Severská mytológia, príbehy, ktoré nie vždy majú šťastný koniec, práve naopak.

1806

Severská mytológia obsahuje viaceré zaujímavé a pútavé príbehy, no mnohé z nich sú hrôzostrašné, plné násilia. Že by s tým súviseli Vikingovia? Muži s povesťou krutých ľudí, ktorých bohovia viedli k mnohým násilnostiam? Snáď najhoršiu povesť má Loki, boh ohňa a chaosu. Ale aj iní bohovia boli schopní vykonať rôzne hrozné činy. 

Možno si to mohli dovoliť práve preto, že boli bohmi, každopádne, ich život nebol jednoduchý a nebezpečenstvo na nich čakalo na každom jednom kroku. Aspoň tak je to vykreslené takmer vo všetkých bájach a mýtoch.

Chcete sa dozvedieť o severskej mytológii viac? My vám prinášame zopár príbehov o katastrofálnych bojoch medzi bohmi. 

Bohovia priviazali Lokiho ku skale orgánmi jeho syna 

Zdroj: ranker.com

Loki rozhodne nepatril k nevýrazným a celkom nevinným bohom. Bol zodpovedný za smrť Baldura, jedného z Odinových synov, a tak sa dalo predpokladať, že ho čaká spravodlivý hnev a pomsta. Lokiho vystopovali a zviazali v jaskyni. Našli aj Lokiho dvoch synov Valiho a Narfiho, pričom Valiho premenili na neľútostného vlka, ktorý sa vrhol na Narfiho. Jeho vnútornosťami bol Loki priviazaný. 

Stále však nebol ich smäd po pomste uhasený. Skadi, bohyňa mesiaca, ulovila ​ hada a uviazala ho nad Lokim. Stvorenie malo po celú večnosť kvapkať na Lokiho jed. Našťastie pre neho sa jeho žena Sigyn rozhodla, že tam s ním zostane a bude držať misku, do ktorej zachytí kvapky jedu (ide aj o severské vysvetlenie zemetrasení – zakaždým, keď Sigyn musela vyprázdniť nádobu, jed kvapol na Lokiho tvár a ten ho vyvolal). 

Hadingus bol svedkom toho, ako jeho milenku roztrhala skupina obrov 

Zdroj: ranker.com

Hadingus a Harthgrepa mali nezvyčajný vzťah – Harthgrepa bola obryňa, ktorá kojila ľudské dieťa, ktorým bol zhodou okolností práve Hadingus. Po čase, keď vyrástol, sa mu Harthgrepa ponúkla za milenka (ak vás zaujíma ako by to bolo možné – Harthgrepa dokázala zmeniť svoju veľkosť a kvôli nemu bola ochotná sa zmenšiť). Boli spolu spokojný, až pokým ho jedného dňa Harthgrepa pomocou mágie nezachránila. Jej záchrana totiž spočívala v spoluúčasti na vražde vlastného druhu. Načo sa jej skupina obrov prišla pomstiť – rozsekali ju na kusy. 

Hadingus ale dlho nesmútil – až pozoruhodne rýchlo sa spamätal a vydal za novým dobrodružstvom.

Aby Odin získal vedomosti, vypichol si oko 

Zdroj: shutterstock

V severskej mytológii nie je nič také posvätné ako Yggdrasil, strom života, najväčší a najkrajší v celom vesmíre. Spája dohromady deväť ríš. Okrem toho ale sľubuje poznanie tým, ktorí ho hľadajú. Odin, ktorý neustále prahol po múdrosti a poznaní, prišiel ku koreňom tohto stromu a vyhľadal Mimira, temnú postavu, ktorá dokázala pochopiť tok času. 

Mimir strážil Studňu Urdu (studňa osudu), o ktorej sa vedelo, že kto sa z nej napije, bude môcť poznať budúce udalosti. Mimir však z vlastných dôvodov požadoval, aby Odin niečo obetoval – konkrétne svoje oko. Súhlasil. Oko si vylúpil a hodil ho do vody. 

Asovia sa pokúsili upáliť Freyu zaživa – obviňovali ju zo svojich vlastných sebeckých túžob

Zdroj: ranker.com

Freya bola bohyňa okrem iného aj čarodejníctva. Jej mágia bola mocná – plnila síce priania, no zväčša ich nasledovali zlovestné následky. Keď prišla do Asgardu, Asovia (mladšia skupina bohov) sa rozhodli využiť jej služby. Veľmi rýchlo ale pochopili, akú cenu má jej mágia a že rozhodne nie je zadarmo. Začali jej vyčítať sebeckosť a za trest sa ju pokúsili upáliť zaživa. Freya sa ale znovuzrodila z popola, tak to skúsili ešte dvakrát, ale neúspešne. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre