Posledné fotky iba 14-ročnej poľskej väzenkyne z Osvienčimu vás dostanú

10668

Digitálna umelkyňa Marina Amaral už tri roky vytvára zo starých čiernobielych fotografií farebné. A naposledy uverejnila snímky 14-ročnej poľskej väzenkyne z Osvienčimu. Dievčina sa volala Czeslawa Kwoka.

„Bolo veľmi ťažké pozerať sa na jej tvár toľko minút po tom, ako som sa dozvedela čo sa jej stalo,“ povedala Amaral. „Chcela som dať príležitosť „povedať“ Czeslawe svoj príbeh, ktorý je podobný mnohým iným obetiam. Je oveľa jednoduchšie porozumieť tomu, čo ona a milióny ďalších prekonali, akonáhle je fotka farebná a uvidíte všetky tie modriny a krv na tvári.“

Pôvodne boli zábery prevzaté Wilhelmom Brasseom, známym ako „fotograf koncentračného tábora v Osvienčime“.

„Zreteľne si pamätám túto konkrétnu dievčinu,“ povedal v rozhovore. „Je to preto, že vyzerala tak mlado, tak dievčensky.“ Keď prišla do tábora, nedokázala pochopiť, čo jej bolo povedané. „Preto žena Kapo (dozorkyňa) vzala palicu a udrela ju po tvári. Táto nemecká žena si vybila svoj hnev na nej. Takéto krásne mladé dievča, tak nevinné. Plakala, ale nemohla nič robiť. Pred tým, ako som odfotografoval dievča, vysušila si slzy a utrela krv z rezu na pere. Aby som vám povedal pravdu, cítil som sa, akoby ma niekto udrel, ale nemohol som nič robiť. Znamenalo by to pre mňa istú smrť. “

Czeslawa bola jednou z „približne 230 000 detí a mladých ľudí vo veku menej ako osemnásť“ medzi ďalšími 1 300 000 ľuďmi, ktorí boli deportovaní do Osvienčimu-Birkenau, a to od roku 1940 do roku 1945. 13. decembra 1942 bola privezená zo Zamosca do Osvienčimu. 12. marca 1943 Czeslawa Kwoka zomrela vo veku 14 rokov, okolnosti jej smrti neboli objasnené.

Pozrite si jej a fotky ďalších trpiacich počas II. svetovej vojny.

Čierno-biele fotky Czeslaw v porovnaní s farebnými:

Traja francúzski chlapci pri nemeckom tanku:

Ďalší väzni z koncentračného tábora:

Chlapec počas druhej svetovej vojny, rok 1945:

Zdroj: boredpanda

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre