Pozrite si, ako sa stavali tie najznámejšie svetové konštrukcie ako Eiffelova veža, Burj Khalifa, Golden Gate Bridge a ďalšie

23895

Napriek tomu, že zo siedmich divov antického sveta zostala už len veľká pyramída v Gíze, aj moderný svet sa určite môže pochváliť množstvom podobných skvostov. Ako príklad si môžeme uviesť Eiffelovu vežu, Sochu slobody či mrakodrap Burj Khalifa. Všetky z týchto stavieb môžete vidieť v plnej kráse, no my vám teraz na ne ponúkame úplne iný pohľad. Pozrite sa, ako vyzerali v čase ich výstavby.

Golden Gate Bridge v San Franciscu:

Foto od boredpanda

Bez tohto mostu si už ani San Francisco nedokážeme predstaviť. Táto veľkolepá stavba je dlhá takmer 3 km. S výstavbou sa začalo 5. januára 1933 a výrobné náklady predstavovali viac ako 35 miliónov dolárov. Most dokončili o 4 roky neskôr a pri stavbe zomrelo 11 robotníkov.

Eiffelova veža v Paríži:

Foto od boredpanda

Je to jedna z najznámejších stavieb na svete. Ešte pred rokom 1887, kedy sa začalo s jej stavbou, sa diskutovalo o tom, ako osláviť sté výročie francúzskej revolúcie. Napokon prišli s nápadom postaviť tento skvost Maurice Koechlin a Émile Nouguier. Títo dvaja inžinieri totiž vymysleli dizajn veže. Oficiálne ju dokončili 15. marca 1889 a v tom čase bola najvyššou stavbou na svete.

Socha slobody v New Yorku:

Foto od boredpanda

Socha Slobody je symbolom oslobodenia sa od útlaku, jednoty a priateľstva medzi dvomi národmi – Francúzskom a Amerikou. Bol to dar Francúzov pre Američanov a všetko sa to udialo počas Americkej revolúcie. Oficiálne ju v New Yorku usadili 28. októbra 1886. Stavitelia na nej pracovali skutočne tvrdo – nepretržite sedem dní v týždni po dobu deviatich rokov.

Empire State Building v New York City:

Foto od boredpanda

Empire State Building je 102-poschodový mrakodrap v štýle Art Deco. Jeho plánovanie a projektovanie trvalo dlho, pretože plány budovy prešli pred schválením toho súčasného až 15 rôznymi verziami. Stavebné práce začali 1. októbra 1929 demoláciou starého hotela Waldorf – Astoria. Stavba bola ukončená 11. apríla 1931 a stála 40 948 900 amerických dolárov.

Tower Bridge v Londýne:

Foto od boredpanda

V 19. storočí narazili ľudia na problém, že by potrebovali most, ale taktiež nechceli prerušiť prístup lodiam do okolitých prístavov. V roku 1877 vznikol výbor, ktorý tento problém vyriešil. Stavba mostu začala v roku 1886 a skončila sa o 8 rokov neskôr. Pracovalo na ňom 432 stavebných robotníkov, použilo sa viac ako 70 000 ton betónu, 11 000 ton ocele a náklady boli vo výške 1 184 000 libier.

Burj Khalifa v Dubaji:

Foto od boredpanda

Jedna z najvyšších budov na svete – Burj Khalifa je mohutný mrakodrap nachádzajúci sa v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. Jeho výška predstavuje až obdivuhodných 828 m. Výstavba budovy sa začala 6. januára 2004 a ukončila sa 1. októbra 2009. Bola postavená ako súčasť väčšieho projektu Downtown Dubai a celá výstavba stála 1,5 miliardy dolárov.

Nový kryt pre jadrovú elektráreň v Černobyle:

Katastrofa v Černobyle z 25. – 26. apríla 1986 otriasla svetom a bola jednou z dvoch jadrových havárií klasifikovaných ako udalosť úrovne 7 (maximálna úroveň), a to na Medzinárodnej stupnici jadrových udalostí (druhá jadrová katastrofa s podobnými rozmermi sa odohrala vo Fukušime). Nehoda vyžadovala obrovské úsilie na dekontamináciu, pričom jedným z väčších projektov bol veľký kryt nad reaktorom č. 4, známy ako „Sarkofág“, ktorý bol dokončený v decembri 1986. Tento kryt postavili preto, aby čo najviac eliminovali šírenie zvyšného rádioaktívneho prachu.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Romo
23. decembra 2019 11:42

S tým sarkofágom v Černobyle to máte nejaké pomýlené

boogieman
23. decembra 2019 19:12

ten sarkofag je spatne