Nevypovedaný príbeh evakuácií z Dunkerque

205

Epický vojnový film Christophera Nolana, Dunkerque, priniesol príbeh evakuácie z Dunkerque do povedomia širokej verejnosti. Film zachytáva rýchly postup nemeckej armády, ktorý vyvrcholil porážkou britských a francúzskych síl. Britské expedičné sily uviazli v Dunkerque a potrebovali urgentnú záchranu. Churchill pôvodne predpokladal, že sa podarí evakuovať iba 30 000 vojakov. Veľmi sa však mýlil…

Na jeho veľké prekvapenie a potešenie však kombinované úsilie Kráľovského námorníctva a britských civilných lodí pomohlo evakuovať takmer 350 000 spojeneckých vojakov. Keď ľudia hovoria o evakuáciách z Dunkerque, zvyčajne myslia na tento úspech. Avšak, menej známy je príbeh obliehania Lille, kde približne 40 000 francúzskych vojakov statočne zadržiavalo postupujúce nemecké jednotky. Bez hrdinského odporu týchto francúzskych vojakov by sa Churchillove obavy mohli naplniť.

Falošná vojna a Maginotova línia

Po vyhlásení vojny Nemecku a po jeho invázii do Poľska nastalo obdobie známe ako „falošná vojna“, počas ktorého spojenci podnikli len málo akcií. Toto umožnilo Hitlerovi získať čas na prípravu invázie do Francúzska. Na hranici Francúzska s Nemeckom sa nachádzala Maginotova línia, séria opevnení, ktoré mali odradiť nemeckú inváziu. Táto línia bola považovaná za nepreniknuteľnú.

Maginotova línia končila pri belgickej hranici a nezahŕňala Ardeny, oblasť plnú hustých lesov a kopcov, ktorú Francúzi nechali nechránenú. Francúzski a britskí vodcovia verili, že Ardeny sú prirodzene nepreniknuteľné, čo však nemecké velenie nesdieľalo. Hitler poslal svoje jednotky cez Belgicko, obchádzajúc Maginotovu líniu a spojenci sa snažili s ním stretnúť. Nemci však mali tajnú zbraň: Blitzkrieg.

Blesková vojna

Začiatkom mája 1940 sa 50 divízií Wehrmachtu presunulo cez Ardeny a obkľúčilo spojenecké sily, čím zničili posledný odpor v Dunkerque. Do 28. mája bolo v Dunkerque uväznených viac ako 400 000 spojeneckých vojakov, čakajúcich na evakuáciu, zatiaľ čo ich obkolesili nemecké sily. Francúzske jednotky IV. a V. zboru medzitým bojovali v uliciach Dunkerque, aby ochránili vojakov na plážach.

Obliehanie Lille

Francúzsky IV. zbor pod velením generála Aymesa a V. zbor pod velením generála Altmayera blokovali prístupy do Dunkerque. Proti nim stáli 4 pešie a 3 obrnené nemecké divízie, čo znamenalo, že 40 000 francúzskych vojakov čelilo 160 000 vysoko vycvičeným nemeckým vojakom. Počas evakuácie z Dunkerque nemecké jednotky neustále útočili na francúzske línie. Francúzska armáda bojovala od domu k domu a ustupovala cez predmestia Lille, kde stále žili mnohí francúzski civilisti.

Počas štyroch dní bojov spojenci evakuovali takmer všetkých svojich mužov z Dunkerque, zatiaľ čo francúzska armáda hrdinsky odolávala. Keď 31. mája o polnoci posledná evakuačná loď opustila francúzske pobrežie a zásoby potravín a munície sa vyčerpali, francúzski dôstojníci rokovali o kapitulácii s nemeckým veliteľom generálom Kurtom Waegerom.

Čestná kapitulácia

Prvého júna 1940 sa 35 000 francúzskych vojakov a niektoré zostávajúce britské jednotky vzdali Nemcom na La Grand Place. Generál Waeger, ohromený húževnatosťou francúzskych vojakov, im udelil vojnové vyznamenania. Francúzska posádka pochodovala cez Grand Place, zatiaľ čo nemecké jednotky im salutovali. Generál Waeger bol za tento čin prísne pokarhaný nemeckým vrchným velením.

Galantný a významný príspevok

Churchill neskôr charakterizoval obliehanie Lille ako významný príspevok k spojeneckému vojnovému úsiliu, pretože zdržal nemecký postup o celé štyri dni, čo umožnilo britským expedičným silám uniknúť z Dunkerque. S odvedením asi siedmich nemeckých divízií počas celých štyroch dní francúzska armáda výrazne podporila Britov v nasledujúcej kampani a poskytla im obrovskú morálnu podporu.

Francúzi môžu byť často kritizovaní za kapituláciu, ale obliehanie Lille jasne ukazuje, že aj kapitulácia môže byť vykonaná s veľkou cťou.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre