Podivné zákony naprieč svetom týkajúce sa pitia alkoholu. Sú bizarné, zvláštne a našťastie, mnohé sú len prežitkom

7035

Podivné zákony týkajúce sa rôznych oblastí môžeme nájsť naprieč celým svetom. Výnimkou nie sú ani zákony viažuce sa k pitiu alkoholu, ide totiž o celosvetový fenomén. Mnohé tieto zákony sú zvláštne, nelogické či tak trochu diskriminujúce, no je dobré ich poznať predtým, než sa vás dostanú do nemilosti. 

Nahliadnite do zákonov, ktoré môžu byť rovnako tak dobre mienené ako i hlúpe alebo len ostatkami z minulej éry. 

Texas – nemôžete piť pivo v stoji

woman in black cardigan holding white ceramic mug
Photo od Brittani Burns na Unsplash

Podľa dávno zabudnutého zákona v Texase nesmiete vypiť viac ako tri dúšky piva naraz, zatiaľčo stojíte. Netreba dodávať, že ide o ťažko vymáhateľný zákon.

Utah – niektoré reštaurácie musia nalievať nápoje spoza zásteny 

Flag of Utah.svg
Zdroj: wikimedia common

Utah ako taký má pomerne komplikované zákony, čo sa týka alkoholu. Až do roku 2009 museli bary fungovať ako súkromné ​​kluby, ktoré si účtovali poplatok za členstvo. Neskôr sa tieto praktiky zrušili, no nápoje mohli byť nalievané iba za nepriehľadným sklom, aby neprovokovali abstinentov a deti. 

Bolívia – vydaté ženy majú povolení len jeden drink

clear drinking glass with red liquid
Photo od Anna Bratiychuk na Unsplash

Podľa zákona si vydaté ženy v La Paz v Bolívii môžu vychutnať len jeden pohár alkoholu. Je to kvôli tvrdeniu, že ženy, ktoré pijú, sú „morálne a sexuálne laxné“ a ich manželia sa s nimi môžu legálne rozviesť, ak ich pristihnú, že si dopriavajú viac ako jeden pohár. 

Našťastie, v praxi sa tento zákon príliš neuplatňuje. 

Škótsko – nosenie spodnej bielizne pod kiltom vás bude stáť dve pivá

person in red and white plaid shirt and white pants
Photo od Melody Ayres-Griffiths na Unsplash

Ide o zákon, ktorý sa našiel v istých knihách a hovorí o tom, že muži, ktorí nosia pod kiltom spodnú bielizeň musia zaplatiť pokutu – dve pivá. Pravdepodobne však tento zákon neexistuje, a ak áno, nikdy sa nedodržiaval. 

Anglicko – je nelegálne opiť sa v krčme

a bunch of bottles that are on a shelf
Photo od Mauro Lima na Unsplash

Zákon pochádza z roku 1872 a aj napriek tomu, že dnes sa už nepresadzuje, je dobre známy a hovorí sa o ňom. Mnohí by si ušetrili veľa hanby, keby sa zo strachu pred stíhaním vystríhali prílišnej konzumácii alkoholu po zasadení sa v krčme. 

El Salvador – za jazdu pod vplyvom alkoholu vás mohli dať popraviť 

2c1aaa40 e32d 4268 bac5 81f6a321cc27
Day 168 – West Midlands Police – Testing alcohol levels at Birminghan Central custody suite“ od West Midlands Police is licensed under CC BY-SA 2.0

Pravdepodobne sa jedná o najprísnejší trest na svete. V ňom stačilo, aby človek s výrazným promile sadol za volant a bol pri tom prichytený. Zákon však už nie je aktuálny, nakoľko El Salvador v roku 1983 zrušil trest smrti. 

India – v jednom štáte potrebujete na pitie licenciu 

white printer paper close-up photography
Photo od Arisa Chattasa na Unsplash

Zákony o pití sa v jednotlivých štátoch Indie líšia. Konkrétne v štáte Maháráštra, kde je hlavným mestom Bombaj, nemôžete bez licencie, ktorú by vám vydal štát vôbec piť. Ide o pozostatok prohibičných zákonov prijatých po získaní nezávislosti. Aby ste túto licenciu získali, musíte ísť do štátnej nemocnice alebo colnice a osobne podať žiadosť. 

Thajsko – existujú len vyhradené hodiny, kedysi môžete kúpiť alkohol 

round black analog watch
Photo od Monty Allen na Unsplash

Ide o zákon nákupu alkoholu v obchodoch a reštauráciách od polnoci do 11:00 a od 14:00 do 17:00. Takisto je nákup zakázaný počas mnohých štátnych sviatkov. Niektoré oblasti však tento zákaz obchádzajú, a predávajú (najmä turistom) fľaše zabalené v novinách alebo plastových vreckách. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.