Populácia jaguárov sa zvyšuje a odlesňovanie v brazílskych lesoch sa darí výrazne znižovať

623

Zdá sa, že kompetentní sa pomaly, ale isto spamätávajú a neničia zvieratá a prostredie tak, ako doteraz. Aspoň sa javí, že je to už na lepšej ceste. Čoraz viac počuť o konkrétnych krokoch, ako zabrániť znečisťovaniu a ako pomôcť ohrozeným druhom, aby nevyhynuli. A toto je jeden z tých prípadov.

Mexická populácia jaguárov sa v priebehu posledných 8 rokov zvýšila o 20%. Vďaka programu, ktorý spustila národná vláda ešte v roku 2005, žije v súčasnosti približne 4 800 týchto mačkovitých šeliem v tomto štáte.

Na celom svete žije 64 000 jaguárov, z ktorých až 90% sa nachádza v dažďovom pralese Amazonky. Napriek tomu, že tento druh bol v roku 1972 označený ako ohrozený, v súčasnosti to už tak nie je. A keďže sa zaviedli ďalšie opatrenia na ich ochranu, vedci vidia nádej do budúcna.

jaguar fotografia
Foto od Eric Kilby

„Prítomnosť jaguárov zabezpečuje lepšie fungovanie ekosystémov a je tiež ukazovateľom ich dobrého zdravia,“ uviedol Heliot Zarza, viceprezident Národnej aliancie pre zachovanie jaguárov.

Štúdia z roku 2015 ukázala, že odlesňovanie v Brazílii kleslo o 90% po tom, ako sa vláda stala agresívnejšou pri vytváraní chránených parkov. V apríli sa vrcholný súd v Kolumbii združil so skupinou mladých ľudí, ktorí žalovali vládu za to, že nechránila riadne dažďový prales Amazonky, čím spôsobili, že sa v nasledujúcich mesiacoch príjme nová ochranná legislatíva.

Napokon, ako prostriedok prispievania k parížskej dohode, niekoľko brazílskych organizácií a neziskových organizácií spustilo v novembri 2017 najväčší projekt na svete v oblasti obnovy tropických lesov. Pre lepšiu predstavu to znamená, že bude vysadených 73 miliónov stromov v priebehu nasledujúcich 7 rokov.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre