Majú rastliny pocity? Vedci hovoria, že áno. Otázkou je, ako je to možné?

814

Rastliny a zvieratá sú dva odlišné svety. Je medzi nimi kontrast v schopnosti reagovať na vonkajšie podnety a interagovať so svojim prostredím. Ľudia a niektoré zvieratá majú centrálne nervové systémy, ktoré im umožňujú vyhodnocovať prípadné hrozby a vytvárať komplexné emocionálne reakcie. Naproti tomu rastliny takýto nervový systém nemajú. Sú však stále schopné spracovávať informácie a reagovať na svoje okolie. Hoci nemajú „pocity“ ako ľudia, majú schopnosť pamätať si podnety a komunikovať o nich s inými rastlinami.

Autor fotografie je Margarita Terekhova

Rastliny vs. zvieratá

Zvieratá prenášajú zmyslové podnety do centrálneho nervového systému pomocou neurónov. Tieto informácie v ňom vyhodnocujú a spúšťajú emocionálne a behaviorálne reakcie. Ľudia a niektoré druhy zvierat majú tiež schopnosť uchovávať si spomienky, ktoré im pomáhajú vyhýbať sa budúcim nebezpečenstvám. Naopak, rastliny centrálne nervové systémy nemajú, ale stále dokážu reagovať na vonkajšie podnety. Napríklad, citlivé rastliny ako Mimosa pudica po dotyku zatvoria svoje listy. Nie je to len biofyzikálna reakcia na podnety. Dotýkajte sa citlivej rastliny opakovane a svoje listy už zatvárať nebude. Naučí sa, že tento pocit nie je hrozbou a vedomosti si uchová až na 40 dní.

Aj keď rastliny nemajú nervový systém ako zvieratá, majú distribuovaný systém senzorických a pamäťových buniek, ktoré im umožňujú uchovávať si informácie o podnetoch a komunikovať s inými rastlinami. Majú tiež schopnosť pamätať si udalosti a podmienky zo svojho prostredia, ako napríklad ideálny čas na kvitnutie alebo rast. Tento distribuovaný pamäťový systém umožňuje rastlinám efektívne reagovať na zmeny vo svojom prostredí a optimalizovať svoje rastové podmienky.

Kvitnúce rastliny si pamätajú, kedy majú na jar opäť začať rásť. Niektoré druhy produkujú bielkoviny, ktoré im umožňujú spomenúť si, koľko dní uplynulo od posledného vystavenia chladu. Rásť začnú len vtedy, keď to považujú za bezpečné.

Medzidruhová komunikácia

Jedným z najdôležitejších príkladov medzidruhovej komunikácie je mykorhízna, asociácia medzi hubami a koreňmi rastlín. Tento vzťah je spoločný pre približne 90% rastlinných druhov a umožňuje im vymieňať si živiny a vysielať stresové signály. Prostredníctvom hubových sietí zdieľajú dôležité chemikálie, ako je dusík, uhlík a fosfor. Okrem toho rastliny komunikujú aj chemicky cez svoje listy, emitujúc toxíny na odstrašenie potenciálnych hmyzích škodcov. Keď bylinožravec okusuje rastlinu šalvie lekárskej alebo agátového stromu, rastliny začnú na „odvrátenie nepriateľa“ produkovať toxíny. Okrem toho dávajú signál okoliu, aby tak urobilo tiež. 

Aloe, paradajky a iné rastliny sa navzájom informujú elektrickými signálmi s cieľom vyvolať rast a zlepšiť hojenie rán. 

Autor fotografie je feey

Rastliny sa navzájom počúvajú

Bolo zistené, že niektoré rastliny produkujú zvuky, ktoré môžu slúžiť ako forma komunikácie. Nedávne štúdie ukazujú, že niektoré druhy vyžarujú vysokofrekvenčné zvukové vlny. Napríklad paradajky a tabak môžu produkovať zvuky počas sucha alebo po poškodení ich listov. Tieto vibrácie slúžia ako signál pre iné druhy alebo organizmy v ich prostredí.

Rastliny môžu byť tiež dobrými poslucháčmi. Hrach vyháňa svoje korene smerom k zvuku pohybujúcej sa vody. A to aj v prípade, že je zvuk zaznamenaný, no v skutočnosti nie je prítomná žiadna voda. Rovnako sa mýli aj prvosienka, keď počuje bzučanie včiel. Či je prírodné alebo umelé, kvety produkujú sladší nektár.

Autor fotografie je Dan Cristian Pădureț

Väčšina života rastliny prebieha v podzemí. Je to miesto, kde rastliny „myslia“ v decentralizovanej sieti senzorických a pamäťových buniek. Môže ich byť aj viac ako bilión, približne rovnako ako v ľudskom mozgu. Je fascinujúce pozorovať sofistikované mechanizmy rastlín, ktorými vnímajú a reagujú na svoje prostredie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre