Prečo majú zebry pruhy? Odpoveď nie je tak jednoduchá ako si myslíš!

274

Otázka prečo majú zebry pruhy je témou, ktorá fascinuje vedcov už dlhé roky. Je to prírodná kamufláž, termoregulácia, alebo obrana proti hmyzu? Má to skutočne nejaký význam?

Kamufláž: Skrývanie v pruhoch

Tradične sa predpokladalo, že pruhy zebry sú formou kamufláže. Predátori, ako sú levy, sú farboslepí a vidia len čierno-biele odtiene. Pruhy teda môžu pomáhať zebrám skryť sa v tráve a kríkoch, čo znepríjemňuje predátorom vybrať si jednotlivé zviera z davu. Navyše, keď zebry utekajú v stáde, ich pruhy môžu spôsobiť ilúziu jedného veľkého zvieraťa, čím predátorov privedú do zmätku.

3fa9e037 50d4 4e1f b35f a4f4340c07b5
Autor tejto fotografie je Artbandito

Termoregulácia: Chladivý efekt

Novšie štúdie ale vyjadrili pochybnosti o teórii kamufláže. Levy lovia aj iné zvieratá a u tých sa pruhy nevyvinuli. Skôr naznačujú, že pruhy by mohli mať úlohu v regulácii telesnej teploty zebry. Vzduch sa môže pohybovať rýchlejšie nad čiernymi pruhmi a pomalšie nad bielymi, čím vzniká vzdušný vír, kde sa pruhy stretávajú, a tým zebru ochladzuje.

group of zebra walking on wheat field
Autor tejto fotografie je sutirta budiman

Obrana proti hmyzu: Pruhy ako repelent

Ďalšia teória naznačuje, že pruhy zebry sú účinným odstrašujúcim prostriedkom proti hmyzu, ako sú tse-tse muchy. V teplejších oblastiach, kde je viac takéhoto hmyzu, majú zebry zvyčajne viac pruhov. Bádatelia zistili, že hmyz má tendenciu vyhýbať sa pruhovaným povrchom.

aae3aa2f 3f10 44cb 9066 9c48bf69bda9
Autor tejto fotografie je San Diego Shooter

Neustále objavovanie

Napriek pokrokom vo výskume zatiaľ nie je jednoznačná odpoveď na otázku, prečo majú zebry pruhy. Či už ide o kamufláž, termoreguláciu, alebo obranu proti hmyzu, nič to nemení na tom, že zebry a ich pruhy sú jedinečné.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.