5 zaujímavých faktov o polárnych medveďoch, ktoré vás prekvapia

1837

Zimné kráľovstvo Arktídy ukrýva jedno z najfascinujúcejších stvorení na planéte – polárne medvede. Títo pôvabní obyvatelia ľadových plání majú viac než pár prekvapení v zásobe. Poďme sa pustiť do objavovania faktov o polárnych medveďoch, ktoré vás nepochybne prekvapia.

ĽADOVÉ MEDVEDE MAJÚ ČIERNU KOŽU

Za snehobielym srsťovým plášťom sa skrýva neočakávané tajomstvo – polárne medvede majú tmavú čiernu kožu. Prečo teda vidíme bielu srsť? Ich srsť je v skutočnosti priehľadná a odráža slnečné svetlo.

polar bear on snow covered ground during daytime
Foto od Hans-Jurgen Mager na Unsplash

ĽADOVÉ MEDVEDE VÁŽIA TOĽKO AKO MALÉ AUTO

Ich mohutná postava im zabezpečuje nezvyčajnú váhu. Polárne medvede môžu dosiahnuť hmotnosť až 600 kg, čo je približne rovnako ako hmotnosť menšieho osobného auta. Ich veľkosť a hmotnosť im pomáhajú prežiť v drsnej arktickej klíme.

white polar bear in close up photography
Foto od Hans-Jurgen Mager na Unsplash

ĽADOVÉ MEDVEDE SÚ KLASIFIKOVANÉ AKO MORSKÉ CICAVCE

I keď môžu vyzerať ako suchozemské zvieratá, polárne medvede sú v skutočnosti klasifikované ako morské cicavce. Ich spôsob života ich spája s oblasťami oceánov a ľadovcov, kde lovia svoj hlavný zdroj potravy – tulene a iné morské živočíchy.

white polar bear swimming
Foto od Peter Neumann na Unsplash

ĽADOVÉ MEDVEDE SÚ OHROZENÉ

Ochrana tohto nádherného druhu je kľúčová. Zmena klímy a úbytok ľadu v Arktíde sa považuje za vážne nebezpečenstvo pre polárne medvede, pretože sa pre nich stáva ťažšie nájsť si potravu. Ich existencia je preto ohrozená.

landscape and aerial photography of icebergs on body of water during daytime
Foto od William Bossen na Unsplash

MÔŽU PREJSŤ AŽ 3 000 KILOMETROV ZA MESIAC

Neskutočný výkon polárnych medveďov je ich schopnosť putovať neuveriteľne dlhé vzdialenosti. Dokážu prejsť až 3 000 kilometrov za mesiac, hľadajúc potravu a lepšie podmienky na prežitie. Táto neodolateľná túžba po prežití ich robí skutočne úžasnými tvormi arktického sveta.

Walking female polar bear“ od Tambako the Jaguar is licensed under CC BY-ND 2.0

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre