Prečo sa mačky zvyknú zapozerať do prázdneho priestoru? Prinášame vám vysvetlenie

10316

Mačky sú nesmierne záhadné bytosti. Okrem iného sú známe aj tým, že sa niekedy pozerajú na určité miesto a ich majitelia nevedia, prečo sa to deje. Existuje niekoľko zvláštnych teórií o ich nadprirodzených schopnostiach, my sa však radšej budeme držať vedeckých poznatkov.

kittens, felines, pets
Foto od
susannp4 naPixabay

Všimnú si aj tie najmenšie veci, ako je napríklad malý pavúk na stene. Hoci sa to človeku môže javiť ako niečo bezpredmetné, ich zmyslovému vnímaniu to neujde. Podľa jednej štúdie sa zdá, že vidia aj niektoré vlnové dĺžky svetla, ktoré sú ľudskému oku neviditeľné. Ak sa teda na niečo zapozerajú, nezľaknite sa – prosto vidia viac ako vy.

Nielen zrak, ale aj sluch majú v porovnaní s ľuďmi na vyššej úrovni. Vedia rozoznať aj ten najmenší hluk, ako je šuchot trávy alebo žblnkot vody. Ak sa pozerajú na stenu, môže v tom byť nejaký problém s potrubím alebo drobným hmyzom.

Black And White Cat With Tongue Out
Foto od
Guillaume Meurice naPexels

Môže v tom však zohrávať úlohu aj zdravie zvieraťa. Existuje totiž stav, pri ktorom sa mačka začne správať abnormálne. Ide o hyperestéziu, ktorá sa vyznačuje náhlim šklbaním chvosta, rozšírenými zreničkami, hlasným mňaukaním, extrémnym sústredením sa a nekontrolovateľným močením. Hoci sú príčiny zatiaľ neznáme, predpokladá sa, že nimi môžu byť stres alebo záchvaty. Ak niečo podobné spozorujete u svojej mačky, poraďte sa s veterinárom.

Top View Photo of Cat Looking at the Window
Foto od
Amelie naPexels

Mozog mačky je predmetom výskumov už dlhšiu dobu. Zistilo sa, že majú epizodickú pamäť a rovnako ako ľudia si dokážu z jedného zážitku vyvodiť, kde sa odohral a čo sa tam dialo. Je úžasné, že ani dnes nás neprestávajú udivovať a výskumy prichádzajú s čoraz zaujímavejšími zisteniami. Čo nezvyčajné ste si na mačkách všimli vy?

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre