13 najnetradičnejších povolaní na svete, o ktorých si pravdepodobne nikdy nepočul

1723

Dnes sa už stretávame s rozličnými pracovnými pozíciami. Medzi nimi sa nájdu také, o ktorých vie len málokto a patria k neobvyklým zamestnaniam. Niektoré profesie v tomto článku ti s najväčšou pravdepodobnosťou budú pripadať ako mierne zvláštne než len nezvyčajné. Zrejme si ani netušil, že existujú.

Zberač golfových loptičiek

Ide v podstate o profesionálnych recyklátorov. Získavajú golfové loptičky z vodných plôch či okolia golfových ihrísk. Loptičky sa potom vyčistia, prebalia a ďalej predajú. Nie je to vábivá práca, často zahŕňa zdvíhanie ťažkých bremien a potápanie sa v kalných vodách plných najrôznejších nebezpečenstiev a živočíchov.

Hipoterapeut

Doslovný význam slova hipoterapia je „liečba prostredníctvom koňa“. Hipoterapeuti využívajú priaznivé terapeutické účinky koní na pomoc ľudským pacientom. Pomáhajú pri prekonávaní porúch reči, telesných alebo duševných zdravotných ťažkostí. Skúsenosti s koňmi a láska k nim však nestačia na výkon tejto práce. Musia získať kvalifikáciu.

povolania
Fort George G. Meade Public Affairs Office/flickr

Profesionálna družička

Nejde síce o svadobnú koordinátorku, ale je to niečo podobné. Je dôležitou súčasťou veľkého dňa svadobného páru. Priateľ na prenájom a člen svadobnej hostiny, ktorý sa na nič nesťažuje. Povolanie stvorené pre ľudí, ktorí dobre vychádzajú s ostatnými a chcú sa pričiniť o hladký priebeh svadobného dňa.

Tester vodných šmýkačiek

Testeri tobogánov kontrolujú, či sú tobogány na kúpaliskách, v zábavných parkoch a hoteloch dostatočne zábavné a či zároveň spĺňajú kritériá bezpečnosti. Táto profesia je lákavá pre veľmi veľa ľudí. Tí sa s obľubou tešia každý deň do práce.

povolania
Werewooolfff/Wikimedia Commons

Očuchávač papierových utierok

Posudzovateľov zápachu či vône papierových utierok zamestnávajú výrobcovia, ktorí sa zameriavajú na toto odvetvie. Čuchom testujú výrobky a kontrolujú, či dobre voňajú (alebo nie). Musia disponovať viacerými schopnosťami než len dobrým obchodným nosom.

Online dohadzovač

Čo tak pracovať ako novodobý Amor? Písať profily pre ľudí, zverejňovať ich na online zoznamkách a dopisovať si s inými. Nie každému ide písanie, a tak profesionálni online dohadzovači pomáhajú svojim klientom zvýšiť šance na nájdenie dokonalého partnera a životnej lásky.

povolania
Santeri Viinamäki/Wikimedia Commons

Čakateľ v rade

Ak si trpezlivý alebo ťa možno len baví pozerať sa na ľudí a zároveň ti nevadí byť vonku, môžeš si zo státia v rade urobiť činnosť, ktorá ti zarobí peniaze. Môžeš sa ocitnúť v rade čakajúcom na uvedenie filmu, lístky na koncert alebo športové podujatie, najnovší iPhone, herné konzoly alebo čokoľvek iné. Dostaneš zaplatené za to, že budeš držať miesto pre niekoho iného, kto je príliš zaneprázdnený alebo sa mu jednoducho nechce stáť v rade.

Tester postelí

Služby testera vyžadujú výrobcovia matracov, vankúšov, prikrývok a posteľnej bielizne, návrhári postelí a luxusné hotely. Sú platení za to, že si zdriemnu a otestujú úroveň pohodlia, kvalitu svojho spánku, podmienky v izbe, osvetlenie miestnosti a ďalšie faktory. Pre väčšinu ľudí to znie ako priam vysnívaná kariéra. Profesionálni spáči analyzujú spánkové vzorce a píšu podrobné správy, v ktorých uvádzajú svoje skúsenosti. Ich služby sú dôležité pre hotelierstvo a výrobný priemysel. Majú vo všeobecnosti dobré pozorovacie a organizačné schopnosti a vyhovuje im spánok s monitorovacím zariadením pripojeným na telo.

povolania
simrin ubhi/pixexid.com

Špecialista na farby

Kolorista odporúča najvhodnejšie a najviac hodiace sa farby pre domy, firemné budovy, vlasy a logá značiek. Uplatňuje psychológiu farieb, sleduje trendy v dizajne a čerpá z teórie farieb. Kým psychológia farieb skúma, ako odtiene ovplyvňujú ľudské správanie, teória farieb sa zaoberá vizuálnymi účinkami farebných kombinácií. Ako kreatívni odborníci potrebujú schopnosti a cit na objavovanie najlepších farebných kombinácií a vlastnosti potrebné na efektívnu komunikáciu s klientmi.

Ochutnávač krmív pre domáce zvieratá

Nielen domáci miláčikovia sú vyberaví v tom, čo jedia, ale aj ich majitelia si dávajú záležať na zložení a zdravotných benefitoch krmiva, ktorým svojich maznáčikov kŕmia. Ochutnávači musia hodnotiť obal výrobkov z vizuálneho hľadiska a krmivo na základe vône, výživovej hodnoty, ale aj štruktúry a chuti. Následne píšu správy o zistených výsledkoch a uvažujú o tom, ako krmivo zlepšiť. Hodnotenie krmív pre domáce zvieratá si vyžaduje dobrý zmysel pre chuť a rozsiahle znalosti o potravinových zložkách. Ochutnávači využívajú aj komunikačné schopnosti, aby poskytli objektívnu spätnú väzbu.

novorafael/pxhere.com

Smútočný koordinátor

Pomáha rodinám s nevyliečiteľne chorými alebo nedávno zosnulými blízkymi. Vypracúva a realizuje plán starostlivosti a vykonáva psychologické a sociálne poradenstvo členom rodiny. Jeho povinnosti zahŕňa poskytovanie koordinácie starostlivosti a pomoci pacientom k dostupnosti zdravotníckych, sociálnych alebo vzdelávacích služieb. Pomáha podporovať rodinných príslušníkov pri spracovaní náročnej situácie tak, že využíva schopnosti emocionálnej inteligencie.

Podiater

Ide o lekárov – špecialistov, ktorí liečia zdravotné problémy chodidiel, členkov a celkovo dolných končatín. V závislosti od stavu pacienta môžu vykonávať aj chirurgické zákroky na týchto častiach tela. Sú vyškolení na diagnostiku, prevenciu a nápravu deformít. Zvyčajne absolvujú štvorročný doktorandský študijný program a získajú titul doktora podiatrickej medicíny. Potom spravidla absolvujú lekársku stáž alebo získavajú licenciu na výkon povolania. U nás sa tento špecifický odbor nedá študovať.

Marko Milivojevic/pixnio.com

Online recenzent

Náplňou práce je hodnotenie produktov alebo služieb a písanie komentárov na ne na digitálne platformy. Poskytovateľ služby alebo výrobca im zvyčajne platí za to, že píšu o svojich skúsenostiach a poskytujú hodnotenia. Online recenzenti sa často špecializujú na produkty, ako je kozmetika, reštaurácie alebo videohry. Získanie tejto práce si vyžaduje dobré komunikačné schopnosti.

Zdroje: 1,

2.


Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre