Bosna a Hercegovina – podceňovaná krajina s mnohými pokladmi. Ktoré to sú?

576

Bosna a Hercegovina je pomerne malou a pre mnohých neznámou krajinou nachádzajúcou sa na Balkánskom polostrove. Avšak, aj keď o nej len málokto vie a ešte menej ľudí ju navštívilo, rozhodne stojí za pozornosť. Môžeme totiž potvrdiť, že v nej narazíte len na milých ľudí, ktorí vás srdečne privítajú a ako prvé vás pošlú do panensky nádhernej prírody, ktorú si jednoducho nemôžete nechať ujsť.

Chcete sa dozvedieť o tejto krajine viac? Zahoďte predsudky, rozhodne má čo ponúknuť. Navyše sa ani nenachádza ďaleko od Slovenska, takže urobiť si krátky výlet by nebolo na škodu. Uvideli by ste kus peknej krajiny.

Pôvod názvu krajiny

Zdroj: shutterstock

Názov Bosna pochádza z indogermánskeho slova Bosana, čo znamená voda. Niet sa tomu, čo čudovať, veď voda je v Bosne dôležitým faktorom. Krajina je bohatá na krásne rieky, jazerá a vodopády (jeden z nich je vysoký vyše 300 metrov). Nachádza sa tu aj pobrežie Jadranského mora. Druhá časť názvu – Hercegovina – pochádza od Hercega Stjepana, vojvodu (hercega) zo stredoveku.

Prvé električky v Európe jazdili od roku 1885 práve v Sarajeve

Spočiatku prostriedky hromadnej dopravy ťahali zvieratá – väčšinou kone, ale využívali sa aj mulice – ktoré boli zvyčajne zapriahnuté v skupinách po dvoch pred vozmi.

O jedenásť rokov neskôr bolo Sarajevo prvým mestom v Európe, ktoré malo plne vystavanú a funkčnú elektrickú električkovú trať.

Veža s hodinami nachádzajúca sa v Sarajeve je historickým dedičstvom

Zdroj: shutterstock

Zároveň sa tieto hodiny považujú za jediné verejné hodiny na svete, ktoré ukazujú lunárny čas.

Bosna a Hercegovina je krajina, ktorá má viac vodopádov ako Taliansko, Francúzsko a Nemecko dohromady

Zdroj: shutterstock

Podľa oficiálnych údajov je v Bosne a Hercegovine asi 202 vodopádov.

Sarajevo v roku 1984 hostilo olympijské hry

Išlo o zimné olympijské hry a skutočne výnimočnú udalosť, pretože to bolo prvýkrát, čo socialistická krajina hostila olympijské hry. Organizátori túto možnosť naplno využili, výsledkom čoho bolo vybudovanie mnohých športovísk.

Perućica je jedným z posledných zostávajúcich dažďových pralesov v Európe

Zdroj: shutterstock

A nachádza sa práve v Bosne a Hercegovine, neďaleko hraníc s Čiernou Horou a je súčasťou Národného parku Sutjeska. Je tiež domovom najvyššej nórskej jedle, ktorá je vysoká 63 metrov. V roku 1952 bola táto oblasť vyhlásená za lokalitu, ktorú treba vedecky preskúmať a študovať. Rozkladá sa na 1291 hektároch a určite skrýva plno vzácností.

„Zlatá ľalia”

Zdroj: shutterstock

Zlatá ľalia, Lilium Bosniacum, je národným symbolom Bosny. Je to kvet, ktorý sa môže pestovať aj doma, zároveň sa tradične dáva ako dar. Takisto sa môže použiť na ozdobenie narodeninovej či svadobnej torty. Ako heraldický symbol pochádza z bosnianskeho kráľovstva zo 14. storočia. Dnes predstavuje Bosnu aj Bosniakov.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre