Trápi vás akné? Toto vám chce vaše telo odkázať.

679

Akné je ochorenie kože, ktoré nemusí postihovať len tínedžerov, ale i deti a dospelých. Rovnako tak sa nemusí nachádzať len na tvári, ale aj krku, dekolte, ramenách či chrbáte. Akné je vskutku nepríjemné a dokáže človeku poriadne znížiť sebavedomie. Nejde však len o estetický problém, častokrát totiž môže vznikať ako následok iného problému v organizme.

V ľudskom organizme je totiž veľa vecí poprepájaných, orgány, ktoré vzájomne “komunikujú” a veľké množstvo nezrovnalostí sa prejaví práve na koži, keďže sa jedná o najväčší orgán ľudského tela. V boji proti akné je dôležité zaradiť pravidelné čistenie pleti, zabezpečiť dostatok hydratácie, zamerať sa na vhodné aktívne látky a nezabudnúť na SPF. Rozhodne však stojí za to venovať pozornosť aj ďalším vnútorným orgánom a nechať sa dôsledne vyšetriť. 

Woman Squeezing Her Pimples with Her Fingers
Autor tejto fotografie je Anna Nekrashevich

Na vzniku akné sa zvyčajne podieľa viacero faktorov ako napríklad strava, možné alergie, stres a podľa toho sa môže akné vytvárať na konkrétnych miestach tela alebo tváre. 

Povedzme si o tomto nepríjemnom, no nie neriešiteľnom probléme viac. 

Spojitosť vína s akné na čele

red wine digital wallpaper
Autor tejto fotografie je Terry Vlisidis

Akné v oblasti čela, presnejšie v oblasti medzi obočím, môže byť zapríčinené konzumáciou alkoholu, typicky vína. Ide totiž o miesto, ktoré je “prepojené” s pečeňou, takže ak ste ju nejakým spôsobom zaťažili, či už konzumáciou veľkého množstva mastného jedla alebo fľašou vína, určite sa to prejaví. 

Alkohol však nielen že zaťažuje pečeň, ale aj oslabuje imunitný systém a spôsobuje, že pleť bude dehydratovaná, a teda sa bude brániť zvýšenou tvorbou mazu. 

Váš jedálniček môže zodpovedať za akné na čele, nose i brade

c15cd48e 0baf 4ca6 a8ab 83233744ac6c
Zdroj: shutterstock

Vraví sa že čelo je “spojené” so žalúdkom i močovým mechúrom, takže akné v tejto oblasti môže znamenať, že ste dehydratovaný a váš jedálniček je jednotvárny a nie príliš zdravý. Skúste konzumovať viac ovocia a zeleniny. Taktiež by mohli pomôcť probiotiká na podporu črevnej mikroflóry. A skúste sa vyhnúť príliš korenistým jedlám. 

Akné na brade môže byť dôsledkom problémov s hrubým črevo, takže sa skúste zamerať na potravinové alergie. 

Obrazovka telefónu a akné 

13592
Zdroj: shutterstock

Určite aj časté dotýkanie sa tváre pomocou rúk nie je ideálne – stačí si predstaviť, koľko baktérií sa na nich nachádza. No a rovnako je to aj v prípade displeja vášho telefónu. Ten je priamo živnou pôdou pre baktérie. Predpokladá sa, že na jeho jednom centimetri štvorcovom sa môže nachádzať až 25 tisíc baktérií (aby sme si to porovnali na záchodovej mise je ich asi len 1200 na rovnakej ploche). 

Nemusíte však teraz prepadať panike. Úplne postačí, ak si začnete pomocou čistiaceho prostriedku a handričky váš displej pravidelne čistiť. Možno by pomohla aj snaha počas telefonovania neprikladať mobil k tvári. 

Akné na tele môže byť znakom podráždenia z bavlny

Zdroj: shutterstock

Bavlna je vo všeobecnosti považovaná za nie najhorší materiál na nosenie. Určite ste narazili na reklamy, ktoré tvrdia, že bavlna je pre ľudskú pokožku to najprirodzenejšie. Avšak švy, ktoré takéto oblečenie obsahuje môžu jemnú a citlivú pokožku dráždiť a viesť až k vzniku akné.

Ďalšou vecou je, že bavlna dokáže pomerne efektívne absorbovať pot, avšak v prípade bavlnenej obliečky vám to následne spôsobí upchatie pórov, zápal a vo výsledku akné. Preto je oveľa lepšie presedlať na hodváb, ktorý predchádza vzniku akné a poďakujú sa vám aj vaše vlasy, ktoré budú zdravšie a krajšie. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.