Nečakané predmety, ktoré poškodzujú životné prostredie.

2046

Je naozaj veľkým šťastím, že si ľudia za posledných pár desaťročí začínajú oveľa viac všímať životné prostredie, zaoberať sa jeho ochranou a identifikáciou a elimináciou príčin jeho ničenia. Či už to znamená prehodnotiť uhlíkovú stopu, aby pomohli v boji proti klimatickým zmenám alebo aspoň triediť odpad s cieľom recyklovať. 

Je len dobre, že si stále viac a viac ľudí uvedomuje aké nebezpečné dôsledky prichádzajú po niektorých veľmi nezodpovedných a neuvedomelých činov. Napriek tomu stále existuje veľa šokujúcich vecí, ktoré škodia našej planéte a len málokto si to uvedomuje. 

Čo je veľmi prekvapivé, že sa častokrát jedná o predmety každodennej potreby, ktoré používa veľké množstvo ľudí. Sami o sebe ani nemusia byť extrémne škodlivé, problémom môže byť ich veľmi časté používanie a to pre materiály, z ktorých sa vyrábajú alebo sú to zložky, ktoré obsahujú. 

Čítajte a dajte nám vedieť, ktorý bod zoznamu vás prekvapil najviac. 

Mačky 

0044074 podlozka pod kocici toaletu 420
Zdroj: shutterstock

Mačky sú nespochybniteľne jedny rozkošné stvorenia, ktorým je veľmi ťažké odolať, preto môžeme v spoločnosti pozorovať narastajúci trend ich chovu v interiéri. Nevyhnutne potrebný je k tomu záchod, kde v drvivej väčšine prípadov musí byť podstielka. A práve tá býva problém – obsahuje totiž bentonit, ktorý sa zvykne ťažiť spôsobom nie práve ekologickým. Pri jeho získavaní sa totiž ničí vrchná vrstva zeme a s tým aj mnohé biotopy voľne žijúcich živočíchov. 

Ako vedľajší produkt sa tu objavujú aj kontaminanty, ako napríklad ťažké kovy, ktoré sa môžu dostať do vodných tokov a znečisťovať ich. Tu môžu stáť za úhynom zvierat žijúcich vo vode.

Šampón 

person holding bubbles
Autor tejto fotografie je Matthew Tkocz

Šampón, rovnako ako mnoho iných kozmetických produktov, obsahuje drobné plastové guľôčky známe ako mikroperličky, vďaka ktorým šampón pení a dokáže z vlasov odstraňovať nečistoty. Pri každom použití sa ale tieto látky spolu s vodou splachujú a dostávajú do kanalizačného systému a odtiaľ priamo do riek a oceánov, kde predstavujú obrovský problém pre tvory, ktoré sa tu prirodzene vyskytujú. Niektoré z látok sa dokonca môžu v živočíchoch kumulovať, a tak zostávať v potravnom reťazci a dostať sa až k ľuďom. 

Paličky 

pair of brown chopsticks on round ceramic bowl
Autor tejto fotografie je Juan Encalada

Paličky nie sú nástrojom na príjem jedla len na území Číny, stále viac a viac sa s nimi stretávame po celom svete. Neviete si však ani len predstaviť v akých veľkých počtoch sa musia vyrábať. Pohybuje sa to v desiatkach miliárd za jediný rok, pričom sa logicky spotrebuje neuveriteľné množstvo dreva (odhaduje sa, že za obeť im padne až 20 miliónov stromov). Potom si treba aj uvedomiť, že tieto paličky sa používajú jednorázovo. Takže nielen že dochádza v Číne k masívnemu odlesňovaniu, ale rovnako tak sú i skládky s týmito drevenými paličkami preplnené. 

Mobilné telefóny 

space gray iphone 6 on white textile
Autor tejto fotografie je Oscar Nord

Kto si už v dnešnej dobe dokáže svoj život prestaviť bez mobilného telefónu? Pre obrovskú časť populácie je to nenahraditeľná súčasť ich života, bez ktorej si nevedia predstaviť stráviť, čo i len jeden jediný deň. S mobilnými telefónmi sa ale spája veľké množstvo problémov, hlavne čo sa týka ich vplyvu na životné prostredie. Na ich výrobu sa používajú materiály, ktoré sa dajú len veľmi ťažko recyklovať, vrátane ťažkých kovov ako je meď alebo zlato. Ťažba týchto látok pritom spôsobuje nemalé škody na životnom prostredí v zmysle odlesňovania a ničenia biotopov zvierat. 

Keďže existuje istá “skupina” ľudí, ktorá má vo zvyku meniť svoje smartfóny pravidelne každé dva roky, vzniká aj veľké množstvo odpadu. 

Slamky

pink orange and green straw lot
Autor tejto fotografie je FlyD

Slamky sú jedny z najviac diskutovaných predmetov v súvislosti s ich vplyvom na poškodzovanie životného prostredia. V súčasnosti sa od nich pomaly upúšťa, no stále sa nájde veľké množstvo barov, reštaurácii či predajní rýchleho občerstvenia, kde ich vo veľkom používajú. Problémom je, že sú vyrobené z plastov, ktoré sú prakticky biologicky nerozložiteľné. Ak skončia v oceáne, znečisťujú vodu a ohrozujú zvieratá na živote. 

Glitre

gold glitter with jar
Autor tejto fotografie je Alexander Grey

V podstate ide o maličké kúsky plastu, ktoré sa ľahko dostanú do vôd a keďže sa nerozkladajú, vo veľkých množstvách majú devastačný vplyv na životné prostredie. Vďaka ich veľmi malej veľkosti je ťažké ich nájsť a zbaviť sa ich, pričom ak sa dostanú do tráviaceho traktu rýb, môžu spôsobiť ich úhyn.

Antibakteriálne mydlo 

person holding green leaf on water
Autor tejto fotografie je Jason Jarrach

Teraz zostala nepochybne veľká väčšina z vás úprimne prekvapená. Antibakteriálne mydlo si totiž spájame s niečím nápomocným. Za posledné roky sme sa s ním bližšie zoznámili a mnohí ho používajú s obľubou dodnes. Bohužiaľ, väčšina značiek obsahuje chemikálie, ktoré môžu byť pre vodný tvory škodlivé a nebezpečné. Triklokarbán aj triclosan zostávajú vo vode a stávajú sa súčasťou potravných reťazcov, pričom triklokarbán sa rozkladá na karcinogény a chloroform, zatiaľ čo triclosan tiež môže spôsobiť vážne zdravotné problémy u zvierat, ako sú potkany, ryby a obojživelníky. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.