Čoho je viac: Hviezd v našej galaxii alebo stromov na Zemi? Odpoveď na túto otázku nájdete vo vnútri článku

2103

Naša galaxia, Mliečna cesta, je domovom množstva hviezd, ktorých počet je tak obrovský, že si ho ťažko vieme predstaviť. No napadlo vám niekedy čoho je viac? Poďme to spolu zistiť.

Mliečna Cesta

Začnime našou galaxiou, Mliečnou Cestou. Jej obrovský rozmach a tajomstvá lákajú vedcov a amatérov na celom svete. Ale koľko hviezd skutočne obsahuje?

Počet hviezd v našej galaxii bol dlho záhadou. Vedci však na základe pozorovaní, matematických modelov a pokročilých teleskopov vypracovali odhady. Podľa niektorých odhadov obsahuje Mliečna Cesta až 400 miliárd hviezd. Toto číslo sa zdá neskutočne veľké, ale pamätajte, že naša galaxia je naozaj obovská.

Milky Way from Apollo Bay“ od ccdoh1 licencia pod CC BY-NC-ND 2.0

Stromy na Zemi

Teraz sa presunieme k nášmu domovu, Zemi. Sú tu stromy na každom rohu, alebo ich je viac, než si vieme predstaviť? Podľa štúdie „Mapping Tree Density at a Global Scale“ by sme mali byť prekvapení.

V roku 2015 vedci publikovali štúdiu, ktorá zmapovala hustotu stromov na Zemi. Táto štúdia skúmala rôzne typy lesov a zalesnené oblasti po celom svete. Ich výsledky boli ohromujúce – odhaduje sa, že na Zemi rastie až 3,04 bilióna stromov. To je neuveriteľné číslo a zdá sa, že stromy na našej planéte majú skutočne dominantné postavenie.

low angle photography of green trees
Foto od Arnaud Mesureur na Unsplash

Kto Vyhráva?

Podľa našich údajov má Mliečna Cesta až 400 miliárd hviezd, čo je pôsobivé číslo. Ale stromy na Zemi ich prevyšujú s prehľadom. S úžasnými 3,04 biliónmi stromov majú naši zelení priatelia na planéte Zemi jasné víťazstvo. No na záver treba spomenúť, že autori štúdie o stromoch rátali aj s tým, že každý rok sa výrube približne 15 miliárd stromov.

Milky Way goodness“ od Leksa87 licencia pod CC BY-NC-ND 2.0

Či už obdivujete hviezdy v noci alebo stojíte pod korunami stromov v lese, môžete si byť istí, že príroda a vesmír nám ponúkajú neprekonateľnú krásu bezohľadu na to, čoho je viac.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre