Podľa čoho dostali autá svoje názvy a čo znamenajú logá jednotlivých automobiliek ?

553
Mnoho ľudí už určite premýšľalo nad tým, ako prišli značky áut k svojim názvom a čo znamenajú ich logá. Logo Mitsubishi napríklad pozostáva z troch diamantov, ktoré znázorňujú integritu, spoľahlivosť a úspech. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké “tajomstvá” sa skrývajú za ostatnými značkami automobilov.

1. KIA

KIA
Foto od David von Diemar na Unsplash
Bola založená v roku 1944 a pôvodný názov znel Kyungsung Precision Industry. V tom čase sa špecializovali na výrobu bicyklov. Neskôr “prepli” na výrobu motoriek a prvé auto vyrobili až v 70. rokoch. Názov KIA možno preložiť ako “pochádzajúce z Ázie”.

2. Volvo

Volvo
Foto od Neil Mark Thomas na Unsplash
Volvo sa malo stať sesterskou značkou, no v roku 1924 sa vedenie rozhodlo, že začnú vyrábať autá, ktoré budú schopné jazdiť aj v nízkych teplotách, aby vydržali aj zimu vo Švédsku. Logo Volva je starodávny chemický symbol železa.

3. Volkswagen

Volkswagen T2
Foto od Francis Farago na Unsplash
V 30. rokoch bolo toto auto pre obyčajných ľudí v Nemecku skutočným luxusom. Len 1 človek z 50 si ho mohol dovoliť. V roku 1933 začali vyrábať autá, ktoré si mohol dovoliť hocikto, a tak nazvali tento projekt “Auto pre ľudí”, čo preložili ako “Volkswagen”.

4. Subaru

Subaru
Foto od nick Kaufman na Unsplash
Subaru bolo pôvodne známe ako Fuji Heavy Industries. Bolo založené v roku 1915. Majiteľ firmy chcel, aby niesla japonský názov, preto dal zamestnancom úlohu, aby niečo vymysleli. Ani jeden nápad sa mu však nepáčil, preto sa rozhodol použiť vlastný názov – Subaru. Ide o názov zoskupenia hviezd a môže sa preložiť ako “zjednotenie”. Šesť hviezd v logu znamená zjednotenie šiestich firiem, ktoré pomáhali pri zrode tejto značky.

5. Mitsubishi

Mitsubishi
Foto od Matteo Balzanelli na Unsplash
Firmu založil Iwasaki Yataro (1870), no pôvodne išlo o prepravnú spoločnosť. Slovo “mitsubishi” pozostáva z dvoch slov: “mitsu” znamená “tri” a “hishi” znamená “gaštan”, no často ním odkazujú na diamant. Tri diamanty v logu reprezentujú integritu, spoľahlivosť a úspech, čo boli základné hodnoty v rodine Iwasakiho.

6. Audi

Audi
Foto od Velito na Unsplash
História Audi siaha do roku 1909. Názov spoločnosti je latinský ekvivalent mena jej zakladateľa – Augusta Horcha. V nemčine slovo “audi” znamená “počuť”.

7. Lexus

Lexus
Foto Steady Hand Co. na Unsplash
Lexus je relatívne mladá značka. Eiji Toyoda sa v roku 1989 rozhodol, že založí firmu, ktorá bude vyrábať autá pre vyššiu triedu. Názov značky bol vybraný z 219 možností. Jednou z možností, ktoré prichádzali do úvahy, bol názov “Alexis”. V tej dobe však bol populárny seriál Dynasty, kde hlavná postava niesla práve toto meno. Aby sa seriál nespájal s touto firmou, rozhodli sa pre názov “Lexus”.

8. Hyundai

Hyundai
Foto od RAPHAEL MAKSIAN na Unsplash
Firmu Hyundai Engineering and Construction Company založil juhokórejský podnikateľ Chung Ju-Yung (1947). Prvý model auta uzrel svetlo sveta v roku 1968 a o 17 rokov neskôr bolo vyrobené ich miliónte auto. Názov znamená “modernosť” a motto firmy je “Nové myslenie. Nové možnosti.” Aj logo má svoj význam. H znázorňuje dvoch ľudí, ktorí si podávajú ruky. Jeden z nich reprezentuje spoločnosť, druhý je spokojný klient. Zdroj  
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre