Trápi vás otázka, či je Zem naozaj guľatá? Tu sú dôkazy

3394

Zem – naša domovská planéta. Aj keď ju mnohí opisujú ako plochú, v skutočnosti má podobu obrovskej guľy. V tomto článku sa pozrieme na hlavné dôvody, prečo je Zem guľatá a prečo neplatia teórie o plochej Zemi.

1. Pohyb hviezd na oblohe

Keď sa pozrieme na nočnú oblohu, môžeme pozorovať pohyb hviezd. Tie, ktoré sú na severnej pologuli, sa zdajú pohybovať okolo Severnej hviezdy, zatiaľ čo tie na južnej pologuli okolo južného nebeského pólu. Tento pohyb by bol nesmyselný na plochej Zemi, ale na guľatej planéte sa dá vysvetliť jednoducho – Zem sa otáča.

dce5c088 92fd 4ac0 864e 8e616b178627
star“ od Kiwi Tom is licensed under CC BY 2.0

2. Zakrivenie obzoru

Keď sledujeme vzdialené lode na mori, postupne zmiznú. Tento jav, nazývaný zakrivenie obzoru, by bol nemožný na plochej Zemi. Avšak na guľatej planéte sa stáva, pretože Zem má zakrivený povrch.

965fcd01 f5b5 4dd7 8187 03cea8cae89d
Curvature of the Earth“ od Martin Cathrae is licensed under CC BY-SA 2.0

3. Zatmenie mesiaca

Počas zatmenia Mesiaca môžeme pozorovať tieň Zeme na Mesiaci. Tento tieň má zakrivený tvar, čo je dôkazom toho, že Zem má guľatý tvar. Na plochej Zemi by tieň vytváral iný tvar.

4. Zem vo vesmíre

Zatiaľ čo kozmonauti a astronauti môžu potvrdiť guľatý tvar Zeme z prvej ruky, existujú tiež tisíce snímok našej planéty získané z družíc. Tieto snímky jednoznačne ukazujú, že Zem je guľatá.

763c65bc ba06 46c2 a62f fcad9eab244b
Earth“ od kristian fagerström is licensed under CC BY-SA 2.0

5. Gravitácia

Gravitácia, sila priťahujúca všetko k planéte, by na plochej Zemi nemala zmysel. Ale na guľatej planéte vytvára gravitácia konzistentnú silu, ktorá udržuje všetky objekty na povrchu Zeme.

Takže, aj keď existujú rôzne teórie o plochej Zemi, dôkazy podporujú fakt, že naša planéta je guľatá.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.