Čo všetko sa dá nájsť v knižnici či v samotných knihách? Nie vždy sa jedná len o zabudnutú záložku.

7020

Knižnice sú predovšetkým priestorom, kde majú ľudia možnosť prísť a v pokoji si vybrať a následne požičať knihu, ktorú si môžu v pohodlí domova prečítať, niekedy však nájdete väčší pokoj práve v onej knižnici. Potom sú však knižnice aj školské, kde môžu študenti aj posedieť, pripravovať sa na skúšky alebo písať rôzne práce. Takže okrem beletrie, poézie, divadelných hier sa tu nachádza aj náučná literatúra. 

Občas sa stane, že v požičanej knihe nájdete nejakú drobnosť. Niekto si v nej zabudne záložku, keď budete mať šťastie aspoň malú sumu peňazí alebo recept na medovníky. Potom sa ale môže stať, že nájdete niečo celkom prekvapivé a bizarné. Že vás nič také nenapadá? Potom čítajte ďalej a dozviete sa s čím všetkým sa ľudia stretli. 

Kniha, ktorej väzba bola vyrobená z ľudskej kože 

Dnes prevažuje klasická tvrdá väzba, prípadne sa do popredia snažia dostať knihy s mäkkou väzbou. Tie vzácne a staršie knihy môžeme nájsť ešte v koženej väzbe – bolo to omnoho praktickejšie. Avšak knihovníci na Harvarde zostali šokovaní, keď zistili, že kniha s koženou väzbou, ktorá bola súčasťou ich knižnice mala väzba vyrobenú z ľudskej kože. V 17.storočí to bolo pomerne bežnou praxou – koža sa používala z mŕtvych tiel ľudí, ktorí absolvovali pitvu. 

Duchovia 

white textile on brown grass field
Autor tejto fotografie je Drew Tilk

Nielen v knihách človek môže nájsť rôzne zaujímavé skvosty, ale aj samotné knižnice, dokážu poriadne prekvapiť. O jednej Harvardskej knižnici sa totiž hovorilo, že tam straší. Jedna zamestnankyňa sa raz veľmi preľakla, keď veľmi zreteľne počula ako niekto zašepkal meno: “Sally Brown.” Viacerí však v danej knižnice videli napríklad aj spisovateľku Helen Constance Whiteovú. 

Ploštice 

Screenshot 20231214 115515 1

Teraz ste pravdepodobne zostali prekvapení. Áno, ploštice sa spájajú predovšetkým s posteľami, no vyskytnúť sa môžu prakticky všade. V skriniach, v oblečení, v jedle a aj v knihách! Je to pre ne totiž veľmi praktická a účinná cesta ako sa dostať do viacerých domácnosti. Nakoľko ploštice do kníh kládli vajíčka, knihovníci sa rozhodli vyriešiť to nasledovne – knihy dali na 7 dní zmraziť a následne ich rozmrazili (lepšie riešenie ako ich spáliť).  

Ľudské kosti 

gray stines
Autor tejto fotografie je Eric Prouzet

Počas rekonštrukcie jednej knižnice sídliacej v Utahu našli robotníci ľudské kosti. Predpokladalo sa, že knižnica stála na mieste, kde sa predtým nachádzal cintorín. 

Kondómy 

condom packs
Autor tejto fotografie je Reproductive Health Supplies Coalition

Nie zriedka sa stane, že ľudia nájdu v knihách obaly od kondómov alebo aj samotné kondómy. Čo je horšie – občas sa tam nájdu aj tie použité. Ľudia dokážu byť naozaj nechutní a nehygienickí. 

Mŕtva ryba

pile of gray fishes
Autor tejto fotografie je Jakub Kapusnak

Pravdepodobne sa tomu len ťažko verí, no jedna študentka, ktorá pracovala v školskej knižnici, jedného dňa otvorila knihu, ktorú si chcela prečítať a našla v nej mŕtvu rybu! Pravdepodobne tam nebola až tak dlhú dobu, no dostatočne dlho na to, aby ryba začala poriadne zapáchať. 

Zuby

white flower petals on white textile
Autor tejto fotografie je Colourblind Kevin

Ďalším bizarným predmetom, ktorý niekto našiel vložený v knihe boli mliečne zuby. Možno niekto zle počúval rozprávku o zúbkovej víle, tam sa totiž vypadnuté zuby kládli pod vankúš.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.