Príbeh Chrisa McCandlessa: Zanechal bohatstvo a urobil to, po čom túžia mnohí z nás. Žiaľ skončilo to tragicky

3614

Christopher McCandles bol mladý muž, ktorý sa rozhodol opustiť moderný svet a žiť v divočine Aljašky. Jeho odvážna cesta, ktorú zachytila kniha Jon Krakauera „Into the Wild“, ukazuje, aký dôležitý je vzťah človeka s prírodou a aké sú dôsledky opustenia civilizovaného života, ktorého mal Chris plné zuby.

Screenshot 20230420 2044253
Zdroj: YouTube

Christopher McCandles, známy aj pod prezývkou Alexander Supertramp, bol mladý muž s bohatým rodinným pozadím, ktorý sa po ukončení štúdia rozhodol opustiť moderný spôsob života a vydať sa na dobrodružnú cestu. V roku 1990 sa vydal do divočiny Aljašky, kde strávil 113 dní predtým, ako zomrel od hladu a otravy. Jeho príbeh sa stal predmetom knihy Jon Krakauera „Into the Wild“ a zaujal mnoho ľudí po celom svete.

Mladý muž z bohatej rodiny

Christopher sa narodil do bohatej rodiny a mal všetko, čo si mohol priať. V detstve sa učil hrať na klavír a bol vynikajúcim študentom. Po ukončení štúdia na univerzite však cítil, že jeho cesta vedie inou trasou. Rozhodol sa opustiť moderný spôsob života a vydať sa na dobrodružnú cestu. Jeho rodičia s tým nesúhlasili, ale Christopher sa rozhodol ísť proti nim a vydať sa na svoju cestu.

Screenshot 20230420 2042362
Zdroj: YouTube

Začiatky cesty

Chris sa najskôr vydal na cestu po Spojených štátoch, kde si zarobil peniaze na svoju ďalšiu cestu. Potom sa vydal do Mexika, kde sa stretol s mnohými ľuďmi a navštívil mnoho miest. Nakoniec sa dostal do Aljašky, kde sa rozhodol žiť v divočine.

Screenshot 20230420 2041072
Zdroj: YouTube

Život v divočine

Usadil sa v starom autobuse, ktorý našiel v divočine. Tam žil počas 113 dní, z ktorých väčšinu strávil lovom a rybolovom. Nechcel sa vrátiť do civilizácie a rozhodol sa zostať v divočine. Avšak, potom, čo sa mu nepodarilo uloviť dostatok zvierat a zohnať potrebnú potravu sa rozhodol, že sa musí vrátiť späť.

Screenshot 20230420 2043532
Zdroj: YouTube

Christopherova tragická smrť

Christian sa nakoniec rozhodol vrátiť, no pri pokuse prejsť cez rieku Teklanika v Aljaške sa mu to nepodarilo. Rieka bola v tom čase zaliata. Jeho cesta skončila tragicky. Zanechal aj dopis na rozlúčku kde píše:

„Mal som šťastný život a ďakujem Pánovi. Dovidenia a nech Boh všetkým žehná!“

Zomrel vo svojom autobuse, úplne sám v objatí prírody vo veku 24 rokov, 18. augusta 1992. Jeho telo našli o 19 dní po jeho smrti.

Diskusie o Chrisovej smrti

Po jeho smrti vznikli rôzne diskusie o tom, či bol jeho akt zodpovedný alebo nezodpovedný. Niektorí ho obdivovali ako odvážneho ducha, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou a zahodiť materialistický svet. Iní ho však kritizovali za to, že bol nezodpovedný a nevedel, čo robí.

Príbeh Christiana McCandlesa nám pripomína, aký dôležitý je vzťah človeka s prírodou a aké sú následky opustenia civilizovaného života. Jeho cesta ukázala, že život v divočine môže byť ťažký, nebezpečný a nezvyčajný, ale aj oslobodzujúci a obohacujúci. V každom prípade, Christianova odvaha zostane ešte dlhé roky zapísaná v dejinách ľudstva.

Screenshot 20230420 2053162

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.