Počuli ste už o Šupinavcovi? Ide o nesmierne rozkošné zvieratko, ktorému ale hrozí vyhynutie!

1666

Počuli ste už niekedy o Šupinavcovi? Stavíme sa, že nie – nejde totiž o bežné zviera a pravdepodobne sa s ním nikto z vás nestretol (nielen, že sú extrémne plaché, ale sú aj považované za kriticky ohrozené). Už na prvý pohľad sú to zvláštne zvieratá, ktoré vyzerajú ako z inej planéty. Je to plaz, obojživelník alebo cicavec? Pre neznalých môže byť ťažké ho zaradiť. My však poznáme odpoveď a vieme toho ešte ďaleko viac. Sami budete prekvapený, koľko zaujímavých informácií sa viaže k tomuto tvorovi.

Sú to jediné cicavce na svete, ktoré majú šupiny

Zdroj: wikimedia common

Hneď v úvode prichádzame s odpoveďou na jednu z otázok, ktoré ste si určite kládli aj vy. Keď sa pozriete na šupinavca, môže sa vám zdať, akoby to bol kríženec vačice so šiškou alebo sa jedná o Pokemona? Nie, ide o cicavca, ktorý má ale namiesto srsti šupiny.

Tieto šupiny sú nielen že extrémne tvrdé, ale aj ich okraje sú ostré ako žiletka (je to ich ochrana voči predátorom, preto sa pri ohrození balia do klbka).

Z ich šupín sa vyrábalo brnenie

Zdroj: wikimedia common

V nálezoch starovekého brnenia sa zistilo, že obsahujú šupiny zo šupinavca – tie zabezpečovali pevnosť, ale zároveň neboli vôbec ťažké. Bojovníka neobmedzovali, takže bol pomerne flexibilný. Ide o zaujímavú technológiu, nezdá sa vám?

Každá šupina sa musela zvlášť prišiť na vojenský odev, ktorého súčasťou bola koža zvieraťa. Takýto typ oblečenia sa vyskytoval napríklad u vojakov v Číne, Indii, Grécku či Perzii.

Ide o zviera, s ktorým sa najviac obchoduje

Zdroj: wikimedia common

Sú roztomilí a užitoční, nie je možné, aby ich lovci nechali na pokoji. Dajú sa pomerne ľahko chytiť a následne predať. Ľudia ich využijú v oblasti módy či medicíny. Dokonca ich pytliaci predávali aj ľuďom ako domácich miláčikov. Aj tento faktor výrazne prospel k znižovaniu počtu jedincov v ich populácii. Ak sa nepodarí zastaviť pytliactvo a nelegálny obchod, v blízkej dobe im hrozí vyhynutie.

Ich jazyk môže byť dlhší ako ich telo

Zdroj: wikimedia common

Šupinavce vo všeobecne nie sú príliš veľké zvieratá. Ak by sme sa bavili o Šupinavcovi čínskom jeho hmotnosť sa pohybuje do 3 kilogramov, pričom dĺžka tela môže byť niečo cez pol metra, ak počítame aj chvost. Ich jazyk potom môže merať aj 20 centimetrov. Dĺžka ich jazyka má aj svoj význam – živia sa totiž hmyzom, ktorým sa dostanú aj do dier v dreve. Jazyk je lepkavý, takže sa naň mravce nalepia a oni ich takto dostanú priamo do úst.

Keď sú nervózni, zapáchajú

Zdroj: google images

Šupinavce patria k teritoriálnym zvieratám, ktoré si svoje územie značia zapáchajúcim sekrétom, podobne ako to robí aj dobre známy skunk. Žľazy tento sekrét produkujú ešte v jednom prípade a to vtedy, keď sa cítia v ohrození. Nachádzajú sa v blízkosti konečníka, no našťastie nie je sekrét vystrekovaný. Napriek tomu je zápach cítiť na pomerne veľkú vzdialenosť. Menšie dravce to rozhodne účinne odradí.

Svoje mláďatá nosia na chrbte

Dospelé šupinavce prekypujú roztomilosťou, no keby ste videli ich mláďatá, nevedeli by ste odtrhnúť zrak. Sú milé a od svojej matky nesmierne ľúbené – tá ich totiž nosieva na svojich chrbte, aby boli stále v kontakte. Zároveň je to spôsob, akým ich dokáže lepšie ochrániť. Po narodení nie sú mláďatá ešte plne vyvinuté, takže sú v obklopení šupín, ktoré ich chránia. Ďalším rozkošným správaním matky je, že počas spánku sa k svojim mláďatám túlia celým telom, aby ich zohrievali, skrývali a strážili. Nie je to dokonalé správanie matky?

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre