Ako posilniť imunitu u dospelých, deti či seniorov? Prečítajte si tipy a zdraviu propsešné recepty pre silnejší obranný mechanizmus vášho tela !

1656

V našom okolí je vždy veľa nepríjemných baktérií a vírusov, zvlášť v tejto dobe, ale máme veľmi efektívny vnútorný obranný mechanizmus, ktorý sa volá imunitný systém. Špeciálne bunky sa šíria po celom tele a keď nás napadnú potenciálne škodlivé baktérie alebo vírusy, tak bunky pošlú varovný signál do ostatných častí nášho systému, aby sa oň postarali a zabránili šíreniu choroby. Imunitný systém je teda prakticky sieť a slúži ako úžasná ochrana. Mali by sme sa o neho dobre starať. Ako ho efektívne posilniť?

doplnky na posilnenie imunity

7 pomerne jednoduchých a rýchlych krokov ako môžete posilniť svoju imunitu

 1. Umývajte si ruky správne a dostatočne často.
 2. Nefajčíte.
 3. Doprajte si primeraný spánok, ten je totiž veľmi dôležitý.
 4. Nezabúdajte na pravidelné cvičenie a pohyb.
 5. Manažujte svoj stres a snažte sa ho držať na úzde.
 6. Ak pijete alkohol, tak ho pite len naozaj mierne.
 7. Užívajte doplnky na podporu imunity v podobe vitamínov či minerálov.
Imunax - 11 prírodných látok pre vašu imunitu !

Imunax od známeho a certifikovaného výrobcu Nutraceutics v sebe spája všetky potrebné látky pre podporu imunitného systému. Látky ako vitamín C, B6, ženšen, echinacea a mnoho ďalších sú overenými pomocníkmi v boji na strane vášho imunitného systému ..

 

Cesnak a med na posilnenie imunity

Med je plný vitamínov, minerálov, antioxidantov a enzýmov. Pôsobí tiež ako antioxidant na boj proti voľným radikálom. Cesnak zas obsahuje zlúčeniny, ktoré zvyšujú schopnosť bielych krviniek bojovať proti niektorým vírusom. Je dôležité drviť cesnak namiesto toho, aby ste ho nakrájali, pretože počas drvenia sa hlavná zložka zvaná alliín mení na aktívnu formu.

Recept na cesnakovo medový nápoj

 • 1 šálky medu
 • 8-10 strúčikov cesnaku

Vložte cesnak do sklenenej nádoby a naplňte nádobu medom. Nechajte to odležať pri izbovej teplote 3 – 5 dní a potom ho vložte do chladničky. Po uplynutí tejto doby je pripravený na použitie. Konzumujte čajovú lyžičku tohto prípravku raz denne.

Kurkumový a zázvorový čaj

kurkuma a zázvor

Kurkuminoidy, aktívne zložky nachádzajúce sa v kurkume, majú veľa zdravotných výhod. Napríklad aj antivírusové vlastnosti, no sú skvelé tiež pri posilňovaní imunity. Týka sa to hlavne kurkuminoidu zvaného kurkumín. Zázvor má veľmi silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, ktoré pomáhajú podporovať imunitný systém.

Recept z kurkumy a zázvoru na posilnenie imunity

 • 3 šálky horúcej vody
 • 1 cm olúpaného a ostrúhaného koreňa kurkumy alebo 2 lyžičky práškovej kurkumy
 • 1 cm olúpaného a nastrúhaného zázvoru

Prevarte vodu a pridajte kurkumu a zázvor. Nechajte 5-10 minút odpočívať. Podľa chuti si ešte môžete pridať med alebo citrón.

Citrónová voda

citrónová voda

Citróny majú výnimočne vysoký obsah vitamínu C, čo z nich robí vynikajúci posilňovač imunitného systému. Citrónovú vodu si viete pripraviť veľmi jednoducho. Potrebujete k tomu len vodu a citrón. Tento nápoj sa odporúča piť každý deň.

Zázvor, citrón a kajenské korenie

Ako sme už spomenuli vyššie, zázvor je veľmi účinný ako antibakteriálny a antivírusový produkt a citrón má veľmi vysoký obsah vitamínu C. Kajenské korenie má zas vysoký obsah vitamínu C a tiež betakaroténu a antioxidantov, ktoré vášmu telu pomáhajú bojovať proti nepríjemným baktériám. Kajenské korenie je dosť pikantné a zvyšuje vašu telesnú teplotu aktiváciou imunitného systému.

Čo potrebujete na prípravu nápoja

 • 2 cm olúpaného a nastrúhaného kúska zázvoru
 • šťavu z citróna
 • 1/4 čajovej lyžičky kajenského korenia

Všetky ingrediencie zmiešajte a môžete okamžite piť.

Echinacea, med, zázvor a sirup zo sladkého drievka

sladké drievko

Med a zázvor sa dajú použiť aj v kombinácii s koreňmi sladkého drievka a echinacey. Echinacea považuje za super bylinu, pretože veľmi účinne posilňuje imunitu. Sladké drievko je vlastne koreň s veľmi vysokými protizápalovými, antimikrobiálnymi a antioxidačnými vlastnosťami. Vďaka tomu je veľmi efektívnym imunitným regulátorom. Neodporúča sa neustála konzumácia toto nápoja, stačí ho piť po dobu 4 až 6 týždňov.

Na prípravu nápoja na posilnenie imunity potrebujete:

 • 4 šálky vody
 • 1/2 šálky olúpaného a nastrúhaného koreňa sladkého drievka
 • 1/2 šálky koreňa echinacey
 • 1 šálka medu
 • 2 lyžice alebo 5 cm zázvoru

Priveďte vodu do bodu varu, pridajte echinaceu, sladké drievko a zázvor a varte ďalších 45 minút. Potom nechajte vychladnúť a pridajte med.

Posilnite imunitu vďaka extraktu z húb

Extrakt z húb má veľa zdravotných výhod a v čínskej medicíne sa používa už tisíce rokov. O hubách sa tvrdí, že sú veľmi jedinečnou potravinou zvyšujúcou imunitu pre svoju schopnosť zabrániť priľnutiu imunitných buniek k stenám krvných ciev. Existuje niekoľko druhov húb so silnými schopnosťami podporujúcimi imunitu, napríklad shiitake, maitake, cordyceps a tremella. Každý druh huby môže inak podporovať imunitný systém a zmiešanie niektorých z jej výťažkov prinesie maximálny úžitok.

 

Zelený „džús“

Táto šťava je nielen plná vitamínov a skvelá na posilnenie imunitného systému, ale je aj veľmi lahodná! Špenát sa nazýva superpotravinou, je nabitý mnohými vitamínmi a minerálmi vrátane vitamínu C a má tiež vysoký obsah beta-karoténu a antioxidantov, ktoré pomáhajú nášmu telu bojovať proti infekciám a vírusom. Pomaranče sú plné vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre boj proti chrípke alebo prechladnutiu. Zeler má taktiež vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov, čo prispieva k tomu, aby bol váš imunitný systém aktívny a efektívny. Zázvor je známy svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami.

Nápoj si viete pripraviť jednoducho, stačí vám toto:

 

 • 2 šálky špenátu
 • 2 pomaranče
 • 2 stonky zeleru
 • 2 cm olúpaného a nastrúhaného zázvoru


Stačí len všetko odšťaviť a vypiť.

Tinktúra z echinacey

enihancea

Echinacea je známa bylina stimulujúca imunitu. Existuje veľa odrôd, ale iba 3 z nich majú vlastnosti podporujúce imunitný systém – Echinacea Angustifolia, Echinacea Pallida a Echinacea Purpurea. Takže ak plánujete výrobu tinktúry, uistite sa, že ste si vybrali tie prave odrody.

Naplňte polovicu sklenenej nádoby sušenými bylinkami a nalejte do nej vodku, kým nebude nádoba takmer plná. Nechajte len trochu priestoru na to, aby bylinka trochu napučala. Pevne utesnite a nechajte 4-6 týždňov odpočívať pri izbovej teplote, pretrepávajte každých pár dní. Po tých týždňoch bylinu preceďte a pri prvom náznaku nachladnutia užite pol čajovej lyžičky 3 až 4 krát denne.

 

 

Ako posilniť imunitu seniorov starších ako 65 rokov

 

Starší ľudia majú na rozdiel od detí a dospelých slabšiu imunitu a sú tak náchylnejší na rôzne choroby, bohužiaľ oveľa viac aj na momentálneho nevidiaceho zabijaka – koronavírus. Imunitný systém je preto v týchto časoch mimoriadne dôležitý. Je potrebné ho v tomto období posilňovať. Častými príčinami smrti ľudí starších ako 65 rokov sú totiž infekcie dýchacích ciest, chrípka a tiež zápal pľúc. Pozrieme sa preto na niekoľko tipov ako posilniť svoju imunitu aj v staršom veku.

 

senior
Foto od cnort

1. Seniori zvážte bylinky, bylinné doplnky a tiež multivitamíny

V prvom rade je dôležité, aby seniori najprv komunikovali svoj zdravotný stav a tiež to, čo môžu pre svoje zdravie urobiť, so svojim lekárom. Zvýšenie živín tak možno vyriešiť až po súhlase lekára napríklad bylinkami ako echinacea, ženšen, multivitamíny alebo probiotiká.

 

Odporúčame na podporu imunity nielen pre seniorov:

Imunax - Kompletný výživový doplnok pre podporu imunity v každom veku

Imunax od známeho a overeného výrobcu Nutraceutics v sebe spája všetky potrebné látky pre podporu imunitného systému. Látky ako vitamín C, B6, ženšen, echinacea a mnoho ďalších sú overenými pomocníkmi v boji na strane vášho imunitného systému ..

Vitamín C - Najsilnejší prírodný vitamín C

Produkt VitaCé od rovnakého overeného výrobcu v sebe ukrýva najviac prírodného vitamínu C v 1 kapsule na trhu v SR. Ide o Vitamín C na prírodnej báze extrahovaný z aceroly, šípky a rakytníka.

 

Prečítajte si viac o najlepších vitamínoch na posilnenie imunity.

2. Jedzte zdravú stravu, ktorá je bohatá na živiny

Seniori majú väčšinou tendenciu jesť menej a ich strava je tiež menej pestrá. Avšak, ovocie a zelenina bohaté na beta-karotén, vitamíny C a E a zinok sú nevyhnutné pre dobré zdravie. Mali by ste tiež znížiť príjem cukru, tukov a spracovaných potravín. Je dobré konzumovať chudé mäso.

 

3. Cvičte

Vo vyššom veku síce nie je ľahké vykonávať fyzickú aktivitu, no treba to robiť, ak to je čo i len trochu možné. Pravidelná fyzická aktivita podporuje obeh a zdravie srdca a uvoľňuje telo i myseľ. Bicyklovanie, prechádzky, hodiny jogy a ďalšie formy cvičenia pomáhajú posilňovať imunitný systém a odvracať infekcie. Prečítajte si ako začať cvičiť.

4. Očkovanie

Vakcíny proti chrípke sú veľmi účinné. Seniori, ktorí sa nechajú zaočkovať proti chrípke každý rok preukazujú výrazne nižšiu mieru chorobnosti. Riziko nákazy sa tak znižuje o 40-60%.

seniori
Foto od 5239640

5. Znížte stres

Ako iste viete, tak stres súvisí s mnohými chorobami, a to vrátane srdcových chorôb a žalúdočných problémov. Akákoľvek forma stresu dokáže potlačiť aj imunitný systém seniorov, vďaka čomu sú náchylnejší na vírusy.

 

6. Kvalitný spánok

Spánok, ktorý je jedným z najlepších prírodných posilňovačov imunitného systému, nám pomáha lepšie reagovať na zápaly a stres. Ukázalo sa tiež, že zlepšuje reakciu na vakcínu proti chrípke. Seniori by tam mali spať aspoň 8-9 hodín denne.

 

7. Buďte hydratovaní

Starší ľudia pociťujú smäd menej často ako napríklad ľudia v produktívnom veku či deti. Avšak, tekutiny sú pre nich ešte oveľa dôležitejšie ako pre ostatné vekové kategórie. Denne by mali piť vodu, čaj či jesť polievku v čo možno najväčšom množstve.

 

8. Buďte pozitívni

Endorfíny spôsobujú to, že sa človek cíti šťastne. Šťastný senior sa tak oveľa ľahšie môže stať zdravým seniorom, ak robí niečo, čo ho napĺňa.

 

9. Konzumujte superpotraviny

Ukázalo sa, že potraviny ako avokádo, bobule, brokolica či kapusta zlepšujú výkonnosť imunitného systému. Tieto potraviny tiež podporujú kognitívne funkcie a pomáhajú bojovať proti demencii.

starší ľudia
Foto od pasja1000

10. Umývajte si ruky častejšie

Je to mimoriadne dôležité. Ak si budete umývať ruky pravidelne, budete tak účinne zabíjať baktérie. Ide tiež o to, že ak ste chorí a kýchate alebo kašlete do rúk, tak tam sa potom nachádza množstvo baktérii, ktorých sa zbavíte len tým, že si ruky umyjete.

11. Udržte si váhu

Ak máte nadváhu, zvýšte fyzickú aktivitu a prispôsobenie stravy vám tiež môže pomôcť zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Je to dôležité, pretože príliš veľká váha má negatívny vplyv aj na imunitný systém.

12. Prestaňte s fajčením

Všetci dobre vieme, že fajčenie je pre zdravie zničujúce. Chemikálie v cigaretách poškodzujú pľúcne tkanivo a zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Môžu však spôsobiť aj choroby dýchacích ciest, ako sú chrípka, bronchitída a zápal pľúc. Fajčenie je nebezpečné zvlášť práve pre seniorov, preto je potrebné fajčenie dobre zvážiť.

13. Trávte čo najviac času vonku alebo sa vystavujte slnečnému žiareniu

Pozor, neplatí pre momentálnu pandémiu koronavírusu. V momentálnej situácií je najlepšie sa vystaviť slnečnému žiareniu napríklad na balkóne.

Slnko nám dodáva vitamín D, ktorý je prospešný pre posilnenie imunitného systému. Čerstvý vzduch v spojení s týmto vitamínom dokážu s telom hotové divy. Množstvo slnečného žiarenia, ktoré potrebujete na získanie vitamínu D závisí od odtieňa pokožky. Niektorým ľuďom stačí len 15 minút, zatiaľ čo iní môžu potrebovať až dve hodiny.

dedko
Foto od StockSnap

 

 

 

Zdroje: 1, 2, 3,4

Foto: Brightside

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Evka
28. septembra 2020 15:35

pridala by som užívanie wobenzymu, mojim rodičom vždy kupujem na vianoce a zdravie im slúži