Prečo je more slané ? Odpoveď je pre mnohých ľudí neznáma ale vy sa ju dozviete v našom článku

2371

More je fascinujúcim, záhadným miestom a zázrak prírody. Jednou z jeho najzaujímavejších vlastností je slanosť vody, ktorá nás vždy zaujíma a vzbudzuje zvedavosť. Prečo je more slané? Na túto otázku sa pozrieme v tomto článku . Celý článok si môžete pozrieť aj vo forme videa:

Voda – Základ Života

Voda je nevyhnutná pre život na Zemi a tvorí obrovský podiel na povrchu našej planéty. Napriek tomu, že voda pokrýva takmer 71% zemského povrchu, iba malé množstvo vody je sladké, vhodné na pitie a poľnohospodárstvo. Väčšina vody na Zemi je slaná a nachádza sa v oceánoch.

clear blue body of water
Foto od Cristian Palmer na Unsplash

Za slanosť morskej vody môže rozpúšťanie minerálov

Dôvod, prečo je more slané, spočíva v procese zvanom rozpúšťanie. Keď dažďové kvapky padajú na zem, získavajú chemikálie a minerály zo zemskej kôry. Tieto kvapky postupne prenikajú do riek a potokov, ktoré nakoniec vyúsťujú do oceánov. Počas svojej cesty sa voda dotýka rôznych hornín a zemských materiálov, ktoré obsahujú soli a minerály.

Table Rock Fork of the Mollala River, Oregon“ od Bonnie Moreland (free images) is licensed under CC PDM 1.0

Keď sa slaná voda dostane do oceánu, dochádza k postupnému akumulovaniu solí a minerálov. Soľ v moriach je v podstate koncentráciou týchto minerálov v priebehu miliónov rokov. Hlavnými minerálmi, ktoré tvoria soľ, sú chlorid sodný (soľ) a síran vápenatý.

Soľ a ekosystémy

Soľ v moriach je dôležitým aspektom morských ekosystémov. Táto soľ vytvára vhodné podmienky pre mnohé druhy rias a planktónu, ktoré sú základným zdrojom potravy pre morský život. Bez tejto soli by morské ekosystémy vyzerali úplne inak.

green plants under blue sky
Foto od Naja Bertolt Jensen na Unsplash

Ľudia môžu ovplyvniť koncentráciu solí v moriach. Vypúšťanie odpadových látok a znečistenie môžu zmeniť chemické zloženie vody v oceánoch a mať vplyv na morský život. Preto je dôležité, aby sme sa starali o životné prostredie a chránili naše oceány.

 

 

a group of garbage floating in the ocean
Foto od Naja Bertolt Jensen na Unsplash

Zaujímavé slané miesta a záhady na Zemi

Slanosť morí a oceánov je naozaj vzrušujúci a stále nie tak celkom prebádaný jav. Na našej Zemi sa nachádzajú rôzne anomálie a zaujímavé úkazy, ktoré stoja za to:

Mŕtve more

mŕtve more
Foto od Toa Heftiba on Unsplash


Mŕtve more, ktoré sa nachádza medzi Jordánskom a Izraelom, je ako žiadne iné miesto na Zemi. Jeho voda je 10-krát slanšia ako v bežných oceánoch! Táto extrémna slanosť znamená, že bežné morské živočíchy tu nemôžu žiť, čo mu dalo strašidelný názov. V Mŕtvom mori sa môžete ľahko nadnášať nad hladinou, pretože je veľmi slané.

Strašidelné podmorské slané jazerá

Foto: wikimedia

Predstavte si jazero… ale hlboko pod morom. Presne také sú soľné jazierka. Tieto bazény sa nachádzajú na dne Mexického zálivu a vznikajú, keď sa soľ z morského dna zmieša s morskou vodou. Slaná voda v týchto bazénoch je taká ťažká, že sa len tak ľahko nemieša s okolitým morom, takže vyzerajú ako podmorské jazero!

Baltické more s dvoma tvárami

high-angle photography of brown-and-black wooden stumps
Foto od Christian na Unsplash


Baltické more v blízkosti severnej Európy je jedinečné. Má sladkú vodu, ale leží hneď vedľa slaného Severného mora. V mieste, kde sa stretávajú, dochádza k náhlej zmene slanosti. Táto hranica je ako čiara vo vode, kde je jedna strana oveľa slanšia ako druhá. Je to záhadný a vzrušujúci jav.

Skryté slané poklady Antarktídy

white ice cliff
Foto odTorsten Dederichs na Unsplash

Pod studeným ľadovým príkrovom Antarktídy sa nachádzajú jazerá ukryté pred svetom. Nie sú to len tak hocijaké jazerá, niektoré sú neuveriteľne slané. Boli ukryté milióny rokov a intenzívny tlak ľadu nad nimi ich robí ešte slanšími.

 

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre