Máte ryšavé vlasy? Aké mýty sa k nim viažu a kde je pravda?

4890

Ak poznáte vo svojom okolí niekoho, kto má ryšavé vlasy (konkrétne sa dnes budeme baviť o ženách) potom ste nepochybne počuli niekoľko mýtov a povier, ktoré sa k nim viažu. Akoby mohli za to s akou farbou vlasov sa narodili. No ruku na srdce – ryšavá, hrdzavá či ohnivá farba má niečo do seba – minimálne dokáže bravúrne zaujať. Veď kto by sa neotočil za ženou s ryšavými vlasmi – to je to prvé, čo každému padne do oka. 

A aj keď sú dnes tieto ženy absolútne bežnou súčasťou spoločnosti, radi by sme poukázali na fakt, že nie vždy tomu tak bolo. Je nezvratným faktom, že ľudia hania všetko, čo sa čo i len trochu odlišuje od pomyslene stanoveného “normálu”. Najčastejšie sa rôzny povery, legendy a mýty o ženách s ryšavými vlasmi týkali krajín ako Egypt, Nemecko či Grécko. 

A ako je možné, že sa rodia deti s ryšavými vlasmi? Môže za to mutácia génu známeho ako receptor melanokortínu 1 alebo MC1R. Tento znak má recesívnu dedičnosť a práve preto je táto farba vlasov najvzácnejšia zo všetkých farieb (udáva sa, že na svete je len 1% ľudí s touto farbou). 

Tak a teraz sa už poďme pozrieť na bizarné fámy, ktoré boli ľudia schopní vymyslieť, čo je ale ešte zarážajúcejšie – aké množstvo ľudí im naozaj verilo.

Ľudia s ryšavými vlasmi pochádzajú z Atlantídy

brown hair on black background
Autor tejto fotografie je Adrian „Rosco“ Stef

Išlo o to, že sa podarilo nájsť telá so zachovanými vlasmi, kde sa zistilo, že mali ryšavú farbu a bolo to v rôznych častiach sveta, no predovšetkým na území Egypta a Peru. No predpokladá sa, že ich pôvodné územie výskytu bola Atlantída, odtiaľ sa rozšírili do ďalších častí svete.

Ryšavky boli počaté počas menštruácie

focused photo of a woman wearing red long-sleeved dress
Autor tejto fotografie je Allef Vinicius

Mať pohlavný styk počas obdobia, kedy žena menštruovala sa kedysi považovalo za nečisté. A keďže ani mienka spoločnosti o ľuďoch s ryšavými vlasmi nebola dvakrát pozitívna, predpokladalo sa, že k počatiu takéto dieťaťa muselo dôjsť pri onom styku. 

Tento mýtus sa šíril medzi ľuďmi predovšetkým počas stredoveku, dnes sa jedná už len o akýsi prežitok. 

Mužov s ryšavými vlasmi upálili a ich popol použili na zúrodnenie pôdy 

James Frazer, antropológ a folklorista, žijúci na území Škótska, vo svojej knihe, ktorú napísal niekedy na začiatku 20.storočia uvádza príklad, kedy v starovekom Egypte boli muži s ryšavými vlasmi upálení zaživa. Následne bol ich popol rozsypaný po poliach, ľudia verili, že to naozaj pomôže a na nasledujúci rok budú mať krásnu a bohatú úrodu. 

Ryšavé ženy boli považované za čarodejnice

person walking of fire
Autor tejto fotografie je Joshua Newton

Toto tvrdenie boli nadmieru populárne predovšetkým v čase stredoveku v kresťansky založenej Europe. Tu sa ženy s červenými vlasmi takmer automaticky spájali s čarodejníctvom.  

Predpokladá sa, že medzi rokmi 1500-1660 bolo v Európe zabitých až 80 000 žien podozrivých z čarodejníctva (mohli by sme povadať, že sa jednalo o akúsi hystéria v tejto oblasti upaľovania ryšavých žien, čarodejníc). 

Ženy s ryšavými vlasmi sú vraj extrémne temperamentné 

Červená farba sa často prirovnáva k ohňu, je spájaná s vášňou i nebezpečenstvom. Preto je tu predpoklad, že ľudia, ktorých vlasy nesú farbu ohňa sú ľudia s podrezaným jazykom. 

Červenovlásky sú oveľa vášnivejšie

Close-Up Photo Of Person With Nose Ring
Autor tejto fotografie je Luriko Yamaguchi

Opäť je tu súvislosť s predstavou vášne a lásky, preto boli kedysi červené vlasy považované za znak morálnej degenerácie a spájali sa so zvýšenou sexuálnou túžbou. 

Mária Magdaléna je na obrazoch často zobrazovaná s červenými vlasmi a v Michelangelovom pokušení je s červenými vlasmi zobrazená aj Eva, ktorá bola spolu s Adamom vyhostená z rajskej záhrady.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.