5 populárnych street foodov, ktoré ste pravdepodobne nikdy neskúsili

1234

Street food je jedinečné, pretože má dve diametrálne odlišné povesti. Niektorí ľudia prisahajú, že najlepšie jedlo, aké kedy budete jesť, najpravdivejšie a najautentickejšie jedlo z akéhokoľvek národa, je jeho „pouličné jedlo“. Iní si myslia, že je to odpad.

Ťažko však poprieť, že street food naozaj vyniká miestnou atmosférou a zvyklosťami tak, ako to väčšina jedál z fastfoodov a reštaurácií nikdy nedokáže. Je v poriadku, že ľudia majú radi rôzne veci, svet by nestál za nič, keby sme všetci chceli všetko rovnako. A s týmto vedomím vám prinášame niekoľko obskúrnych pouličných pochúťok z celého sveta, ktoré sú oveľa menej známe ako hot-dog.

Vo Vietname môžete obedovať sladkokyslé genitálie

Pre ľudí z iných národov môže byť street food niekedy naozaj nechutný. Ľudia často trpia určitou xenofóbiou z jedla, ktorá ich núti odsudzovať „iné“ jedlá. Ľudia majú radi rôzne jedlá a to je v poriadku. Vždy by ste mali byť otvorení novým veciam, aj keď vám nakoniec nebudú chutiť. Aspoň ste to skúsili. A s ohľadom na to, v niektorých častiach Ázie, napríklad vo Vietname, nájdete na predaj jedlá ako sladkokyslé kravské genitálie alebo prasacie, ak sa chcete vyhnúť červenému mäsu. Možno to inšpirovalo podobné jedlo ďaleko na západe v Kodani, kde nájdete sendviče s maternicou v ponuke špičkových reštaurácií.

woman in blue jacket standing on sidewalk during daytime
Photo by Tien Vu Ngoc on Unsplash

Dorilocos je skutočne bizarné mexické „pouličné“ jedlo

Tostilocos a nakoniec aj Dorilocos je známy street food, ktorý vznikol v Mexiku. Dorilocos, ako ich nájdete v Mexico City alebo Tijuane, kde údajne vznikli, používajú namiesto taco vrecko Doritos. Do vrecúška sa pridáva zelenina ako jicama a mrkva, nakladaná bravčová koža, štipľavá omáčka, arašidy, Chamoy a gumové medvedíky. Zdá sa, že príťažlivosť tohto jedla je zmesou nostalgie za mladosťou a tiež len ohromujúcou zmesou chutí a textúr, ktoré spolu nevysvetliteľne dobre fungujú. Výsledkom je čudne znejúce pouličné jedlo, ktoré má širokú obľubu u tých, ktorí majú dosť odvahy na prvú ochutnávku.

orange and white plastic pack
Photo by Gaining Visuals on Unsplash

Ramenové hamburgery 

Ramenové hamburgery sú tu už niekoľko rokov a nájdete ich v reštauráciách aj v pojazdných občerstvovacích vozoch na uliciach. Aj nápad je pomerne jednoduchý. Súčasťou burgeru je všetko, čo by ste mohli očakávať, ale žemľa je z ramenových rezancov. Vezmete normálnu žemľu na hamburger a nahradíte ju plátkami sušených, chrumkavých ramen rezancov. Zdá sa, že toto jedlo má svoje korene v Brooklyne v roku 2013, ale v Toronte sa v roku 2016 presadilo s chrumkavými, zvonku, ale vnútri mäkkými ramen žemľami grilovanými na sezamovom oleji, ktoré celé jedlo obzvláštnili. V roku 2017 sa stali takým obrovským hitom na kanadskej národnej výstave v Toronte, kde sa často objavujú nové trendy v street foode, že ľudia na ne čakali v rade celé hodiny.

meat sandwich
Photo by amirali mirhashemian on Unsplash

Kórejský chlieb má tvar hovienka

Kórea dala svetu hovienkový chlieb, street food, ktorý je plnený červenou fazuľovou pastou a predáva sa vo veľmi výraznom tvare kresleného hovienka. Prekvapivo nejde o nedávnu inováciu, hoci vytvarovaný tvar môže byť jej modernejšou štylizáciou.
Chlieb sa nazýva ttongppang alebo ddongbbang a jeho korene siahajú do konkrétnej štvrte v Soule. Má byť tvarovaný ako bobky a náplň môže obsahovať aj vlašské orechy. V kórejskej kultúre sa hovienka spájajú s prosperitou, a preto prinášajú šťastie. Sny o hovienkach sú predzvesťou dobrých vecí, takže hovienkový chlieb možno vnímať len ako dobrý napriek tomu, čo vám hovorí inštinkt.

woman holding poop case
Photo by Sincerely Media on Unsplash

Betamax sú stuhnuté a grilované kocky krvi

Betamax je filipínsky street food vyrobený z krvi. Na jeho výrobu je potrebné vypustiť krv z kurčaťa a potom ju nechať vychladnúť. Krv sa nechá stuhnúť a pridá sa do nej trochu korenia. Zhustnutá zmes sa môže nakrájať na kocky podobné želé a potom sa napichne na špíz a ugriluje. Podáva sa s nejakým korením a omáčkami. Kúsky krvi nazývané Betamax. Prečo ten názov? Pretože sa krája na kocky, ktoré zrejme pripomínajú kazety Betamax. A jasné, milión iných vecí majú tiež tvar obdĺžnika, ale to nevadí.

a red and black painting with lots of bubbles
Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre