Tajomstvo oblohy: Prečo je počas dňa modrá a počas západu oranžová?

394

Vzhľadom k obdivuhodnému spektru farieb, ktoré nás obklopujú, je jedna z prírodných krás ťažko prehliadnuteľná – modrá obloha. Každý deň sa stretávame s touto nekonečnou modrou rozprávkou. Avšak, prečo je obloha práve modrá? Ako príroda spôsobuje tento jav? Na odpovede sa pozrime spolu v tomto článku.

Slnečné svetlo

Paleta farieb slnečného svetla je ako kúzelná mozaika, skladajúca sa z rôznych farieb. Keď prúdi slnečné žiarenie do našej atmosféry, sú jeho vlnové dĺžky roztrúsené všetkými smermi. To spôsobuje, že vidíme okolo seba celé spektrum farieb, akoby malú dúhu. Avšak prečo je obloha práve modrá a nie iná farba?

Rayleighov rozpty

Odpoveď leží v efekte zvanom Rayleighov rozptyl. Modré svetlo má krátke vlnové dĺžky a je oveľa viac rozptýlené vo vzduchu ako ostatné farby. Pri stretu s molekulami atmosféry sa modré svetlo rozptyľuje na všetky strany, čím vytvára jemné rozptýlené svetlo, ktoré vidíme, keď hľadíme smerom na oblohu.

vlnove
Zdroj: Youtube

Cesta slnečného svetla

Keď slnečné žiarenie prenikne atmosférou, jeho modré zložky sa rozptýlia v rôznych smeroch, čo nám umožňuje vidieť modrú farbu z každého uhla. Naopak, ostatné farby nemajú taký silný rozptyl, a preto ich viac prechádza cez atmosféru a dosiahne našu zem v pôvodnom stave. 

Farebné zmeny počas dňa

Zaujímavé je, že modrá farba oblohy sa môže meniť počas dňa. Počas východu a západu slnka, keď je Slnko na obzore, slnečné svetlo musí prejsť dlhšou cestou cez atmosféru. To spôsobuje, že sa ešte viac rozptýli modrá farba a dovoľuje červenej a modrej farbe ukázať svoju krásu, ktorú si potom zachytávame na svoje mobilné telefóny.

be70fae9 367e 48a4 80f6 0c96a22b82ce
Sunset“ na oatsy40 is licensed under CC BY 2.0

Je obloha modrá aj na iných planétach?

Záleží od toho akú má konkrétna planéta atmosféru. Napríklad na Marse môžeme počas dňa vidieť oranžovú oblohu. Je to preto, lebo má veľmi tenkú atmosféru zloženú z oxidu uhličitého a veľmi jemných prachových častíc. Tieto častice rozptyľujú svetlo inak ako častice u nás na Zemi. Naopak pri západe má obloha šedú farbu a na krásny západ slnka tu môžete zabudnúť.

98b94aff a02c 499a b164 b530f5144437
Sunset on Mars (NASA, Mars, 2005)“ na NASA’s Marshall Space Flight Center is licensed under CC BY-NC 2.0

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.