Pracovala ako forenzná umelkyňa pre FBI, dnes sa chce o svoje schopnosti podeliť s ostatnými

945

Táto žena pracovala ako forenzná umelkyňa v FBI viac ako 18 rokov. Odišla do dôchodku a chce vám teraz poodhaliť niečo zo svojho umenia. Pracovala na mnohých prípadoch neidentifikovaných pozostatkov, častokrát bola poslednou nádejou. „Aproximácia tváre“ je metóda, ktorá sa používa na opätovné vytvorenie podoby tváre osoby podľa vlastností a tvaru lebky.

Jej práca bola nesmierne dôležitá najmä z toho pohľadu, že častokrát išlo o poslednú šancu ako identifikovať daného jedinca. A to doslova. Po tom, čo tradičné metódy ako DNA alebo zubné záznamy neposkytli identifikáciu osoby, snažila sa tak urobiť táto žena. „Počas mojej práci som si všimla, že veľa ľudí má nereálne očakávania od toho, čo sa dá predpovedať z lebky a čo nie. Táto práca je veľmi dôležitá. Preto som sa rozhodla ukázať ľuďom, ako sa to robí.“ Títo špecialisti však často nepoznajú napr. farbu vlasov ani farbu očí a väčšinou nie je možné zistiť ani to, koľko daná osoba vážila.

Práca forenzného antropológa spočíva v určovaní 4 dôležitých vecí – odhadovaný vek, pohlavie, pôvod a stav. Všetky tieto informácie ďalej putujú práve k forenznému umelcovi, aby ten dané informácie preštudoval a podľa toho „zrekonštruoval“ lebku. Forenzní umelci by túto prácu nemali vykonávať sami. Pri celom procese by mal byť vždy prítomný forenzný antropológ.

V Spojených štátoch je len okolo 50 pracovných pozícií v oblasti forenzného umenia, a to v štátnych alebo federálnych agentúrach. „Keď som získala prácu v FBI, skoro som omdlela! Zdalo sa, že je to najlepšia práca vo vesmíre a naozaj bola. Svoju prácu som milovala,“ povedala bývala forenzná umelkyňa.

Zdroj

Foto: Boredpanda

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre