Medovníčky alebo perníčky – odkiaľ pochádza tato obľúbená vianočná maškrta?

415

Symbolov vianoc poznáme niekoľko. Pre niekoho je to vianočný stromček, pre iného zase vianočné svetlá, a pre ďalších vôňa pečenia, ktorá sa tiahne z kuchyne. Medovníčky ktorých vôňa je špecifická nemusíme predstavovať. Poznáte však ich pôvod?

Odkiaľ pochádza medovník?

Slovo „perník“ pochádza zo starofrancúzskeho „gigembras“, čo znamená „zázvorové jedlo“. V strednej angličtine (ktorou sa hovorilo približne v rokoch 1150 až 1450 n. l.) sa tento výraz stal „gyngebreed“ a z toho sa vyvinul „perník“. Dnes používame „perník“ na označenie radu sladkých dobrôt, ktoré kombinujú zázvor s medom, melasou.

Historici potravín siahajú po pôvode perníka k starým Egypťanom, ktorí ho používali na obradné účely. Starí Gréci nasledovali prvý známy recept na perník okolo roku 2400 p.n.l.

Tradičné tvary medovníčkov

Za nápad využiť perník na ozdobné vzory vďačíme mníchom zo stredoveku. Po vytvorení zmesi zo strúhanky, medu a zázvoru a vyvaľkaní zmesi mnísi pred pečením často vyrezávali biblické výjavy alebo obrazy svätých. Potom použili tieto perníkové pochúťky ako spôsob, ako nakŕmiť hladných a zároveň ponúknuť nejaké náboženské učenie.

Postupom času sa zvyk uchytil a perníčky v tvare zvieratiek, kvetov, vtákov či kráľov a kráľovien sa stali bežným javom na stredovekých jarmokoch po celej Európe. Kráľovná Alžbeta I. si dokonca objednala perníčky vyrobené tak, aby pripomínali hodnostárov navštevujúcich jej dvor.

pexels photo 5618150
Zdroj: Pexels

História perníkových chalúpok

Sviatočný zvyk pečenia a zdobenia perníkov siahajú historici do Nemecka v 16. storočí. Tam sa vo výkladoch pekární začali objavovať náročne zdobené domčeky s perníkovými sušienkami.

Avšak bola to slávna rozprávka bratov Grimmovcov Janiček a Marienka vydaná v roku 1812, ktorá skutočne upevnila myšlienku perníkovej chalúpky v predstavách sveta. V príbehu dve stratené deti objavia dom v hlbokom lese, ktorý je celý postavený z maškŕt.

pexels photo 1636743
Zdroj: Pexels

Vedeli ste že…

V roku 1875 sa v detskom periodiku s názvom St. Nicholas Magazine prvýkrát objavil „The Gingerbread Boy“, príbeh o medovníkovej sušienke v tvare chlapca, ktorý sa každému, koho stretne, chváli, že ho nemôže chytiť. Tak sa zrodili perníčky v tvare človeka, ktoré dnes poznáme a milujeme.

Rekord najväčšieho perníku na svete patrí personálu obchodného domu IKEA v nórskom Osle. V roku 2009 vytvorili koláčik, ktorý vážil 650 kíl a upiekli ho v jednom kuse!

Podľa švédskej ľudovej tradície môžu mať perníčky magickú moc. Zvyk hovorí, že musíte vložiť koláčik (ktorý Švédi nazývajú „pepparkakor“) do otvorenej dlane a niečo si priať. Potom rozlomte sušienku druhou rukou. Ak sa perník rozpadne na tri časti, vaše želanie sa splní. Tak to skúste a možno sa vám skutočne splní to, čo si prajete.

pexels photo 1824760
Zdroj: Pexels

Zdroj 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.