5 stratégií pre posilnenie vašich vzťahov

286

Blízke a kvalitné vzťahy sú základom šťastia. Vaše vzťahy so známymi, susedmi, kolegami, všetky z nich sú dôležité pre váš život. Pokiaľ máte vo vzťahoch neporiadok, je načase si upratať. Vždy na začiatku roka, si dávame predsavzatia, v čom sa chceme zlepšiť, ako napríklad prestať fajčiť, zabehnúť viac, začať skôr, ale málokto z nás si dá za záväzok zlepšiť svoje vzťahy. A práve naše vzťahy nám podľa výskumov dokážu priniesť do života skutočné šťastie. Ľudia, ktorí sa o svoje vzťahy starajú a hýčkajú ich, majú oveľa lepší, spokojnejší a šťastnejší život. Vzťahy sú však veľmi komplikovanou záležitosťou. Keď si chcete dať dokopy tie svoje, prinášame vám niekoľko stratégií.

Ozvite sa starým priateľom

Zdroj: canva

Jednou z najjednoduchších stratégia je starať sa o svoje dobré existujúce vzťahy. Stačia úplne maličkosti, ktoré robia takéto vzťahy ešte lepšími. Pošlite im fotku niečoho, čo vidíte pred sebou, že ste si práve spomenuli. Alebo pesničku alebo článok, ktorý vás zaujal. Sú to presne tieto malé gestá, ktorými dávate najavo ľudom, že vám na nich záleží. A tieto drobnosti vás ešte k tomu nič nestoja. Nikdy pri tom neviete, či váš kamarát alebo kamarátka nemá extrémne zlý deň a práve nová pesnička od vás im ho zase vylepší. Často zabúdame dávať najavo svoju náklonnosť aj tým najmilovanejším, aj keď sú iba pár metrov od nás. Každý človek potrebuje cítiť, že niekomu na ňom záleží a aj formou takýchto drobností, im najavo dávate a je to veľmi príjemný pocit. Viete, že na tomto svete nie ste sám. Takáto forma starania sa o vzťah vytvára veľmi hlboké putá.

Budujte si nové vzťahy

Zdroj: canva

Spoznávanie nových ľudí je pre vás celkovo prospešné. Je fajn nájsť si cestu, ako spoznávať nových ľudí. Najjednoduchšie je oprášiť svoje staré hobby alebo vyskúšať nejaké nové. Samozrejme aj iné spoločenské príležitosti nie sú na zahodenie. Môžete napríklad robiť dobrovoľníka alebo ísť na výstavu, či na krst knihy. Možnosti je veľmi veľa. Všade na týchto miestach spoznáte nových ľudí a možno začnete nové priateľstvá. Noví ľudia v živote človeka prinášajú čerstvý vietor a nové perspektívy a nové vzťahy zase väčší životný zmysel. Nemyslíme tým teraz, že musíte naháňať stovky nových kamarátov, to určite nie. Z času na čas je však fajn mať v živote niekoho nového. Okrem iného, pri nových vzťahoch začneme prehodnocovať aj tie staré. Nové nás vedia veľa naučiť a uvedomíme si veci, ktoré boli pred tým neviditeľné.

Podporte a vylepšite aj svoje „povrchnejšie vzťahy“

Zdroj: canva

Keď sa povie slovo vzťah, stavíme sa, že 99% z vás si pod týmto pojmom predstaví svojho partnera, manžela, rodinného príslušníka, skrátka niekoho veľmi blízkeho. Ale v našich životoch je aj veľa takých vzťahov, ktoré si ani neuvedomujeme. Či už je to vrátnik v práci alebo naše každodenné interakcie s cudzincami, aj s nimi prichádzate do určitého typu vzťahu a takéto rýchle momenty v našich životov na nás vedia pôsobiť pozitívne. Myslíme tým, že neformálne zhováranie sa s cudzincami je prospešné pre vás a vaše vnímanie sveta. Dozviete sa kopu iných vecí a stávate sa otvorenejším a lepším človekom. Ako hovoríme je jedno či prehodíte slovíčko dva so servírkou v reštaurácii alebo pokecáte so susedom, s ktorým ste doteraz iba zo slušnosti pozdravili. Niekedy je fajn sa zastaviť aj venovať sa aj týmto „povrchným“ vzťahom. Veď uvidíte sami.

Urobte si plány

Zdroj: canva

Všetci sa tešíme na vytúžený víkend. Máme naplánovaných tisíc vecí, ktoré musíme postíhať doma, vybaviť v meste a potom sa zavrieť doma a v kľude si osamote pozrieť film. Nádherná predstava. Toto všetko však môžete stihnúť aj keď naplánujete malú neformálnu večeru s priateľmi. Štúdie potvrdzujú, že práve takéto mini večierky a neformálne príjemné posedenia s priateľmi vás robia oveľa šťastnejšími. Nemusíte chodiť po nóbl večierkoch, aby ste mali bohatý spoločenský život. Vo vašom vlastnom dome, pri neformálnej atmosfére a neformálnom „dress code“ sú ľudia uvoľnenejší a spokojnejší. Okrem toho, že sa takto staráte o svoje vzťahy, si aj vychutnávate prítomnosť blízkych ľudí, na ktorých počas bežného týždňa nemáte veľa času. To platí aj partnerské vzťahy. Kľudne si vyrazte na rande vo štvorici.

Posilnite svoje existujúce vzťahy

Zdroj: canva

Vaše vzťahy s rodinou tiež nemôžete ignorovať. Aj keď máte pocit že všetci u vás doma si žijú vlastné životy a nemáte na seba navzájom čas, je potrebné si ten čas nájsť. Naplánujte si na začiatok menšie rituály, kde budete všetci spolu. Nemusí to byť iba spoločné jedlo, ale skôr niečo zábavné. Čo vás ako rodinu spojí a strávite spolu krásne chvíle plné smiechu a radosti. Môžete si spolu urobiť filmový večer, výlet alebo čokoľvek, čo by mohlo baviť a zaujímať všetkých. Ak sa vám to zdá nemožné, skúste porozmýšľať nad tým, kto má čo rád a dať to do kopy. Veď kto pozná vlastnú rodinu lepšie ako vy? Posilnite tým aj svoje vzťahy aj vzťahy jednotlivých rodinných príslušníkov navzájom.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre