Podivné syndrómy a choroby, ktorých príčinu vzniku stále nepoznáme!

797

Oblasť medicíny prešla obrovský kus cesty, kde ju sprevádzali mnohé zistenia a objavy, ktoré môžu dnes ľuďom zachraňovať života. Zároveň však obsahuje ešte kopec priestoru k zlepšeniu – rozhodne sa je v čom angažovať, aby sme napredovali.

Aj keď sme vytvorili vakcínu proti ovčím kiahňam a odstránili ochorenia ako bol mor hovädzieho dobytku, stále existujú choroby a syndrómy, ktoré nevieme vysvetliť a tým pádom ani vyliečiť.

Dôležité je ale nestrácať nádej vo vedu – je totiž veľká pravdepodobnosť, že sa jej predstaviteľom postupne podarí objasniť oveľa viac. To čomu nerozumieme dnes, môže byť zajtra vysvetlené.

Syndróm cudzieho prízvuku

Autor fotografie je Sigmund

Syndróm cudzieho prízvuku je vo svete pomerne zriedkavý – typicky sa vyskytuje u ľudí, ktorí utrpeli traumu hlavy a mozgu. Ako už názov napovedá, postihnutý začne hovoriť úplne cudzím prízvukom, pričom sa ho sám nedokáže zbaviť. Niektorí si ho ani neuvedomujú a nikdy predtým sa s ním nestretli. Veda nevie presne vysvetliť, prečo k tomuto syndrómu dochádza.

Syndróm pálenia v ústach

Zdroj: shutterstock

Poznáte ten pocit, keď si dáte poriadne korenisté alebo pálivé jedlo a ústa máte ako v ohni? Tak si predstavte, že by sa vám to diela neustále bez konzumácie takéhoto jedla, skrátka, bez zjavnej príčiny. Tú totiž nepoznajú ani lekári, no terapia je známa, avšak zahŕňa návštevu lekára.

Schizofrénia

Autor fotografie je Sander Sammy

Schizofrénia by sa nemala zamieňať s kombinovanou poruchou osobnosti ani inou psychologickou poruchou. Často sa totiž zvykne nesprávne zamieňať. Schizofrénia zahŕňa množstvo rôznych symptómov (môžu sa líšiť od človeka k človeku) a zahŕňajú napríklad počutie hlasov, paranoju, dezorganizovanú reč a myslenie a ťažkosti s vnímaním toho, čo je skutočné.

Ide o ochorenie, ktoré sa skúma už desaťročia, ale presnú príčinu vzniku stále nepoznáme a teda nie je oficiálne schválený žiadny liek.

Alergia na vodu

Autor fotografie je Austin Kehmeier

Občas sa najmä v lekárskej reči označuje aj ako akvagénna žihľavka a trpí ňou naozaj len mizivé percento ľudí. Medzi príznaky alergie na vodu patrí vznik bolestivých a svrbiacich lézií, keď je koža vystavená vode. Títo ľudia sa nemôžu kúpať a údajne majú problém aj s pitím vody. Vedci prišli na to, že ide o genetickú mutáciu, ale viac sa nevie.

Syndróm Alici v krajine zázrakov

Zdroj: ranker.com

Ľudia, ktorí trpia týmto syndrómom majú skreslené nereálne vnímanie veľkosti seba, ale aj predmetov vo svojom okolí. Často môžu trpieť aj na migrény. Ide o stav, ktorý je stále predmetom štúdia a terapia je veľmi obmedzená.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat

Autor fotografie je Jill Sauve

Vieme si predstaviť, že tento syndróm je nočnou morou každého rodiča. Syndróm náhleho úmrtia dojčiat sa vyskytuje bez varovania a bez zjavného dôvodu a nevie sa presne, čo ho spôsobuje. K úmrtiu často dochádza počas spánku, takže je malá šanca mu zabrániť a neexistuje ani žiadna prevencia.

Štikútka

Vieme, že ide o mimovoľnú kontrakciu bránice, čo vydáva zvláštny zvuk. Nikto však presne nevie, prečo k nemu dochádza. A aj keď je internet plný “overených” rád, niekedy človeku nemusí zabrať ani jedna jediná. Väčšinou odznie sama, ale existujú aj prípady, kedy ľudí trápila aj celé roky.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre