Pri poľskom meste bola nájdená nevybuchnutá bomba Tall boy s palebnou silou okolo 10 kilometrov

1346

Druhá svetová vojna sa udiala už pred viac ako 70 rokmi, no jej dopady je stále cítiť. Nevybuchnuté bomby, zruinované miesta či pamätníky padlých hrdinov, to všetko je tu s nami ešte aj dnes a dlho bude. A práve jedna z nevybuchnutých bômb sa v týchto dňoch našla v severozápadnom Poľsku v štetínskom prístave. Ide o leteckú bombu, ktorá nevybuchla a zároveň je to najväčšia bomba, aká sa od čias II. svetovej vojny v Poľsku našla.

Foto od wikimedia

Tamojšie úrady začali okamžite konať a situácia je natoľko vážna, že reálne uvažujú o evakuácii ľudí, ktorí žijú poblíž tohto miesta. Konkrétne ide až o 42 tisíc obyvateľov, čo je približne toľko, koľko žije napríklad v Prievidzi. Bomby s názvom Tall Boy používali konkrétne Briti v roku 1944, a to na likvidáciu najmä extrémne pevných štruktúr. Ide o skutočne veľkú bombu s hmotnosťou 5,5 ton a dĺžkou 6 metre. Bola nájdená vo vodnom kanáli, ktorý preteká mestom Šwinoujšcie, pričom dlhé roky ležala zakrytá hrubou vrstvou zeminy. Vo vojnovom čase bol celý región vystavený intenzívnemu bombardovaniu, keďže bol pod nemeckou kontrolou.

Takúto bombu však nie je vôbec jednoduché odstrániť. Odborníci majú teraz skutočne neľahkú úlohu, čo uviedla aj hovorkyňa regionálnej samosprávy Agnieszka Muchla-Lagoszová. Ich cieľom je nájsť skutočne ten správny spôsob, ako ju bezpečne vybrať z daného miesta. Niet divu, že do úvahy pripadá aj evakuácia celého mesta, keďže palebná sila bomby sa odhaduje na cca 10 kilometrov, čo je skutočne veľmi veľa. Ostáva nám len dúfať, že sa túto bombu podarí bezpečne odstrániť.

 

Zdroj: Tvnoviny.sk

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre