Napriek tomu, že zo siedmich divov antického sveta zostala už len veľká pyramída v Gíze, aj moderný svet sa určite môže pochváliť množstvom podobných skvostov. Ako príklad si môžeme uviesť Eiffelovu vežu, Sochu slobody či mrakodrap Burj Khalifa. Všetky z týchto stavieb môžete vidieť v plnej kráse, no my vám teraz na ne ponúkame úplne iný pohľad. Pozrite sa, ako vyzerali v čase ich výstavby.

Golden Gate Bridge v San Franciscu:

Foto od boredpanda

Bez tohto mostu si už ani San Francisco nedokážeme predstaviť. Táto veľkolepá stavba je dlhá takmer 3 km. S výstavbou sa začalo 5. januára 1933 a výrobné náklady predstavovali viac ako 35 miliónov dolárov. Most dokončili o 4 roky neskôr a pri stavbe zomrelo 11 robotníkov.

Eiffelova veža v Paríži:

Foto od boredpanda

Je to jedna z najznámejších stavieb na svete. Ešte pred rokom 1887, kedy sa začalo s jej stavbou, sa diskutovalo o tom, ako osláviť sté výročie francúzskej revolúcie. Napokon prišli s nápadom postaviť tento skvost Maurice Koechlin a Émile Nouguier. Títo dvaja inžinieri totiž vymysleli dizajn veže. Oficiálne ju dokončili 15. marca 1889 a v tom čase bola najvyššou stavbou na svete.

Socha slobody v New Yorku:

Foto od boredpanda

Socha Slobody je symbolom oslobodenia sa od útlaku, jednoty a priateľstva medzi dvomi národmi – Francúzskom a Amerikou. Bol to dar Francúzov pre Američanov a všetko sa to udialo počas Americkej revolúcie. Oficiálne ju v New Yorku usadili 28. októbra 1886. Stavitelia na nej pracovali skutočne tvrdo – nepretržite sedem dní v týždni po dobu deviatich rokov.

Empire State Building v New York City:

Foto od boredpanda

Empire State Building je 102-poschodový mrakodrap v štýle Art Deco. Jeho plánovanie a projektovanie trvalo dlho, pretože plány budovy prešli pred schválením toho súčasného až 15 rôznymi verziami. Stavebné práce začali 1. októbra 1929 demoláciou starého hotela Waldorf – Astoria. Stavba bola ukončená 11. apríla 1931 a stála 40 948 900 amerických dolárov.

Tower Bridge v Londýne:

Foto od boredpanda

V 19. storočí narazili ľudia na problém, že by potrebovali most, ale taktiež nechceli prerušiť prístup lodiam do okolitých prístavov. V roku 1877 vznikol výbor, ktorý tento problém vyriešil. Stavba mostu začala v roku 1886 a skončila sa o 8 rokov neskôr. Pracovalo na ňom 432 stavebných robotníkov, použilo sa viac ako 70 000 ton betónu, 11 000 ton ocele a náklady boli vo výške 1 184 000 libier.

Burj Khalifa v Dubaji:

Foto od boredpanda

Jedna z najvyšších budov na svete – Burj Khalifa je mohutný mrakodrap nachádzajúci sa v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. Jeho výška predstavuje až obdivuhodných 828 m. Výstavba budovy sa začala 6. januára 2004 a ukončila sa 1. októbra 2009. Bola postavená ako súčasť väčšieho projektu Downtown Dubai a celá výstavba stála 1,5 miliardy dolárov.

Nový kryt pre jadrovú elektráreň v Černobyle:

Katastrofa v Černobyle z 25. – 26. apríla 1986 otriasla svetom a bola jednou z dvoch jadrových havárií klasifikovaných ako udalosť úrovne 7 (maximálna úroveň), a to na Medzinárodnej stupnici jadrových udalostí (druhá jadrová katastrofa s podobnými rozmermi sa odohrala vo Fukušime). Nehoda vyžadovala obrovské úsilie na dekontamináciu, pričom jedným z väčších projektov bol veľký kryt nad reaktorom č. 4, známy ako “Sarkofág”, ktorý bol dokončený v decembri 1986. Tento kryt postavili preto, aby čo najviac eliminovali šírenie zvyšného rádioaktívneho prachu.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť