Čo skrývajú tajomstvá 8 posvätných hôr sveta

1053

Objavte s nami duchovnú silu posvätnejších hôr sveta. Ich prítomnosť bola od nepamäti spájaná s božstvami a kultúrou národov, ktoré žili v ich blízkosti. Bez ohľadu na vieru, objavte s nami posvätné miesta a tajomstvá, ktoré skrývajú.

Mount Everest

Mount Everest s najvyššou nadmorskou výškou na Zemi je miestom veľkého duchovného významu. Slávny kláštor Rongbuk, ktorý leží na úpätí Everestu, je pre šerpov dôležité pútnické miesto s prekypujúcou duchovnou energiou. Rongbuk je najvyšší trvalo obývaný kláštor na svete. Leží v blízkosti základného tábora vo výške 4 980 m.n.m. Miesto má bohatú históriu a je dôležitým duchovným centrom pre tibetských buddhistov. Pre mnohých horolezcov predstavuje prvý krok smerujúci k dosiahnutiu ich cieľa – zdolať vrchol Mount Everestu.

Autor fotografie je Kalle Kortelainen

Mauna Kea

Mauna Kea je jedna z piatich sopiek na havajských ostrovoch. Domorodí Havajčania – Kanaka Maoli o nej v tradičných príbehoch hovoria ako o mieste, kde pôvodne vznikol Hawaj. Mauna Kea je jadrom tamojšieho života a dôležitým duchovným symbolom pre Kanaka Maoli. V náboženských predstavách Havajčanov je posvätná hora domovom niektorých božstiev a miestom, kde sa stretávajú nebo a zem.

V súčasnosti je Mauna Kea predmetom rastúceho napätia medzi havajským domorodým ľudom a verejnosťou, ktorá sa snaží využiť jej výhodné podmienky pre vedecké výskumy a observatóriá.

Autor fotografie je Neil Bates

Machu Picchu

Pre Inkov bolo Machu Picchu posvätným miestom. Ikonické ruiny veľkého mesta mohli byť postavené pre inkského cisára Pachacutiho z 15. storočia ako miesto na odpočinok a uctievanie. Mnohí však veria, že si ho vybrali z duchovných dôvodov. V blízkosti sa nachádzala rieka Urubamba, ktorú starí Inkovia považovali za posvätnú pre plodnosť, ktorú im priniesla.

Machu Picchu je stále plné záhad a tajomstiev, vrátane toho, ako sa Inkovia dokázali dostať na tak odľahlé miesto.

Autor fotografie je Victor He

Posvätná hora Uluru

Uluru, tiež známa ako Ayers Rock, je posvätným miestom pre domorodé austrálske kultúry. Aborigéni z kmeňa Anangu sa považujú za skutočných vlastníkov hory, kde podľa legendy odpočívajú duchovia ich predkov. Uluru je dôležitým miestom, ktoré spája spirituálne presvedčenia s kultúrou a tradíciami tohto národa. Podľa aborigénskeho mýtu je hora spojená so vznikom sveta a mnohých živých tvorov. Legenda hovorí, že mytologické bytosti Tjukuritja vytvorili okolitú krajinu a ich stopy ostali vtlačené do skál Uluru.

Návšteva tohoto miesta je možná len s aborigéenskym sprievodcom. Ten však varuje, „nechoďte do zakázaných priestorov a nefotografujte, pokiaľ na to nemáte povolenie“.

Autor fotografie je Photoholgic

Vrch Shasta

Hora Shasta sa nachádza v Severnej Kalifornii. Pre domorodé indiánske kmene Wintu a Okwanuchu je to posvätné miesto. Sopka Shasta vraj uchováva prameň, z ktorého bol vytvorený všetok život. Domorodých ľudí je to posvätná pôda, kde sa stretávajú s duchovnými bytosťami a hľadajú múdrosť a uzdravenie.

Hora Shasta je tiež známa svojimi záhadami a paranormálnymi javmi. Niektorí tvrdia, že v oblasti videli nevysvetliteľné fenomény, ako sú nezvyčajné svetlá a neidentifikovateľné objekty.

Autor fotografie je Y S

Vrch Kailash

Kailash sa nachádza v pohorí Transhimalaya v Tibete. Je považovaný za jedno z najsvätejších miest vo viacerých ázijských náboženstvách, najmä v hinduizme, budhizme, džainizme a tibetských náboženstvách Bön.

Verí sa, že vrchol Kailash je miestom, kde hinduistický boh Šiva sedí v stave večnej meditácie. Pútnici týchto náboženstiev každoročne absolvujú viac ako 51 km cestu okolo základne hory Kailash. Prechod okolo nej má priniesť duchovné oslobodenie a očistu.

Autor fotografie je Raimond Klavins

Ararat

Tento spiaci stratovulkán vo východnom Turecku má dva vrcholy: Veľký Ararat a Malý Ararat. V židovsko-kresťanských náboženstvách sa verí, že sú miestom, kde sa Noemova archa konečne ukotvila po veľkej biblickej potope, ktorá sa spomína v knihe Genezis.

Teórie o tom, či sa na vrchole skutočne nachádzala prilákali pozornosť mnohých archeológov a výskumníkov. Tí sa neustále pokúšajú nájsť dôkazy o známom biblickom príbehu.

Autor fotografie je Ivan

Sopka Teide

Mount Teide alebo Tiede-Pico Viejo sa nachádza na Tenerife na španielskych Kanárskych ostrovoch. Pre pôvodných obyvateľov, Guanches, je hora posvätným miestom a spája sa s kultúrnymi a náboženskými tradíciami. Guanches z Tenerife veria, že v tejto aktívnej sopke prebýva diabol Guayota. Podľa legendy ho tu uveznil boh slnka a svetla potom, čo sa pokúsil získať moc nad nebesami a zemou. Verí sa, že v sopke ostáva dodnes.

Táto legenda pravdepodobne vznikla ako vysvetlenie prírodných úkazov a záhadných javov spojených s horou Teide. Kedykoľvek sopka vybuchne alebo sa nad ňou objavia blesky, ľudia veria, že sa diabol pokúša dostať von.

Autor fotografie je Maria Lupan

Hory mali vždy zvláštne spojenie s ľudskou spiritualitou a kultúrou. Bez ohľadu na to, či sú považované za posvätné alebo nie, pripomeňme si nimi dôležitosť ochrany a úcty k prastarým kultúram.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre