Prelomenie stereotypov: 10 fotografií, ktoré zobrazujú nežnú stránku pitbulov

137

V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí snaží zmeniť vnímanie pitbulov ako nebezpečných zvierat. Ich cieľom je ostatným ukázať, akými sú v skutočnosti rozkošnými priateľmi. Ich povesť im dlho ubližovala, no moderná spoločnosť maže všetky predsudky.

Zdroj: sophiegamand/Instagram
Zdroj: sophiegamand/Instagram

K lepšiemu vnímaniu týchto zvierat prispieva aj Sophie Gamand, fotografka z Francúzska. V roku 2014 vytvorila sériu fotografií pitbulov s kvetmi, ktorá pomohla mnohým psíkom na ceste k adopcii. Jej portréty zobrazujú nežnú a rozkošnú povahy odsudzovaného plemena, ktoré si dnes získava veľa fanúšikov.

Sophie pracovala ako dobrovoľníčka v útulku. Práve množstvo pitbulov ju priviedlo k jej mimoriadne podarenej sérii fotografií. Chcela zistiť, či by umenie mohlo spochybniť zaužívané stereotypy a odstrániť neopodstatnený strach.

Zdroj: sophiegamand/Instagram
Zdroj: sophiegamand/Instagram

A čo bolo na jej projekte najnáročnejšie? Sledovať neustály boj medzi obhajcami pitbulov a opačnou stranou, ktorá navrhovala ich utratenie. Snažila sa preto všetkým ukázať, že každý pes je individuálna osobnosť, nemožno ich generalizovať a odsudzovať ako celok. Plemeno neurčuje správanie psa, určuje to jeho majiteľ a prístup, aký sa mu dostáva. A aby upozornila na individualitu zvierat, každému dala jedinečnú korunku, ktorú už potom nikde inde nepoužila.

Zdroj: sophiegamand/Instagram
Zdroj: sophiegamand/Instagram
Zdroj: sophiegamand/Instagram

Počas premýšľania nad spôsobom, ako zobraziť psy v jemnejšom svetle, sa inšpirovala barokovými portrétmi. Nielenže evokujú krásu a jemnosť, ale pripomínajú aj pominuteľnosť života. Ľudia ničia všetko, čoho sa dotknú, a dôkazom je aj toto plemeno. Aj pitbula stvoril človek. Ľudia majú vplyv na každý jeden aspekt ich života, na ich výcvik aj výchovu. Koruny z kvetov boli preto skvelým spôsobom, ako vyjadriť jej myšlienky aj kreativitu.

Zdroj: sophiegamand/Instagram
Zdroj: sophiegamand/Instagram
Zdroj: sophiegamand/Instagram

Rozkošné tváre v spojení s jemnými korunkami sú priam stelesnením nežnosti a láskyplnej povahy pitbullov. Zároveň spochybňuje negatívne stereotypy o tomto nepochopenom plemene. Veríme, že aj vy ste pocítili obrovskú silu umenia, a ak ste prechovávali voči tejto rase negatívne emócie, zmení sa to. Nikto si nezaslúži, aby ho odsudzovali na základe minulosti alebo nepravdivých predstáv.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre