Potraviny, ktoré môžu u človeka vyvolať halucinácie? Stretávame sa s nimi pomerne bežne.

302

Poznáme jedovaté rastliny, toxické zvieratá i psychedelické potraviny. Nebezpečenstvo v podobe omamných látok na nás číha na každom kroku. Najhoršie ale je, keď sa do nášho tela dostanú nečakane. Pýtate sa ako je to možné? Určité množstvo sa totiž môže nachádzať aj v potravinách, ktoré povedzme bežne konzumujeme. Samozrejme, nie je to tak zakaždým, no môže sa to stať.

Ak vás zaujíma, aké potraviny môžu byť nebezpečné a spôsobiť po ich konzumácii človeku halucinácie, čítajte ďalej a dozviete sa to.

Nezrelé moruše

Autor fotografie je Azzam Mozan

Nejde o úplne typické ovocie, no stretnúť ste sa s ním mohli – hlavne na juhu nášho Slovenska. Zrelé sú veľmi chutné, sladké, no dôležité je, aby ste ich jedli naozaj až po dosiahnutí tmavočervenej až modrej farby (v prípade, že sa nejedná o odrodu s bielymi plodmi). V opačnom prípade sa vám môže točiť hlava a spolu s ňou aj celý svet, okolité zvuky vám budú znieť celkom inak akoby z inej planéty, postretnú vás halucinácie, kedy tiene budú ožívať a farby budú oveľa sýtejšie.

„Šialený med”

Autor fotografie je Art Rachen

Presný názov tohto medu neexistuje, nejde ale o obyčajný med – je to jedna z najzáhadnejších halucinogénnych potravín. Konkrétne ide o produkt pôvodom z Turecka (prípadne iných krajín východnej Európy či západnej Ázie). Takto nebezpečný med vzniká, keď včely získavajú nektár z rododendrónu, ktorý je známy tým, že obsahuje prírodný neurotoxín – grayanotoxín. Ten môže spôsobovať závraty až halucinácie. Kedysi sa s ním v Európe obchodovalo – med sa pridával do alkoholických nápojov, aby mali väčšmi omamný účinok.

Ultra pálivé chilli papričky

Autor fotografie je Steve Johnson

Chilli papričky obsahujú látku, ktorá je zodpovedná za ich pálivosť a tou je kapsaicín, ten však pôsobí tak, že zvyšuje vnútornú telesnú teplotu až do takej miery, že môže byť ovplyvnené vnímanie človeka a príznaky sa môžu podobať dezorientácií a môžu viesť aj k vzniku halucinácií.

Muškátový orech

Autor fotografie je Ian Yeo

Muškátový orech sa nám spája s príjemnými chuťami nielen dezertov. Ale komu by napadlo, že môže byť aj nebezpečný? Obsahuje totiž prírodnú zlúčeninu zvanú myristicín, ktorá vo väčších dávkach ovplyvňuje myslenie – môže mať veľmi podobné účinky ako LSD – a teda, vyvolávať halucinácie. Takže rozhodne platí, že všetko treba používať s mierou.

Ražný chlieb

Autor fotografie je DDP

Samozrejme, netýka sa to každého jedného ražného chlebu. Čo teda zohráva kľúčovú úlohu? Môže za to pleseň, ktorá by sa objavila na raži počas dozrievania – claviceps purpurea alebo kyjanička purpurová. Opäť je to spôsobené jej toxínmi, ktoré sa dostávajú do obilia, múky a konečných výrobkov a príznaky sú podobné ako pri užití LSD.

Psychedelické ryby

Zdroj: wikimedia common

Konzumácia predovšetkým istých morských plodov, ale i rýb je nadmieru nebezpečná. Druh ryby nazývaný salpa salpa je známy tým, že konzumenti mali po jeho prijme halucinácie, ktoré označili za podobné LSD. Ako je to možné? Môže za to toxická mikroriasa, ktorá sa niekedy nachádza na šupinách tejto ryby.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre