme sa konečne mohli dočkať aspoň nejakej zimy.

Takže si užívajte túto nečakanú teplú zimu, ale neukladajte ešte zimné bundy ďaleko.

Aké počasie zvykne byť na Slovensku podľa historických dát vo februári?

Podľa historických dát býva počasie na Slovensku v februári zvyčajne studené a zimné. Teploty sa pohybujú v rozmedzí od -10 °C do 5 °C, pričom na horách môžu teploty klesnúť ešte nižšie. Pravidelne sa vyskytujú mrazy a snehové prehánky. Je to obdobie, kedy sa na Slovensku často vyskytujú zimné športy a zimné turistika je populárna v horských oblastiach. Zároveň je však možné aj mierny prechodný otepľovací trend v priebehu mesiaca.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.