5 podivných zvykov a vášní vplyvných svetových osobností

2366

Ako ľudia máme všetci svoje jedinečné zvláštnosti a návyky, ktorým podliehame bez toho, aby sme o nich premýšľali. Hoci nám ako jednotlivcom dávajú úplný zmysel, nášmu okoliu sa často zdajú bizarné. Veľkí a mocní sú rovnako náchylní na tento ľudský sklon.

John Key – Ťahanie za vlasy

V roku 2015 sa novozélandský premiér John Key dostal do problémov po tom, čo sa čašníčka v kaviarni v Aucklande na svojom blogu sťažovala, že ju Key často ťahá za „chvost“. Ten sa to snažil zľahčiť slovami: „Bolo to všetko v kontexte nejakého žartovania, ktoré prebiehalo, a tak som sa za to samozrejme okamžite ospravedlnil. Ona mi za to poďakovala a povedala: „To je v poriadku, žiadna dráma.“ V kaviarni sa pustil do svojho vyčíňania v sprievode manželky a ochranky. Čašníčka povedala, že spočiatku toto správanie tolerovala, ale po tom, ako to pokračovalo niekoľko mesiacov, dala jasne najavo, že ju premiér začína rozčuľovať. Key sa opýtal jej manažéra: „Naozaj sa jej nepáči, že ju ťahám za cop?“ Manažér vraj odpovedal: „No… nie.“ Nakoniec zasiahla jeho manželka a povedala mu: „Nechaj to úbohé dievča na pokoji.“ Zdá sa, že tento zvyk je pre Keya chronický, keďže denníku The Guardian aj Johnovi Oliverovi sa podarilo nájsť video, na ktorom ťahá alebo sa strašidelne dotýka vlasov malých dievčatiek.

woman in white shirt looking at the sky
Photo by Elena Mekhonoshina on Unsplash

Pápež František – Tango

O pápežovi Františkovi sa dozviete mnoho zaujímavých informácií, napríklad o jeho vášnivej láske k futbalu, o jeho zvyku porušovať lekárom predpísanú diétu a prejedať sa zmrzlinou a pizzou, ako aj o jeho bývalej práci vyhadzovača v nočnom klube v Buenos Aires. Ale možno najmenej pravdepodobnou pápežskou vášňou je jeho láska k tangu. V roku 2010, keď bol pápež ešte známy ako Jorge Mario Bergoglio, vyjadril svoje nadšenie pre tanec v rozhovore pre knihu Jezuita. Mal osobitné znalosti o histórii tohto žánru, ako aj o slávnych tanečníc tanga – Ady Falcon, ktorá sa nakoniec stala mníškou, a Azuceny Maizani, ktorej pápež udelil posledné pomazanie. Pápežova vášeň sa prejavila aj na oslavách jeho 78. narodenín, kde tisíce ľudí tancovali tango na jeho počesť na Námestí svätého Petra. Podľa proti vatikánskej katolíckej skupiny Novus Ordo Watch je však táto vášeň pre „sexuálne provokatívny, vulgárny a nemorálny“ tanec, ktorý katolícka cirkev kedysi odsúdila, dôkazom ich konšpiračnej teórie, že pápež František nie je pravý katolík.

woman in black and white striped long sleeve shirt and brown skirt sitting on floor
Photo by Alain Bonnardeaux on Unsplash

Kráľovná Alžbeta II. – Chytanie netopierov

Podľa neoficiálneho kráľovského životopisca Briana Hoeyho sa kráľovná Alžbeta II. zaujímala o zvieratá aj inak ako len svojou známou žiarlivou majetníckou náklonnosťou k waleským corgiom. Okrem toho, že bola právoplatnou spolumajiteľkou všetkých labutí v Spojenom kráľovstve, prisľúbila, že pomôže zvýšiť populáciu červených veveričiek na zámku Balmoral. Svoju kráľovskú ochranu dokonca rozšírila aj na kolóniu netopierov, ktorá sídlila v hlavnej sále zámku. Jej zamestnanci mali zakázané zasahovať do ich života, a to aj napriek výraznému nárastu upratovacích prác, ktoré kolónia hniezdiacich netopierov na zámku spôsobovala. V rozhovore pre ABC News Hoey povedal: „Faktom je, že kráľovná chodila každé popoludnie na netopiere, a tým myslím, že kráľovná rada zbierala netopiere, ktoré hniezdili vo vyšších častiach veľkej sály. Dole ich sťahovala pomocou veľkej siete na motýle na dlhej tyči. A samozrejme, v Británii sú netopiere chráneným druhom, takže ich musela vypúšťať. Sú to nočné živočíchy, takže sa každú noc znova vrátili. Takže na druhý deň to urobila znova.“

brown and black bird hanging decor
Photo by Rodrigo Curi on Unsplash

David Rockefeller st. – Chrobáky

David Rockefeller starší bol vášnivým zberateľom chrobákov. V roku 1922 sedemročný Rockefeller získal svoj prvý exemplár, keď zdvihol veľkého hnedého chrobáka (Parandra brunneus), vzal ho domov a vložil do nádoby. Rockefellerova zbierka chrobákov (Coleoptera) obsahovala približne 90 000 chrobákov uložených v špeciálne upravených, vzduchotesných krabiciach z tvrdého dreva, ktoré mal uložené v skrinkách v jeho rezidencii v Pocantico Hills. Jeho vášeň sa stala jeho celoživotným záujmom. Aj keď ho v rokoch 1943 – 44 poslali bojovať do Alžírska, Rockefeller pokračoval v zbieraní chrobákov. Neskôr sa zúčastnil alebo sponzoroval množstvo expedícií za chrobákmi na americkom juhozápade, v Mexiku a iných častiach Latinskej Ameriky. Jeho meno nesie asi tucet druhov chrobákov vrátane vzácneho mexického vysokohorského skarabea Diplotaxis rockefelleri.

macro shot of assorted insects on green leaf
Photo by James Wainscoat on Unsplash

Bill Gates – Ľavú ruku má vo vrecku

Keď sa zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates v roku 2013 stretol s juhokórejskou prezidentkou Park Geun-hye, vyvolal v juhokórejských médiách rozruch, pretože pri podávaní ruky s prezidentkou mal ľavú ruku vo vrecku. Hoci si toto gesto západné médiá spočiatku nevšimli, v Južnej Kórei vyvolalo kontroverziu, pretože sa považovalo za urážlivé a svedčiace o pocite nadradenosti nad druhou osobou. Juhokórejská prezidentská kancelária bola nútená vydať vyhlásenie: „Bill Gates zaujal podobnú pózu pri fotografovaní, keď sa pred piatimi rokmi stretol s bývalým prezidentom Lee Myung-bakom. Len to považujte za pozdrav v americkom štýle.“ Aj niektoré americké médiá označili Gatesovo gesto pri vítaní za čudné aj na americké pomery a mnohé čoskoro odhalili ďalšie fotografie, na ktorých robí to isté.

a close up of a person wearing a watch
Photo by Tyler Haehn on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.