Boli ste už niekedy uvedený do anestézie? Ako to prebiehalo a čo všetko sa pritom deje s vaším telom? Tu sa to dozviete.

7061

Každý, kto už musel niekedy vo svojom živote absolvovať vážnejšiu operáciu, pravdepodobne musel podstúpiť anestéziu. Kto ju však nikdy nezažil si môže len predstavovať ako sa asi taký človek cíti a aké procesy prebiehajú v jeho organizme. 

Na jednej strane je desivé ocitnúť sa uprostred ničoho a nevedieť o sebe, no na druhej strane je niečo fascinujúce na tom, že je váš život v rukách niekoho iného, kto by mal byť, samozrejme, špecialistom a odborníkom na slovo vzatým. Poďme sa spolu pozrieť na to ako tá anestézia prebieha. 

Na jednej strane je desivé ocitnúť sa uprostred ničoho a nevedieť o sebe, no na druhej strane je niečo fascinujúce na tom, že je váš život v rukách niekoho iného, kto by mal byť, samozrejme, špecialistom a odborníkom na slovo vzatým. Poďme sa spolu pozrieť na to ako tá anestézia prebieha. 

Chvíľu budete mať pocit akoby ste sa vznášali 

green and white digital device
Autor tejto fotografie je Matías Ramos

Keby sme sa na to pozreli učebnicovo, vedeli by sme celkovú anestéziu rozdeliť do štyroch fáz, ktorými si prejde väčšina ľudí. Prvá fáza prebieha krátko po aplikácii anestézie a jej podstata tkvie v tom, že jej počiatočné účinky ešte stále vnímate, až potom upadnete do bezvedomia.

Môžete sa cítiť zvláštne, zmätene, veci vám prestanú dávať zmysel. Takisto môžete spozorovať brnenie po celom tele (najmä na končatinách) alebo neuveriteľný pocit ľahkosti až vznášania sa. 

Ďalej nebudete cítiť žiadnu bolesť (ak boli príčinou, pre ktoré vás museli uviesť do anestézie a operovať) – to je známka toho, že látka začína účinkovať. 

Druhé štádium vzrušenia 

hospital, patient, finger
Autor tejto fotografie je Engin_Akyurt

Trvá naozaj veľmi krátko a je dosť zvláštne. Ocitnete sa v stave, kedy vaše telo môže upadnúť do tzv.paniky (ktorú si však vy absolútne nebudete po prebudení pamätať). Predsa len sa vo vašom organizme nachádza cudzia látka, ktorá zasahuje do viacerých fyziologických procesov ako je dýchanie, pohyb, cítenie, váš mozog to v krátkej chvíli spracuje ako niečo, čo nie je v poriadku. Snaží sa reagovať, no nie je dostatočne schopné. Preto sa vám frekvencia srdca náhle spomalí, následne zrýchly, zmení sa frekvencia dýchania. Môže vám prísť nevoľno a dokonca môžete vracať. Našťastie tento stav rýchlo pominie. 

Upadnete do kómy

boy lying on beige recliner hospital bed
Autor tejto fotografie je Alexander Grey

Tretie štádium je najdôležitejšia fáza, ktorá sa nazýva aj „chirurgická anestézia“. To je práve ten čas, kedy je všetko vaše vnímanie vyblokované a vy ste v podstate upadli do kómy. Takže naozaj nejde len o bežné bezvedomie. Ako je to možné? Štúdie ukázali, že keď je myseľ v bezvedomí, stále u neho prebiehajú tri fázy non-REM spánku, ktoré vidieť na EEG vyšetrení. V prípade anestézie myseľ tieto hodnoty nezobrazuje, čo znamená, že ste na oveľa hlbšej úrovni spánku, než do akej by človek mohol prirodzene upadnúť. 

Keď sa prvýkrát prebudíte robíte veci “automaticky”

anesteza
Zdroj: shutterstock

Stále môžete byť zmätený, vidieť rozmazane, počuť neostro, mať rozladené vnímanie času i priestoru. Nezriedka sa objavia poruchy motoriky a dosť pravdepodobné si prvé minúty toho, čo ste urobili alebo povedali, neskôr nebudete vôbec pamätať. 

Je to preto, že časť vášho mozgu, ktorá má na starosti vytváranie a ukladanie spomienok nedokáže opätovne fungovať tak rýchlo a efektívne ako je to pri ostatných častiach mozgu. 

Ďalšou výhodou ale je, že ešte krátko po prebratí z anestézie nebudete cítiť bolesť.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.