Predpoveď počasia: príde zima? V týchto regiónoch Slovenska sa obyvatelia dočkajú snehu !

51


Zatiaľ čo na Slovensku prší, obyvatelia by sa mali pripraviť na nečakané zimné prekvapenie. Podľa predpovede sa s blížiacou sa nocou od severu ochladí, čo prinesie sneženie aj do niektorých nižších polôh. Do nasledujúceho rána sa mnohé oblasti, najmä na severe, môžu zobudiť do krajiny pokrytej snehom a sprevádzanej mrazivými teplotami. Informuje iMeteo

snow covered mountain under cloudy sky during daytime
Autor tejto fotografie je Chirayu Sharma

Náhly prechod z dažďa na sneh

S postupujúcim dňom sa počasie na Slovensku mení na kuriózne. Zatiaľ čo zrážky sa v dôsledku studeného frontu začínajú ako dážď, najmä v severných oblastiach krajiny, v nasledujúcich hodinách dôjde k výraznej premene. Sneženie, ktoré sa predtým obmedzovalo len na najvyššie položené horské oblasti, by teraz malo zavítať aj do nižších polôh.

Zaujímavý aspekt však spočíva v charaktere studeného frontu. Napriek tomu, že zostáva relatívne nehybný, dokáže do Poľska a Českej republiky vniesť prílev studeného vzduchu a teraz je na rade Slovensko, ktoré pocíti chladné objatie. Aj keď juhozápadné teplo prinieslo cez deň teploty až na príjemných +15 °C, noc praje postupu chladu, ktorý jasne ohraničuje predpovedaná snehová čiara, ktorá čoskoro do polnoci dosiahne nižšie oblasti.

aerial photography of pine tree covered with snow
Autor tejto fotografie je Jeremy Kovac

Kde bude snežiť najviac?

  • Najviac snehu pripadne na severné regióny ako Orava, Kysuce a Spiš.
  • Výška snehovej pokrývky by sa mohla pohybovať do 5-8 cm, inde sa môže vyskytnúť slabší poprašok.

Lokality ako Orava, Kysuce a Spiš budú na vrchole rebríčkov s novou snehovou nádielkou, ktorá môže dosiahnuť 5-8 cm, zatiaľ čo ostatné severné oblasti môžu zaznamenať len ľahký poprašok. Severné okresy čaká krátke opätovné stretnutie so zimnými podmienkami, prebudia sa do zasneženého rána, ktoré však bude mať krátke trvanie, keďže sa neskôr počas dňa očakáva výraznejšie oteplenie.

V podstate, zatiaľ čo Slovensko sa pustí do daždivého dňa, je to príbeh dvoch podnebí – jemné teplo vyplaví prekvapivé severské ochladenie, čo vyústi do zimného flirtu, ktorý môže stačiť na to, aby sa všedný pondelok zmenil na čarovné zasnežené ráno.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.