Posledný samec bieleho severného nosorožca na svete je ťažko chorý a hrozí mu predčasná smrť

1097

S poslednými tromi bielymi severnými nosorožcami je jeden z nich vážne chorý a vyvoláva veľké obavy, že tento poddruh sa blíži k zániku.

Sudan bol v minulom roku na titulke časopisov, keď aplikácia Tinder dating ho nazvala ako „najviac spôsobilého starého mládenca na svete“ v kampani, ktorej cieľom bolo získanie prostriedkov na záchranu tohto poddruhu.

Samec má 45 rokov a žije v rezervácii Ol Pejeta v Keni s dvoma ženskými bielymi severnými nosorožcami – Fatu a Najin. Sú to tri posledné žijúce nosorožce tohto poddruhu na svete.

northern white rhino fotografia
Foto od warriorwoman531

Zviera je na pokraji vyhynutia a osud poddruhu teraz zostáva na schopnostiach tohto samca, či a ako sa vysporiada s počatím s dvoma samicami.

Nejasná budúcnosť

Toto ochorenie je však dôvodom na obavy a odborníci sa snažia zabezpečiť, aby poddruh nezanikol.

Prvotná infekcia, ktorá súvisela s vekom samca zasiahla už v minulom roku jeho zadnú pravú nohu. Bol však vyliečený a v januári sa mohol opäť normálne hýbať.

Na druhotnú infekciu už však liečba nezaberá. „Eutanáziu budeme prehodnocovať, no pristúpime k nej len v prípade, ak uvidíme, že príliš trpí a nebude sa zotavovať,“ povedal Sampere. „Nechceme, aby zbytočne trpel. V týchto dňoch ešte stále dokáže jesť aj chodiť, aj keď veľmi málo.“

Ešte pred jeho chorobou bol dlho chránený pred pytliakmi 24-hodinovou ozbrojenou strážou.

northern white rhino fotografia
Foto od warriorwoman531

Je to závod proti času

Pytliaci sú zameraní na nosorožcov pretože sú poháňaní vierou, ktorá je rozšírená najmä v Ázii, že ich rohy vyliečia rôzne choroby. Odborníci tvrdia, že ich rohy sa stávajú lukratívnejšími ako drogy.

S poslednými troma jedincami je to teraz závod s časom, aby ich dokázali udržať pri živote a ochranársky výbor skúma rôzne alternatívne techniky oplodnenia, vrátane mimotelového.

Západné čierne nosorožce boli vyhlásené za vyhynuté už pred siedmimi rokmi v dôsledku pytliactva. Podľa ochranárskej skupiny Save the Rhino sa všetkých päť zostávajúcich druhov nosorožcov po celom svete považuje za ohrozených.

Odborníci tvrdia, že ak sa bude pokračovať v pytliactve, k smrti nosorožca môže prísť skôr ako k jeho počatiu.

northern white rhino female fotografia
Foto od warriorwoman531

Zdroj: cnc

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Jaroslav
5. marca 2018 14:49

co tahle odebrat mu sperma na úmělé početí? či zvážit naklonování onoho vymírajícího druhu?